Spomenuli bi, makar smo opširan odgovor dobili na javnoj raspravi i emisiju velike količine CO2, stakleničkog plina, gdje je ukupna godišnja emisija iz TE-TO Slavonski Brod je od 1,2 do 1,633 milijuna tona…, što čini 5,6% ukupne nacionalne emisije“!“ 

Prije nekoliko dana, a ranije smo i  na SBperiskopu o tome pisali, objavljeno je u Glasu Slavonije da je „do 9. rujna u Slavonskom Brodu, i općinama Gornjoj Vrbi i Klakaru, trajala javna rasprava o Studiji o utjecaju na okoliš termoelektrane na plin, vrijedne 450 milijuna eura, koju će, ako dobije pozitivno rješenje Ministarstva zaštite okoliša i „pristanak“ lokalnog stanovništva, u Luci Brod graditi zagrebačka tvrtka CRODUX energetika Ivana Čermaka…“

Kako je u spomenutom članku objavljeno, članovi Građanske inicijative za čisti zrak ne samo da su na Javnoj rapravi iznijeli svoje primjedbe vezano za  „Studiju o utjecaju na okoliš (i ostalo) - Plinske toplane termoelektrane Slavonski Brod“, nego su njih i predali dana 06.09.2013.god. Upravnom odjelu za komunalno gospodarstvo i zaštitu okoliša Brodsko-posavske županije.

Evo, nekoliko od značajnijih primjedbi, uz zaključak kako je „mišljenje članova Građanske inicijative za čisti zrak, da je procjena kumulativnog utjecaja zagađivača brodskog zraka nedovoljno razrađena.

Uočeno je da je u obradi korišteni i djelomično zastarjeli podaci, npr. u materijalu se govori „da kotlovnica Brod-plina Slavonija I … koristi lož ulje kao gorivo“… Što zaista već duže vrijeme ne stoji!

Također dobro se zna da pored buduće TE-TO Slavonski Brod, prometa (u Gradu, na autocesti, posebno za vrijeme zastoja na graničnom prijelazu SB-BB), brodske industrije, grijanja u gradu i prigradskim naseljima, tu je i velik, možda i najveći utjecaj i to nedovoljno analizirane Rafinerije Brod, a tako i utjecaj TE na lignit u izgradnji u Stanarima!

Vezano za analizu Rafinerije Brod, gdje su u procjeni uzeti nepotpuni podatci sa jedne jedine i nepotpune mjerne postaje na Jelasu (misli se na postavljene mjerne uređaje) i neki kumulativni podatci iz nekih sličnih rafinerija u Hrvatskoj, nema ni retka u procjeni o planovima uprave Rafinerije da do 2015. godine želi se povećati prerada nafte na dvostruko, a možda i trostruko.

… Potpuno se zanemaruje i u zadnje vrijeme sve prisutniji utjecaj ozona, čiji uzročnici … dolaze iz emisije prekosavske rafinerije. Tu je preširoki spektar prekursora; hlapljivi tvari i razni ugljikovodici. ... Zrak obzirom na prizemni ozon u 2010 godini, kada je Rafinerija radila s manjim kapacitetima, bio je prve kategorije (neočišćen)…

Nakon toga imali smo u 2011. godini osmosatno prekoračenja ozona iznad granične vrijednosti od 120 µg/m3 27 puta, u  2012. godini 42 puta, a ove godine samo oko 15 puta. S tim da za vrijeme dva toplinska vala mjerni uređaj za ozon…nije radio!  Ako svemu tome dodamo i dušikov dioksid iz TE-TO, koji je također jedan od prekursora ozonu, situacija će biti totalno nejasna!!!

Spomenuli bi, makar smo opširan odgovor dobili na javnoj raspravi i emisiju velike količine CO2, stakleničkog plina, gdje je ukupna godišnja emisija iz TE-TO Slavonski Brod je od 1,2 do 1,633 milijuna tona…, što čini 5,6% ukupne nacionalne emisije“!“

Toliko za sada o utjecaju TE-TO Brod na onečišćenje brodskog zraka i šire, u okruženju gdje kumulativni utjecaj dosadašnjih zagađivača bio je i dosad izrazito visok. No, Brođani do sada izgleda nisu dovoljno znali i umili artikulirati svoje probleme…