Vladimir Putin se jučer 15. put obratio Saveznoj skupštini. U godišnjem obraćanju je predsjednik Rusije posebnu pozornost posvetio zadaćama za spašavanje ruskog naroda i pružanju podrške obiteljima. Kao mjera usmjerena na poboljšanje dobrobiti građana, Putin je predložio smanjenje stope na hipoteke od 9%, a u budućnosti do 8%. Rekao je da velike obitelji treba osloboditi od poreza na nekretnine do 600 četvornih metara. Za inozemnu javnost je posebno važan bio komentar o jednostranom povlačenju Sjedinjenih Država iz Ugovora o uklanjanju projektila srednjeg i kratkog dometa (INF), ali i o drugim važnim vanjskopolitičkim pitanjima.

“Odgovor će uvijek biti učinkovit i djelotvoran”


Putin je upozorio Zapad na razmještanje američkih projektila u Europi, što su zapadni mediji protumačili kao “prijetnju”.

U slučaju da Sjedinjene Države rasporede rakete srednjeg i kratkog dometa u Europi, Rusija će poduzeti recipročne i asimetrične mjere, izjavio je ruski predsjednik Vladimir Putin u obraćanju Saveznoj skupštini.

Prema njegovim riječima, Moskva će biti prisiljena rasporediti oružje koje se može koristiti ne samo protiv teritorija na kojima se nalaze projektili, nego i protiv centara za donošenje odluka, uključujući one u Sjedinjenim Državama. Kako je naglasio ruski predsjednik, zahvaljujući hipersoničnom oružju Rusija ima dovoljno mogućnosti da pouzdano jamči vlastitu sigurnost. Stručnjaci vjeruju da su ove riječi Putina primarno namijenjene Sjedinjenim Državama, koje su jednostrano odbile provoditi Ugovor o uklanjanju projektila srednjeg i kratkog dometa. Analitičari su uvjereni da je poboljšanje raketnog potencijala Ruske Federacije jedini mogući način da se ohlade usijane glave u Washingtonu.

“Reći ću danas, izravno i otvoreno, da nam nitko kasnije ništa ne bi mogao zamjeriti, tako da će svima unaprijed biti jasno što ovdje govorimo. Rusija će biti prisiljena stvarati i primjenjivati vrste oružja koja se mogu koristiti ne samo na ona područja iz kojih će dolaziti neposredne prijetnje, već i ona u kojima su centri za donošenje odluka o korištenju raketnih sustava kojima nam se prijeti”, naglasio je Putin.

Poruka “zapadnim partnerima”


Rakete SAD

Putin je rekao da Sjedinjene Države ni ne poriču da raskid Ugovora INF mogu upotrijebiti za prijenos ranije zabranjenog oružja na europski kontinent. Prema Putinu, tada bi vrijeme leta nekih američkih projektila do Moskve bio oko 10 do 12 minuta.

Ruski lider je podsjetio da je sustav “Aegis Ashore”, čija je središnja komponenta lanser Mk 41, sposoban lansirati projektile “Tomahawk”, već raspoređen u Rumunjskoj u Deveselu. Sličan kompleks se dovršava u Poljskoj u Redzikowu. Putin je također podsjetio da su SAD ranije počele s razvojem i korištenjem raketa srednjeg dometa, ali su im dale lažno ime “ciljne rakete” za potrebe proturaketne obrane.

“Što želim ovdje dodati? Američke kolege su uz pomoć globalne proturaketne obrane već pokušale steći apsolutnu vojnu superiornost. Potrebno je da se ostave takvih iluzija. Odgovor s naše strane uvijek će biti učinkovit i djelotvoran. Rusija nikome ne prijeti. Sva naša djelovanja u području sigurnosti isključivo su recipročna, a time i obrambena”, rekao je Putin.

Kao što je objasnio ruski čelnik, Moskva nije zainteresirana za sukob s globalnom silom kao što su Sjedinjene Američke Države. Istovremeno, Putin je izjavio da “da se čini da ruski partneri ne primjećuju kako i kojim tempom se svijet mijenja i kamo ide”.

U komentaru za kanal RT, predsjednik Odbora za međunarodne poslove Vijeća Federacije, Konstantin Kosačev, nazvao je moguće mjere koje je predsjednik izrazio “reakcijom na politiku protivnika”.


Deveselo rumunija nato baza

FOTO: domet projektila iz baze Deveselo, Rumunija




Senator je naglasio kako je ključni cilj Rusije očuvanje strateške ravnoteže koju Sjedinjene Države pokušavaju poremetiti svojim izlaskom iz Ugovora INF.

“Ljudi koji vole predstavljati Rusiju kao agresivnu zemlju će, naravno, izrezati određene dijelove govora predsjednika i usredotočit će pozornost publike isključivo na njih. Ali glavna poruka, glavna ideja Putinovog govora je nedopustivost poduzimanja unilateralnih koraka koji nekome stvaraju dodatne probleme”, naglasio je Kosačev.

Predsjednik Odbora za politiku informiranja Aleksej Puškov je u intervjuu za RT rekao da je u svom govoru ruski predsjednik pozvao europske sile da razmisle o posljedicama povlačenja Washingtona iz Ugovora INF, podsjećajući da je Europski parlament za kršenje ovog sporazuma optužio Rusiju.

“U europskim vladama prevladava mišljenje da Rusija mora platiti za kršenje sporazuma i da se stoga na nju mora vršiti pritisak. Nisam jako optimističan što su Europljani odlučili promijeniti svoj put, ali je Putin jasno stavio do znanja da smo zainteresirani za poboljšanje odnosa“, istaknuo je Aleksej Puškov.

Senator vjeruje da je ruski predsjednik poslao signal svima, uključujući i SAD, o uzaludnosti pokušaja da se vojnim mjerama promijeni politika Moskve. Puškov očekuje da će u Washingtonu čuti riječi Vladimira Putina.

“Sarmat”, “Avangard”, “Kinžal” i “Cirkon”




RS-28 - Sarmat

FOTO: RS-28 – Sarmat




Tijekom svog govora je Vladimir Putin izjavio kako Rusija ima sve sposobnosti za asimetričan odgovor na vojne prijetnje. Rekao je da Obrambeni kompleks Ruske Federacije “ritmički” nastavlja raditi na najnovijim sustavima oružja, a Ministarstvo obrane radi na njihovom razvoju u vojsci. Riječ je o oružju čije je karakteristike predsjednik Rusije objavio u prethodnom obraćanju Saveznoj skupštini.

Ruski čelnik je podsjetio da domaća poduzeća masovno proizvode hipersonične sustave Avangard, koje će 2019. dobiti prva pukovnija Strateških raketnih snaga. Znanstvenici i vojnici potvrđuju “neviđenu moć” interkontinentalnog balističkog projektila RS-28 “Sarmat”. Prema Ministarstvu obrane Ruske Federacije, ovaj sustav je prošao lansirne testove.

Prema Putinu, razvoj nuklearnih podvodnih bespilotnih plovila “Posejdon” dobro napreduje. U proljeće 2019. će ruska mornarica dobiti prvu podmornicu u čijem će arsenalu biti jedinstveni uređaj s brzinom kretanja pod vodom od oko 200 km/h. Do danas je Rusija uspješno dovršila testiranja “Posejdona”.

Laserski sustavi “Peresvet” i zrakoplovni kompleksi s hipersoničnim projektilima “Kinžal” su eksperimentalnoj borbenoj dužnosti potvrdili svoje jedinstvene karakteristike, a osoblje je steklo iskustvo u rukovanju ovim oružjima.

U prosincu ove godine će svi “Peresveti” koji su dodijeljeni oružanim snagama preuzet borbenu dužnost.


Peresvet laser

FOTO: laser Peresvet




“Nastavit će se i rad na proširenju modernizacije zrakoplova MiG-31 opremljenih projektilima “Kinžal”, dodao je Putin.

Na središnjem testnom mjestu u Novoj Zemlji je uspješno testiran nevjerojatni krstareći projektil “Burevestnik”, opremljen “kompaktnom nuklearnom elektranom ogromne snage”.

Osim toga, Putin je izrazio uvjerenje da će razvoj hipersonične rakete Cirkon, koja je sposobna pogoditi pomorske i kopnene ciljeve, biti pravovremeno dovršena. Brzina rakete je preko 9000 km/h, a raspon uništenja više od tisuću kilometara. To oružje bit će isporučeno brodovima i podmornicama koje su već prilagođene za uporabu projektila “Kalibar”.

“S tim u vezi, želim naglasiti da će se, kako bi se zaštitili nacionalni interesi Rusije dvije ili tri godine ranije od vremenskog okvira utvrđenog državnim programom naoružanja, sedam novih višenamjenskih podmornica predati ruskoj mornarici, dok će u bliskoj budućnosti bit će porinuto pet površinskih brodova. Još 16 brodova ove klase bit će uvedeno u mornaricu do 2027. godine”, rekao je Putin.

Napad jedne NATO zemlje na Rusiju je kolektivna odgovornost svih


Podvodno rusko oružje

Vojni stručnjaci su za RT rekli kako vjeruju da će Rusija, ako bude potrebno, izgradnjom arsenala hipersoničnih oružja pružiti asimetričan odgovor Sjedinjenim Državama.

Prema analitičarima, ako se američke rakete razmjeste u Europi, Rusija će na zapadnim granicama rasporediti kopnene verzije “Kalibra” i “Cirkona”.

“Ruski projektili kratkog i srednjeg dometa bit će usmjereni na NATO baze u Europi, a Strateške snage bit će usmjerene na objekte u Sjedinjenim Državama u kojima se donose političke odluke o raspoređivanju i uporabi ranije zabranjenog oružja”, izjavio je vojni stručnjak Dmitrij Drozdenko.

“Takva je mjera apsolutno primjerena. To je u stvari jedini način da se ohlade usijane glave u Washingtonu i otrijezne infantilni europski političari“, dodao je.

Vojni stručnjak Jurij Knutov je sličnog stava. On ne sumnja da je upozorenje koje je Putin poslao Zapadu bilo oštro. Ipak, analitičar se nada da će se moći obuzdati utrka u naoružanju i upozoriti Sjedinjene Države i NATO na njihove agresivne akcije protiv Ruske Federacije.

“Da, predsjednikova izjava je dovoljno čvrsta, ali NATO mora shvatiti da će lansiranje projektila s teritorija barem jednog člana saveza u Moskvi biti shvaćeno kao kolektivni napad cijelog bloka na Rusku Federaciju. Kolektivni napad podrazumijeva i kolektivnu odgovornost. Stoga će odmazda za agresiju na našu zemlju biti neizbježna, i za Europu i za Sjedinjene Države”, objasnio je Knutov.

Stručnjaci su uvjereni da su se posljednjih godina ruske tehnološke mogućnosti znatno povećale. Domaći inženjeri su prvi u svijetu izradili serijske hipersonične sustave kao što su “Avangard” i “Kinžal”, neograničeni krstareći projektil “Burevestnik” i nuklearnu podmornicu “Posejdon”.

Hipersonično oružje je neranjivo, jer može manevrirati brzinom nedostupnom za presretanje bilo kojim sustavom protuzračne obrane narednih desetljeća. Na Zapadu se najnovije rusko oružje smatra se dokazom agresije. Međutim, u sadašnjem okruženju, mogućnost zajamčenog uništenja neprijateljskih snaga je najučinkovitiji način da se osigura sigurnost Rusije. Na kraju, Zapad ne ostavlja našoj zemlji nikakav drugi izbor”, sažeo je Dmitrij Drozdenko.

Rusija će biti suverena ili je neće biti




Parada pobjede T-14 Armata

FOTO: T-14 Armata




Vladimir Putin je rekao da Rusija neće prva razmjestiti projektile u Europi, ali da će, ako SAD to učine, Moskva to shvatiti kao prijetnju.

Komentirajući istupanje Sjedinjenih Država iz Ugovora INF, Putin je rekao da su od trenutka potpisivanja tog dokumenta do danas mnoge zemlje radile na razvoju takvog naoružanja, dok SAD i Rusija nisu.

Prema njegovim riječima, Amerika je trebalo to reći, a ne da izmišlja kojekakve razloge da jednostrano raskine INF.

“Rusija je bila i bit će suverena zemlja, ona će takva biti ili je neće biti uopće. Rusija ne može biti država ako nije suverena. Neke zemlje to mogu, ali Rusija ne”, istakao je ruski predsjednik.

 

logično