Šparoge

Kraljice proljeća. Skupe su, znam, ali su ukusne i kratak im je period kada ih možemo jesti. Nekada možda preskočiti meso, pa kupiti šparoge i tako uživati u njima. Ne samo zbog dobrog okusa, već i zbog onoga što one donose kao benifite našem organizmu. A njih je puno.

Asparugs/šparoga je na mediteranu poznata 2000 godina. Višegodišnja je samonikla biljka iz porodice ljiljana. Postoji ih više vrsta, jestive i ljekovite, ali ljudi su vremenom divlje šparoge uzgojili u one koje najčešće možemo kupiti na tržnicama i u centrima. Nekada davno su bile samo za bogate i nalazile su se samo na trpezama vladara i vlastelina. Danas srećom možemo svi uživati u njima.

Šparoge su niskokalorično povrće, samo 20 kCal na 100 g , sadrži vitamine A, K, B, C i E, folnu kiselinu, željezo, bakar, vlakna, mangan, kalij, kolin, cink, magnezij i selen. Šparoga ima snažna antiupalna svojstva. Zbog toga povoljno djeluje kod bolesti srca i krvnih žila, smanjuje kolesterol i krvni tlak te jača krvne žile. „Šparoga je jedan od najbogatijih izvora rutina - flavonoida koji smanjuje kolesterol i krvni tlak te jača krvne žile. Porcija šparoga sadrži čak 114 posto preporučene dnevne količine vitamina K, koji je neophodan za sintezu osteokalcina - proteina koji jača kosti. Vitamin K sprečava nakupljanje kalcija u tkivima koje može dovesti do ateroskleroze, kardiovaskularnih bolesti i moždanog udara. Velike količine inulina u šparogi ključne su u liječenju probavnih problema. Naime, inulin je idealna hrana za dobre bakterije koje poboljšavaju apsorpciju hranjivih tvari, smanjuju rizik od alergija i raka crijeva. Vlakna u šparogi potiču probavu te smanjuju rizik od dijabetesa tipa 2. Šparoga, uz lubenice i avokado, spada u namirnice najbogatije glutationom. Glutation je jedan od najproučavanijih i najvažnijih antioksidanata. Bitan je za cjelokupno zdravlje, obnavljanje imunoloških stanica i jedan je od najjačih sredstava za čišćenje organizma. Niske razine glutationa povezane su s preranim starenjem, pa čak i smrti. Glutation je važan agens u borbi protiv raka jer štiti od oštećenja uzrokovanih oksidativnim stresom. U laboratorijskim istraživanjima glutation je u potpunosti zaustavio umnožavanje virusa AIDS-a. Šparoga je moćan diuretik koji pomaže u oslobađanju organizma od mokraćne kiseline, rastvara bubrežne kamence i pomaže kod gihta. Zbog bogatstva folne kiseline šparoge su odlična hrana za trudnice.“ / preuzeto sa interneta/

Ovaj dio sam preuzela, jer kako drugačije i bolje napisati sve što šparoga ima.

Razlikujem zelene i bijele, bijele se uzgajaju ispod zemlje i zbog nedostatka svjetlosti ostaju bijele i time imaju nešto manje ovih zdravih sastojaka, no opet puno. Kod nas ih i nema puno, popularnije su u Njemačkoj i drugim sjevernim zemljama. Šparoge se jedu i sirove, kada ih kuhate to radite kratko, oko 5 min. Možete ih samo kratko sotirati na maslacu, također su izvrsne sa roštilja. Juhe, kreme, kuhane, pečene, sirove, na sve načine probajte, pa odlučite kako ih najviše volite. Samo ih pokušajte konzumirati dok ih ima.

Omlet ( fritaja) sa šparogama, savršeno jelo za par minuta

https://www.youtube.com/watch?v=GWqpuNgHBcs&ab_channel=JozefinaMojgastro

SASTOJCI

Za 4 osobe:

500 g šaroga
malo soli
12 jaja
po želji malo ribanog sita, Ovidur ili parmezan

Za emulziju od medvjeđeg luka:

10-15 listova medvjeđeg luka ( ako nemate može i češnjak i peršinov list na pr.)
sok pola limuna
1 žlica finog senfa
malo soli
Malo ključale vode
oko 1,5-2 dl ulja

PRIPREMA

Šparoge blanširajte par minuta u ključaloj vodi, pa ih šokirajte u ledenoj, da prekinete proces kuhanja i da ostanu lijepo zelene. Za emulzuju prelijte sjeckano lišće medvjeđeg luka ključalom vodom. Usitnite štapnim mikserom pa procijedite u gustoj cjediljki. Ne bi trebali imati više od 0,5 dl tekućine. Uspite u visoku čašu ili posudu. Dodajte sok limuna, senf, malo soli i sve zajedno mutite štapnim mikserom. Po malo ulijevajte ulje u tankom mlazu. Kada postane kremasto, ulja je dosta, još malo izradite i probajte. Začinite još po želji.
Sad za svaku porciju odvojite po tri jaja ( ja sam radila u jako velikoj tavi, zato četiri), viljuškom pomiješajte dobro žumanjak sa na vrh noža soli. Na tavu stavite malo ulja, maslaca, maslinovog ulja ili sl. Ulijte žumanjak neka se malo peče. Viljuškom sad malo mutite bjelanjke s malo soli. Okrenite žumanjke. Stavite nekoliko šparoga pa rolajte zajedno čvrsto koliko možete. Ostavite na rubu tave. Ulijte bjelanjke neka se peku. Gornji dio se treba posušiti, ali ostane bijel kao snijeg. Sad rolakte žumanjke sa šparogama preko bjelanjaka opet čvrsto koliko možete. Izvadite na tanjur i poslužite uz emulziju od medvjeđeg luka.

Najjednostavniji kolač s jagodama

https://www.youtube.com/watch?v=JT6nFfWZDhQ&ab_channel=JozefinaMojgastro

SASTOJCI:

3 jaja

170 g šećera

 170 g mekog brašna do

500 g jagoda sjeckanih na kockice

 na vrh noža soli

PRIPREMA:

Umutite jaja s malo soli i šećerom u gustu bijelu kremu. Prosijano brašno dodajte miješajući žicom. Tijesto stavite u okrugli kalup fi 26 cm, pa pospite jagodama. Pecite u već zagrijanoj pećnici na 175°c oko pola sata. Probajte čačkalicom da li je pečeno. Servirajte sa šlagom ili topao sa sladoledom i umakom od jagoda.