'Građanska inicijativa - udruga za zaštitu okoliša i prirode' održala je dana 11.12.2013. godine svoju ovogodišnju tiskovnu konferenciju u Velikoj dvorani Gradske knjižnice. Cilj tiskovne konferencije bio je upozoriti javnost na stanje brodskog zraka, koje stanje, bez obzira na nedavne sastanke koji su održani u Slavonskom Brodu i u Zagrebu s vlasnicima i predstavnicima Rafinerije, kao i na najavu plinofikacije Rafinerije Brod početkom 2015. godine, ocijenjeno je iznimno zabrinjavajućim.

Također je cilj bio; ukazati i na probleme nedostatka sinergije i slabe komunikacije Ministarstva, regionalne i lokalne uprave s brodskim ekološkim udrugama, zbog čega najviše ispaštaju Brođani. Naposljetku su predstavljeni planovi i smjerovi kretanja 'Građanske inicijative' vezano za integralnu zaštitu okoliša i prirode, kao i na to kako bi rješavanje tih problema uskoro mogla preuzeti jedna novo osnovana 'Zajednica zaštite okoliša i prirode' i u Slavonskom i Bosanskom Brodu.

Nakon što je pozdravio nazočne novinare, Peter Tot-Đerđ, predsjednik 'Građanske inicijative' u svom uvodnom izlaganju detaljno je govorio o trenutačnoj situaciji, o novim skoro svakodnevnim visokim često i alarmantnim koncentracijama onečišćenja zraka: benzenom i lebdećim česticama PM 2.5, a često i sumporovodikom i sumporovom dioksidom.

„Postavlja se pitanje, što se tu događa, da li je riječ o nekom većem akcidentu, ili samo o nebrizi, jer je moguće da se u Rafineriji koristi mazut za loženje koji je nekvalitetan i zasićen otpadnim tvarima, prvenstveno sumporom…“ - rekao je i ukazao na i alarmantnu situaciju dana 4. prosinca, kada su mjerene satne koncentracije sumporovodika od 124,6 µg/m3 i sumporov dioksida od 499 µg/m3!

„Prema provedenoj analizi  hidrometeorološkog zavoda“ – nastavio je predsjednik 'Građanske inicijative', „zrak je na području Slavonskog Broda 2010., 2011. i 2012. klasificiran kao zrak druge kategorije, onečišćen zrak u odnosu na sumporovodik i lebdeće čestice PM 2.5, a u 2011. i 2012. godini još i na ozon. Po ovogodišnjim mjerenjima možemo očekivati da je brodski zrak dalje onečišćen sumporovodikom i lebdećim česticama. Ali su i koncentracije benzena i sumporovog dioksida također visoke…

Onečišćeni zrak predstavlja veliki rizik za ljudsko zdravlje, a posebno za najosjetljivije dijelove populacije, a to su djeca, stariji ljudi, osobe s alergijama i kronični bolesnici… Tu netko mora biti odgovoran. A svi znamo da najveći i jedini veliki onečišćivač zraka je Rafinerija.“

Nadalje je istaknuto da je jedan od glavnih problema za rješavanje ove teške situacije nedostatak sinergije, a i gotovo ustaljena praksa je slaba komunikacija Ministarstva, regionalne i lokalne uprave s ekološkim udrugama, pa tako indirektno i građanima Slavonskog Broda.

Naime, iz 'Građanske inicijative' često se traži povratna informacija o svim aktivnostima spomenutih uprava. Uz ostalog i o tome, dokle je stiglo sa potpisivanjem Sporazuma između Republike Hrvatske i BIH o suradnji na području zaštite okoliša i održivog razvoja, ali konkretan odgovor dosada nisu dobili.

Također je navedeno kako je u mjesec i pol dana pomoćnik ministra dr. Goran Heffer održao dva sastanka s predstavnicima Grada i Županije, ali ne i sa predstavnicima ekoloških udruga i tako su Brođani ostali bez konkretnih informacija i samo na suhoparnim priopćenjima iz Ministarstva.

„Ovo je politički problem, jedino ga politika može riješiti“, izjavila je Slavica Lemaić, član IO 'Građanske inicijative', a također i predsjednica GO HDSSB, pa je nastavila: „U Slavonskom Brodu redovno se održavaju prosvjedi i mislim da se naše političke strukture pojavljuju samo kad su prosvjedi…

Apsolutno nema nikakve sinergije. Svi sastanci koji se vode, vode se iza zatvorenih vrata, a javnost vrlo malo zna o tome", dodavši da je problem onečišćenja zraka posao za Vladu: "Ono što može i treba učiniti je politički djelovati; ucijeniti Ruse da ispoštuju europske standarde. Mi smo sada članice Europske unije, a ekološki standardi Bosne i Hercegovine nisu u sinergiji sa standardima EU…“

Nakon toga mr. Ante Nikolaš, član IO 'Građanske inicijative' u svojoj analizi ukazao kako je formiranje katastra onečišćivača u krugu od 100 km iznimno važno pitanje za čisti zrak u Slavonskom Brod. Nadalje je predstavio projekte pokrenute u 'Zavodu za javno zdravstvo' i u 'Razvojnoj agenciji Grada' u kojima će sudjelovati i članovi 'Građanske inicijative'.

Također je predstavio smjerove kretanja u 'Građanskoj inicijativi': „Mi ne želimo ostati usamljeni kao građanska inicijativa, nego želimo da svi zajedno u gradu Slavonskom Brodu i u gradu Bosanskom Brodu … zajedno sa našim županijama počnemo djelovati kao integralna ekološka zaštita prirode sa obje strane rijeke Save i zato, mora se priznati ima interesa! … A bez jačanja civilnog sektora nema napretka!“ – završio je svoje izlaganje mr. Nikolaš.

Na kraju je Tajana Stanić iz facebook grupe 'KAD, AKO NE SAD' prezentirala aktivnosti koju ta grupa poduzima i osvrnula je na nedavni prosvjed u organizaciji Facebook grupe, na koji prosvjed odazvalo je oko petsto Brođana. Istaknula je da u slučaju slijedećeg većeg i alarmantnog zagađenja zraka članovi iznova će aktivirati oko organizacije novog prosvjeda.