[caption id="attachment_29198" align="alignleft" width="470"] Foto: sbonline[/caption]

 

Dana 20. lipnja 2013. godine od 13 00 sati u Gradskoj knjižnici u organizaciji 'Građanske inicijative za čist zrak u Slavonskom Brodu' i suorganizaciji Gradske knjižnice održan je okrugli stol na temu: onečišćen zrak u Sl. Brodu. Nakon okruglog stola i kratke tiskovne konferencije organizirana je i javna tribina, 'Tribini za spas Broda' na kojoj je također glavni prezentator bio poznati eko-aktivist Vjeran Piršić, predsjednik Eko Kvarnera.

Na okruglom stolu pored članova 'Građanske inicijative' i drugih udruga sudjelovali su i predstavnici Grada, na čelu s zamjenicima Gradonačelnika: Teom Tomas-Teskera i Hrvojem Andrićem i Zavoda za javno zdravstvo s ravnateljem dr. sc. Antom Cvitkovićem, te voditeljica Županijskog centra 112, Jadranka Ćorluka.

U uvodnom izlaganju Peter Tot-Đerđ ispred 'Građanske inicijative' ponovo je ukazao na veliki i još uvijek neriješen problem Brođana vezano za onečišćeni zrak u Sl. Brodu, zadnje akcidente u prekosavskoj rafineriji, dosada korištene načine ukazivanja tog problema svim institucijama u Hrvatskoj.

Na kraju je istaknuo da spora sanacija i modernizacija Rafinerije Brod u budućnosti neće biti jedini problem Brođana jer izgradnja termoelektrane Stanari, 40 km južno od Slavonskog Broda, kao i termoelektrane - toplane u Luci Brod, a možda i drugi planirani objekti biti će novi zagađivači u Slavonskom Brodu.

Vjeran Piršić se nadovezao na uvodno izlaganje i ukazao na to kako postoji vrlo ozbiljna prijetnja novog zagađivača iz BiH, i to buduće termoelektrane na lignit, kod Doboja.

„Eksperti za javno zdravstvo ističu da je mogućnost sinergije, spajanja zagađenja teških metala koji nastaju obradom lignita u termoelektrani s benzenom iz rafinerije, vrlo velika i izrazito opasna po zdravlje“ - istaknuo je Piršić.

Nakon toga Piršić je govorio o potrebi primjene raznih matematičkih modela koji bi sa sigurnošću ukazali na stvarnog zagađivača, kao i na korištenje mobilne mjerne postaje koja bi sa sigurnošću mogla osigurati neovisnost od svih vanjskih utjecaja. Posebno je podvukao da je moguća i uporaba rezultata raznih zdravstvenih pretraga; benzen u urinu i slično.

Na kraju Piršić inicirao i novi alat, koji je prije usuglašen s članovima 'Građanske inicijative' kojim bi se, kako je utvrdio, moglo ubrzati rješenje problema. Jasno je da ulaskom Hrvatske u EU,  problem onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu postaje i problem EU.  Zato i po Piršiću treba djelovati prema Bruxellesu i Visokom predstavniku u susjednoj Bosni i Hercegovini, tko  provodi politiku EU.

Tako na adresu Visokog predstavnika Europske unije za Bosnu i Hercegovinu, gospodina Dr Valentina Inzkao upućeno je pismo. U tom pismu ukazuje se na činjenicu da je problem onečišćenja zraka u Sl. Brodu većinom od strane rafinerije, te da je u fazi izgradnje nova termoelektrana na lignit kod Doboja, u Stanarima koji će još pogoršati probleme sa zrakom.

Većina prisutnih u radu okruglog stola konstruktivno je sudjelovao sa svojim pitanjima, prijedlozima ili opisom stanja onečišćenog okoliša u Sl. Brodu.

Na javnoj tribini i na tiskovnoj konferenciji koji su zbog malog odaziva građana Tribini, jednostavno spojeni u jednu cjelinu, Piršić je ponovio većinu detalja iz prezentiranog na okruglom stolu.

Posebno je osvrnuo i na uzroke nezainteresiranosti Brođana na ovakvu goruću ekološku situaciju, poistovjećujući stanje svijesti građana s onima u Sisku i Karlovcu, točnije u bivšoj Vojnoj krajini u Austrougarskoj i odgovor je potražio u antropologiji. Mišljenja je da „aktiviste je teško pridobiti i građani su nezainteresirani, ne zato što ih nije briga, nego zato što su naučili da se ne smiju buniti protiv stanja“. Također je ukazao i na model djelovanja, koji bi, po njemu, „nakon kampanje od šest do devet mjeseci, trebao bi u završnici na vrhuncu dinamike, poprimiti obilježja otvorenog bunta s radikalnim akcijama.“

Na kraju Piršić je odgovorio i na pitanje vezano za postupke kojima bi se 'Građanska inicijativa za čisti zrak u Slavonskom Brodu' mogla osnažiti. Slaže se da je jedna od mogućnosti da 'Građanska inicijativa' koja je dosada djelovala kao koordinacija udruga i pojedinaca u borbi za čisti zrak u Slavonskom Brodu, promijeni svoj pravni status u smislu da se organizira kao zajednica udruga za zaštitu okoliša i prirode. To bi svakako omogućilo njeno efikasnije djelovanje…

I što reći na kraju? Članovi 'Građanske inicijative 'su zadovoljni sa prezentiranim i sa poduzetim novim koracima, ali sigurno je da sve prisutne je ražalostila maleni broj odaziva Brođana. No, ova je naša brodska svakodnevnica!