Ispod proširene vijesti, objavljene pod naslovom Gradska knjižnica: pukotine na sve strane, u koju su utkane tek dvije tri subjektivne niti – briga autora i apel kontrolnim čimbenicima gradonačelnika (za one koji ne prate redovito sbperiskop, kontrolni čimbenici gradonačelnika su članovi Gradskog vijeća) – ispisani su komentari koji zbog svoje zanimljivosti, razbarušenosti i polemičnosti zaslužuju biti objavljeni kao poseban post. Time se nastavalja sbperiskopov već tradicionalni način isticanja komentatora kao kreativnih "nastavljača" inicijalnih tekstova.


Dakle, ispod vijesti o napuklinama na zidovima zgrade u koju je smještena slavonskobrodska Gradska knjižnica, razvila se rasprava o napuklinama u smislu i svrsi postojanja ove institucije u budućnosti. Glavni sudar dogodio se na relaciji Marijan Šabić - SveMirko. Ostali komentatori nisu se upuštali u pretjeranu obranu svojih stavova.


Ističem da je Marijan Šabić jedan od rijetkih komentatora na brodskim portalima, a koji se potpisuje svojim imenom. Koliko se sjećam, komentare svojim imenom potpisuju još: Borislav Stipić, Peter Tot-Đerđ, Emil Cipar, Mile Jerković, Petar Bašić...

Komentari su prenijeti bez ikakvih izmjena.

Maki

A da samnje broj knjiga, da teret bude manji? Ili da održe promociju Dusparine autobigrafije. Prikupljena sredstva od prodanih knjiga neka upotrrijebe za poravke.

SveMirko

Knjižnice su izgubile gotovo svaki smisao. U navedene radove se ne isplati ulagati ni kune, već novac usmjeriti u neke druge puno pametnije svrhe, a knjižnice zatvoriti.

Popac

Koje pametnije svrhe?

U knjižnici imaš internet, CD-ove- DVD-ove, knjige. Ulagat će u elektronske čitače knjiga. Problem je u tome što oni nemaju novaca sve to nabaviti, a Grad i donatori su gluhi. Rezultat je sve manje recentnih naslova.

Inače, pridružio bi se Makiju. Dakle, autobiografiju Dusparinu amo s obveznim poglavljem o maltretiranju suspendiranih djelatnika.

SveMirko

A CD i DVD-ovi nisu suvišni? Pa tko još to koristi i zašto? Nekakav mazohizam? Kao stajanje u redu na šalteru u banci? Elektronski čitač i Internet već sada svatko nosi u džepu. Tko ne nosi nego će plaćati GK-u za to je čovjek s ozbiljnim problemom. Dusparina autobiografija ima itekako smisla, ako postoji publika ovako zagrizla za GK. Dakle, govorim o logici, a ne nostalgiji, umu, a ne o osjećajima.

DrFinka

Možda sam ja samo romantična budala,ali knjižnica meni ima veliki smisao i ne bih volejla da ih neko depešom zatvori ili knjige spali na 415 stupnjeva po Fahrenheitu.

SveMirko

Nisam ni ja za nasilje bilo kakve vrste. Ne sjećam se da je tko spaljivao gramofonske ploče i gramofone. Jednostavno nestali su sami od sebe, kao što su već gotovo nestali CD-playeri. To je kao da inzistiramo na tome da mora biti Fićeka i da grad (jer se nijednom privatniku neće isplatiti) otvori servis za vozila Zastava. Nemam ništa protiv Fićeka ili općenito Zastava vozila, ali bih radije da se moj novac pametnije uloži.

kruno

Mislim da bi suvremena knjižnica trebala djelovati multimedijalno, i intimizirati se s članovima knjižnice. Na način zagrebačke Bookse. Knjiga plus kafić, plus ugodna glazba, plus ugodan razgovor. I dodatni sadržaji i video projekcije. Od Solininih vremena nije se puno napredovalo i u tom smislu je Svemirko u pravu.

SveMirko

To više zvuči kao književni klub. Ne bih to nazvao nadogradnjom knjižnice, nego nadogradnjom kafića.

Za mene bi idealna knjižnica bila virtualna, na webu. Razmišlja li tko o tome što je u stvari knjižnica?

DrFinka

Ja bih isti voljela neki klupski sadržaj + kafe štimung za ćaskanje.A virtualno mi djeluje malo otuđujuće,sori,očito sam nepopravljivi romantik.

Maki

Za jedno desetljeće knjižnice će biti aktivni muzeji knjiga.

msabic

Muzeji? Pa zar ne treba i njih ukinuti? I arhive isto. I tako redom. :-)

SveMirko

Dragi moj doture, prepoznajem cinizam u vašem komentaru, ali ne prepoznah odgovora na moje pitanje. Bojim se da niste shvatili poantu i da vas povijest ništa nije naučila o budućnosti. No da ja vama odgovorim ozbiljno, po pitanju arhiva, bojim se da smo još zaostaliji nego po pitanju knjižnica (bar u Brodu), a i muzeji će u jednom trenutku doći na red, samo to bi za sada prije razumio vaš kolega Bašić, jer se radi na neki način o SciFi-ju koji će možda i brže no se nadamo postati realnost.

Možemo li očekivati išta drugo kada nam je liberalna avangarda udružena s naprednim HDZ-om?

Maki

SveMirko, pa nije valjda Šabić gradska Ružica Vidaković? Recept postoji, ali Šabić drukčije kuha.

SveMirko

U svijetu (prednjači Google) radi se digitalizacija svega i svačega. To je na neki način odgovor i na pitanje knjižnica, pogotovo arhiva, a djelomično (u budućnosti puno više) i muzeja. Zašto digitalizacija? Nemam sada vremena objašnjavati, ali bi netko tko ulazi u raspravu o navedenim institucijama to trebao znati.

Posebno pitanje je pitanje diseminacije i dostupnosti sveukupnog svjetskog znanja, a pored znanja i umjetničkih dosega – prvenstveno kada su knjižnice u pitanju – pisane riječi. Mada naša gradska knjižnica doista nije skupa, novac predstavlja branu diseminaciji znanja pa govoriti o besplatnom školovanju, a inzistirati na autorskim pravima, prodaji ili najmu znanja postaje krajnje deplasirano.

Imate li u tom svjetlu, poštovani doture, što za reći? Ili ste vi za trenutni, donekle licemjerni hibridni model, gdje se propovijeda nekakvo besplatno školstvo i školovanje, a znanje (prvenstveno) sadržano u knjigama se ipak prepušta starom dobrom kapitalizmu i pristupu – koliko novaca toliko glazbe.

Možda je to dragi doture malo preavangardno ili prelijevo za vas i za ovu našu kasabu. Ta radije ćemo gledati u Zagreb pa kako oni tako ćemo i mi.

Maki

Muzeji zapravo perverzno svjedoče kako je život bio divan i kako je prolazan. Muzejisu mrtvačnice.

msabic

Svemirko, pa zar te stvarno zanima što ja mislim? :-D Jasno mi je o čemu govoriš. Vjeruj mi, knjižnica bez knjiga san je svakog knjižničara.

Ostavimo li po strani sve druge aspekte društveno korisnog rada gradske knjižnice, npr. nedavno otvorenu studijsku čitaonicu (koju uglavnom koriste studenti), organiziranje tribina i skupova (od zaštite okoliša, planinarstva do gospodarskih tema), predstavljanja knjiga, kreativnih igraonica kojima se djecu privlači pisanoj riječi itd., dakle suzimo li njenu funkciju na mjesto na kojem se publikacije čuvaju, katalogiziraju i izdaju korisnicima, čak i tada nailazimo na neke probleme u ostvarivanju tvoje vizije koja, kako mi se čini, smjera prema digitalnom repozitoriju, na kojem bi se korisnici, preko zaslona računala, sami poslužili sadržajem koji ih zanima.

Gradska knjižnica, jer je gradska, mora odgovarati afinitetima stanovnika Broda i okolice. Pretpostavimo da svi znamo (a ne znamo) uključiti računalo, pronaći u katalogu te digitalne knjižnice ono što tražimo i otvoriti pdf. Meni je, primjerice, zbog očiju teško čitati duži tekst s bilo kakvog zaslona, a kako je tek umirovljenicima? I tko će mijenjati njihove čitateljske navike? Koliko nas uopće ima ipode, smartfone, laptope… s kojih ćemo čitati u parku ili u čekaonici? Na bazenu? Svi ovi naoko banalni razlozi desetkovali bi ionako mali broj čitatelja. Ne samo čitatelja knjiga, nego čitatelja uopće.

Ne mogu se svi snaći u masi podataka. Naročito tu mislim na djecu i mlade, kojima izravan kontakt s knjižničarem treba pomoći – makar da se lakše snađe među publikacijama. Pa bile one i online. Uostalom, i omiljeni ti CC nastao je u knjižnici: http://www.garfield.library.upenn.edu/essays/V1p012y1962-73.pdf .

Narav suvremenog izdavaštva također je problem, i nije tu stvar samo u autorskim pravima. Tko će ti dopustiti digitalizaciju recentnih naslova? Ako i dopusti, dobro znaš da se njihovo skidanje plaća. Nema mjesta na webu na kojem ćeš za 100 kn mjesečno + 1 kn po knjizi moći čitati u neograničenim količinama, uz toliki izbor novijih naslova na hrvatskom jeziku.

Odatle se upravo klasične knjižnice nameću kao najbolji načini diseminacije znanja. Gdje bi student mogao doći do najnovijeg izdanja Millerove Anestezije, nego u takvoj knjižnici? I tko bi na bolji način zaobišao kapitalističke zakone od knjižnica, koje kao institucije štite minimum javnosti znanja?

Digitalizacija – ide polako. Starija i vrijedna građa počela se digitalizirati čak i kod nas, a znanstveni časopisi imaju web izdanja. Ne mogu bez gradske knjižnice, ali ovdje su razlozi zbog kojih u nju sve rjeđe zalazim:

http://www.archive.org

http://hrcak.srce.hr/

http://kramerius.nkp.cz

http://dizbi.hazu.hr/

http://dnc.nsk.hr/journals/

http://www.dlib.si/

http://serbia-forum.mi.sanu.ac.rs/

http://www.online-baze.hr/

http://archiv.ucl.cas.cz/

http://digilib.phil.muni.cz/community-list

Bujrum.

I kada u njima ne bi bilo niti jedne jedine knjige, smatram kako bi gradske knjižnice i čitaonice trebalo zadržati. Neke od razloga sam naveo na početku, ali bi ih svakako valjalo obogatiti i drugim sadržajima. Ova je knjižnica s te strane nekada bila uzor svim gradskim knjižnicama u Hrvatskoj, pa nismo morali gledati u Zagreb: http://www.gkzd.hr/ .

Na kraju, nije bio cinizam nego blaga ironija, na koju naravno reagiraš ad hominem. Imaš na to pravo, ali kad bih ti ja htio uzvratiti, kako bih to mogao učiniti? Shvaćaš li neravnopravnost moga položaja? Enivej, upravo me je bavljenje prošlošću dovelo do ovog članka, koji je napisan pred 12 godina pa je danas vjerojatno prilično zastario, ali ipak: http://hrcak.srce.hr/7053

SveMirko

Naravno da me zanima što vi mislite, dragi doture. Više od toga, to zanima i naše čitatelje pa ću biti neskroman i pohvaliti se:

“Dame i gospodo, danas u 5. katu SbPeriskopa ugostit ću našeg dragog dotura Šabića. Bujrum.”

Dragi moj doture, sad smo se malo pomakli. No krivi ste mi dragi CC naveli. Jedan drugi mi je mnogo draži: http://creativecommons.org/

Kužimo se mi, dragi doture i slažem se s vama po pitanju dodatnih sadržaja kojima se knjižnica “oplemenjuje” (naročito volim kada vi moderirate :) ). No rekao bih da je to nužni nastanak jednog hibrida, a u cilju spašavanja onoga što se spasiti dade.

Nema potrebe navoditi nikakve dodatne argumente od onih koje ste sami naveli – dva zanimljiva teksta do kojih sam došao ne pomaknuvši dupe iz svog naslonjača. Zamislite samo tu diseminaciju i trošak novca i vremena koji bih imao da sam morao po njih klasičnim putem u čitaonicu knjižnice – vrijeme+gorivo+članarina+zakasnina+presvlačenje. Rekao sam da razumijem miris i taktilnost papira, osjećaje i navike, ali logika i praktičnost su protiv toga. Da ne spominjem stabla i ekologiju (doduše i struja i baterije nisu uvijek zelene).

Na kraju da ne bi bili neravnopravni:

Please allow me to introduce myself

I’m a man of wealth and taste

I’ve been around for a long, long year

Stole many a mans soul and faith



Dragi čitatelji, samo za vas, dr. Marijan Šabić.