Američki dolar je bio temelj međunarodne trgovine većinom prošlog stoljeća. U vrijeme formiranja eurozone je ta trgovina dosegla svoj vrhunac i ne tako davno je činila 71,0% službenih deviznih rezervi u svijetu. U 2014. godini su svjetske rezerve u dolarima pale na skromnih 62,9%. S druge strane, trgovinski tokovi između zemalja koje su se obvezale na ukidanje korištenje dolara u bilateralnoj trgovini iznose već 400 milijardi dolara i to samo u 2013. i 2014.

Dolar polako ali sigurno gubi svoj status svjetske rezervne valute  i to je neupitno. Ovo nije neobičan događaj što se tiče povijesti, piše portal Visual Capitalist.

U stvari, gotovo svako stoljeće, još od vremena renesanse, mijenjala se globalna rezervna valuta. Portugal, Španjolska, Nizozemska, Francuska i Velika Britanija su u različitim vremenima imali dominantne valute.

Današnja ikonografija (slika dolje) pokazuje da se mijenjaju vjetrovi u međunarodnoj trgovini.

Iako manje zemlje i organizacije svoje međunarodne transakcije podmiruju pomoću dolara, polako slabi njegove hegemonije. Kina je u epicentru događanja i ta zemlja kontinuirano napreduje u davanju ponuda izvan okvira američkog dolara.

Ponude prikazane na slici su valutni tokovi između zemalja koje su u bilateralnoj trgovini napustile dolar, kao i zemlje koje su sklone poduzeti takve mjere.

Najnovija kulminacija tih trendova je stvaranje Azijske infrastrukture investicijske banke (AIIB), koju predvodi Kina, suparnik Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda. AIIB uključuje 57 osnivačkih zemalja i 100 milijarde dolara temeljnog kapitala. Sjedinjene Države nisu članica i aktivno su lobirale među saveznicima da se ne pridruže ovoj financijskoj instituciji pridružio zbog uočenih problema u upravljanju.

Druge nedavne ponude Kine uključuju: 30-godišnji energetski savez s Rusijom vrijedan 400 milijardi dolara, drugi energetski sporazum s Rusijom s naglaskom na prirodni plin u vrijednosti od 284 milijarde dolara, te posao uklanjanja carine na 85% australskog robnog izvoza u Kinu. Nadalje, Kina i Rusija su se složile koristiti nacionalnim valutama u bilateralnoj trgovini i potpuno zaobići američki dolar.

Nisu samo Kinezi koji počinju sumnjati u održivost dolara. Izvješćem iz 2010. godine od strane Ujedinjenih naroda se poziva na odustajanje od američkog dolara kao jedinstvene rezervne valute. Monarhije Zaljevskog vijeća za suradnju su također izrazile želju za neovisnom rezervnom valutom.

U kratkom roku, pogotovo zbog nedavnog pada sustava na kineskom tržištu dionica i problema u eurozone, dolar će vjerojatno još uvijek vladati. Međutim, Peking bez obzira na sve trenutno razmatra načine kako internacionalizirati juan i Kina će učiniti sve potrebne korake da ograniči hegemoniju dolara.

Sa sve više bilateralnih trgovinskih ugovora se zaobilazeći dolar, a ubrzanom internacionalizacijom kineskog financijskog sustava će juan na kraju prisiliti dolar da se sam brine o sebi.

De-amerikanizacija je najavljena 13. listopada 2013.

Grafika koju prikazuje portal Visual Capitalist prikazuje zbroj financijskih tokova zaključno s 2014. godinom. Međutim, uzmemo li u obzir da je Kina ovu praksu najavila dana 13. listopada 2013. godine s kratkim člankom kojeg je objavila državna agencija Xinhuanet, onda u Washingtonu i na Wall Streetu stvarno imaju razloga za zabrinutost.

Naime, Liu Chang je prije manje od dvije godine, kritizirajući neodgovorno ponašanje američke administracije i Kongresa koji su zemlju kratkoročno gurnuli u tehnički bankrot, napisao:

"Kako se američki političari obiju političkih stranaka još uvijek natežu i Bijela kuća i Capitol Hill ne mogu postići održiv dogovor, možda je pravo dobro vrijeme da zbunjeni svijet počne s izgradnjom de-amerikaniziranog svijeta.

Izašavši iz krvoprolića Drugog svjetskog rata kao najmoćnija svjetska zemlja, Sjedinjene Države od tada nametanjem poslijeratnog svjetskog poretka pokušavaju izgraditi globalni imperij, paleći iznova Europu i poticanjem na smjenu režima u zemljama koje Washington ne smatra dijelom svoje obitelji.

SAD su, sa svojim naizgled ekonomskom i vojnom silom bez premca, izjavile da je njihov vitalni nacionalni interes da zaštite gotovo svaki kutak svijeta i tako se upliću u posao drugih zemalja i regija, daleko od svojih obala.

U međuvremenu je američka vlada otišla tako daleko da se pojavljuje pred svijetom kao ona koji tvrdi da ima najveći moralni autoritet, iako potajno radi stvari kao što su mučenja ratnih zarobljenika, ubojstva civila napadima dronova i špijunira svjetske lidere. (…)

Rezultat američke politike je i da svijet još uvijek traži izlaz iz ekonomske katastrofe zahvaljujući proždrljivoj eliti  Wall Streeta. Nedavno je došlo do ciklične stagnacije u Washingtonu u pronalaženju održivog dvostranačkog rješenja u usvajanju saveznog proračuna i opet se ogromna imovina mnogih naroda u američkim dolarima našla u opasnosti, a međunarodna zajednica vrlo agoniji.

Takvi alarmantni dani, kada je sudbina ostalih u rukama licemjerne nacije, moraju biti prošlost, a novi svjetski poredak treba dati mogućnost svim narodima, velikim ili malim, siromašnim i bogatim, da drže ključeve svojih interesa u vlastitim rukama i da se ti interesi ravnopravno štite i poštuju.

U tu svrhu treba utvrditi kako poduprijeti de-amerikanizirani svijet. Za početak, svi narodi se trebaju koristiti temeljnim načelima međunarodnog prava, uključujući poštivanje suvereniteta i odustati od uplitanja u unutarnje poslove drugih. Nadalje, Ujedinjeni narodi moraju biti ti koji će rješavati globalna pitanja, što znači da nitko nema pravo na bilo koji oblik vojne akcije bez mandata UN-a.

Osim toga, svjetski financijski sustav također mora prihvatiti neke značajne reforme. U glavnim međunarodnim financijskim institucijama, uključujući Svjetske banke i MMF, svi moraju imati veće pravo glasa kako bi se bolje mogla pratiti transformacija globalnog ekonomskog i političkog krajolika.

Kao ključni dio učinkovitih reformi je i uvođenje nove međunarodne rezervne valute koja će biti kreirana da zamijeni dominantni američki dolar, jer bi tako međunarodna zajednica mogla ostati daleko od prelijevanja domaćih političkih previranja u Sjedinjenim Američkim Državama na ostatak svijeta.

Naravno, svrha promicanja tih promjena nije u potpunosti baciti SAD u stranu, što je također nemoguće. Umjesto toga, to će potaknuti Washington da igra konstruktivniju ulogu u rješavanju globalnih pitanja."

Ovim je riječima Liu Chang završio svoj članak u državnom kineskom glasilu krajem 2013., kada je cijeli svijet strepio zbog prijepora oko izglasavanja američkog proračuna za fiskalnu 2014. godinu i kada su se republikanci i demokrati, Bijela kuća i Kongres poigravali sudbinama milijardi ljudi.

Rezultat napora Kine i njenih saveznika, za sada, prikazan je na slici dolje:



Kineska investicijska banka nakon zemalja EU privlači i američke azijske saveznike - "Obamina doktrina" na izdisaju

Analiza povijesne prekretnice s jedinim mogućim ishodom: Multipolarni svijet ili vječna hegemonija Sjedinjenih Država

De-dolarizacija svijeta ide dalje - Kina pokreće svoj ekvivalent SWIFT-u

De-dolarizacija ide dalje - Otvara se venezuelansko-ruska banka okrenuta skupini BRICS

Sve je spremno za kineski šah-mat američkom dolaru i novu svjetsku valutu

 

altermainstreaminfo