Brodska nadanja: Pravo na čisti zrak i pravo na zdrav život!


Prije nekih stotinjak dana, sredinom listopada pod gornjim naslovom u jednom opširnom članku sam pokušavao proanalizirati, što bi mogla i trebala odraditi nova Vlada s premijerom Plenkovićem na čelu, kako bi se možda  brodska nadanja i ostvarila.

Jasno nam je, da je i prije postojala nada, o čemu smo i više puta pisali na SBPeriskopu! No tada ni sam (tadašnji i sadašnji) ministar Slaven Dobrović, ali i ni tadašnja tehnička Vlada nisu bili u mogućnosti i/ili sposobni, da pokrenu mehanizam za rješavanje te goruće brodske problematike.

Na žalost, moramo konstatirati, da ta Vlada u svom kratkom mandatu za Brođane nije ništa odradila… Tako je ostalo za novu Vladu oko sedam tjedana, da pokuša spasiti ono što eventualno spasiti može! Točnije, da reagira u granicama dozvoljenog(!) na aktivnosti RS jer se očekivalo, da će se sa strane RS dana 06. prosinca 2016. dodijeliti revidirana ekološka dozvola Rafineriji nafte Brod“. A u toj novoj dozvoli bi se trebale „definirati i mjere za Rafineriju prema IPPC standardu“, kako su još tamo u lipnju prošle godine predstavnici RS izjavili (pa možda) i obećali!

No kako se zna, to se nije dogodilo! Što je velika tragedija za Slavonski Brod i za Brođane! Naročito ako se zna, a dobro se znalo, da su Brođani već osam godina patili od neodgovornih poteza iz tog velikog prekosavskog zagađivača! A dodjelom nove dozvole Brođanima je 'presuđeno', da i u slijedećih pet godina budu izloženi zagađenju zraka iz emisije iz Rafinerije!

Svi još dobro pamtimo, da početkom studenog predstavnici ‘Građanske inicijative za čisti zrak’ na sastanku s ministrom Slavenom Dobrovićem su ukazali na to, kako u posljednjih šest-sedam godina sva njihova obraćanja raznim institucijama, svi održani okruglih stolovi i tiskovne konferencije, sva obećanja, osnivanja raznih povjerenstava sa strane Ministarstva zaštite okoliša nisu polučili odgovarajući rezultat. A također i na to, da Brođani žele konkretna rješenja sa odgovarajućim planovima i rokovima izvršenja.

Budući da ni nakon tog sastanka ništa se nije poduzimalo, uslijedili su prosvjedi Brođana. Prvo onaj veličanstveni prosvjed na Korzu, kada je više od pet tisuća Brođana iskazalo svoje nezadovoljstvo u vezi dosada učinjenim, a poslije i novi prosvjed kada je zaustavljen promet tik uz graničnog prijelaza!

Slijedili su onda i sastanci na temu onečišćenja brodskog zraka. Kako smo o tome već više puta pisali na SBPeriskopu, samo tijekom prosinca sastali su se predstavnici Ministarstva zaštite okoliša i energetike sa predstavnicima gradske vlasti i civilnog sektora u Slavonskom Brodu i Zagrebu, a i članovi ‘Povjerenstva za praćenje poboljšanja kvalitete zraka’, saborskog ‘Odbora  zaštite okoliša i prirode’, kao i međudržavne ‘Radne grupe za praćenje stanja zraka u Slavonskom Brodu i u Brodu’.

I na kraju, kao šlag na tortu par dana prije Božića održan je u Slavonskom Brodu sastanak premijera Andrije Plenkovića i ministra Slavena Dobrovića s Brođanima.

Iza toga slijedilo je jedno veliko zatišje, koje već traje više od mjesec dana! Najviše nas koji su bili uključeni u dogovore zabrinjava, da osim jednog jedinog zapisnika i to od saborskog ‘Odbora  zaštite okoliša i prirode’, ništa do nas Brođana nije stiglo…

Dok u isto vrijeme stanje u brodskom zraku je svaki dan sve gore i gore! Moramo zato ponoviti, kako se bojimo, da ono što hrvatske vlasti poduzimaju na polju onečišćenja brodskog zraka je premalo! Faktički ravno nuli! Dalje skoro svaki dan se mjere iznimno visoke satne koncentracije lebdećih čestica PM2.5 i PM10, ali i benzena!

U prvih dvadesetak dana u siječnju mjerene su satne koncentracije lebdećih čestica PM10 više puta iznad 450 µg/m3, a najveća koncentracija i od 562 µg/m3! Kontinuirano su mjerene i šezdesetak sati satne koncentracije lebdećih čestica PM2.5 iznad 100 µg/m3!!! Također i koncentracija benzena iznad 40 µg/m3!

U tom intervalu dnevni prosjeci lebdećih čestica PM2.5 i PM10 su petnaest puta bili iznad 50 µg/m3. A 50 µg/m3 je granična vrijednost (na dnevnoj razini) za one krupnije lebdeće čestice PM10, tj. od 10 µm! Pa je ta činjenica posebno zabrinjavajuća zbog dnevnih prosjeka lebdećih čestica PM2.5 koje su promjera do 2,5µm, što znači da su one 15-ak puta ipak manje od čestice PM10!!! Još ako se zna da više puta ti dnevni prosjeci su bili  alarmantno visoki; za PM2.5 iznad 120 µg/m3, a za PM10 iznad 150 µg/m3(!), stanje je alarmantnije!

O svemu tome više puta smo informirali i Ministarstvo zaštite okoliša i energetike. Također se razgovaralo i s državnim tajnikom A. Čikotićem. Ali izgleda Brođani su i dalje bez ikakvog odgovora. Dokle?