Na portalu SBplus je danas objavljena, nadajmo se zadnja kolumna Tomislava Lukića u nizu kolumni posvećene rješavanju problemima onečišćenja brodskog zraka...  Riječ je prvenstveno o plinofikaciji Rafinerije, o čemu je g. Lukić više puta vrlo negativno izjašnjavao.

Može se reći; on je  o tome kontinuirano negativno izjašnjavao. Još ne znamo, je li to zbog osobnog razloga ili što je više moguće, zbog svoje funkcije koje obavlja već više godina.

Moramo odmah primijetiti da većina Brođana pozitivno su ocijenili nastojanja i uloženi trud Vlade RH, tako i Predsjednice RH za rješavanje tog brodskog gorućeg problema. Također Brođani zaista vjeruje da će "realizacija projekta opskrbe prirodnim plinom Rafinerije nafte Brod" rezultirati smanjenjem zagađenja iz emisije rafinerije! Baš kako to svjetska literatura i svjetski stručnjaci i tvrde.

Inače problem plinofikacije Rafinerije je od studenog 2013. godine na stolu Ministarstva zaštite okoliša. U tom razdoblju tri su ministra: M. Zmajlović, S. Dobrović i T. Ćorić podržali to rješenje!

Također svima je jasno da rijetko koja rentabilna rafinerija u svijetu radi još na (otpadni) mazut. A u Rafineriji nafte Brod kako se zna, godišnje spaljuju najmanje 100.000 tona mazuta najlošije kvalitete  kao pogonsko gorivo. Pa je jasno, odakle su u brodskom zraku povećane koncentracije sumporovodika, sumporov dioksida i lebdećih čestica…

Današnja Lukićeva kolumna, „Turističke atrakcije: benzen, sumporvodik i lebdeće čestice…“ (http://www.sbplus.hr/kolumne/okolisne_vibracije/turisticke_atrakcije_benzen_sumporvodik_i_lebdece_cestice_.aspx#) ipak je nadmašila sve prethodne njegove kolumne.

Tako razlogom smo objavili na stranicama Građanske inicijative za čisti zrak:

Uljudno bi molili g. Tomislava Lukića, da ostavi sve građanske akcije i ekološke udruge, kao i ime Petera Tot-Đerđa, na miru! Neka ostavi sve nas kako bi pokušali pronaći rješenje, da što prije dođe do plinofikacije i modernizacije Rafinerije nafte Brod.

Tomislav Lukić je imao šanse, a i zbog njegove funkcije, kao „šef kabineta Ureda za zaštitu okoliša (i turizma) u Federaciji Bosne i Hercegovine" mogao i trebao nešto uraditi za brodski čisti zrak. A kako se zna, nije uradio ništa!

U isto vrijeme mi članovi građanskih akcija i ekoloških udruga, ili kako on kaže: „mladi brodski okolišni aktivisti“ zaista nismo i ne možemo biti krivi zbog zatečenog stanja u brodskom turizmu! Što nam on; krivicu više puta pokušava pripisati u svojoj kolumni.

Svima je jasno da sve ovo oko turizma u Slavonskom Brodu je daleko složenije pitanje nego što Lukić želi prikazati… Nije riječ samo o onečišćenom zraku! Vrijeme je da se istraži i napiše članak o tome, TKO je KRIV(?) za neuspjehe u turizmu grada Slavonskog Broda!!!