Makar su još krajem 2011. godine pojavile neke špekulacije o planovima vezano za izgradnju termoelektrane u Slavonskom Brodu, tek su početkom ožujka, pa onda u travnju 2012. godine preplivani mediji informacijama o velikom projektu tvrtke Crodux na čelu s umirovljenim generalom Ivanom Čermakom, o izgradnji termoelektrane na plin u Luci Brod.

Termoelektrane na plin i tvornica bioetanola

Izgradnja termoelektrane na plin snage 560 megawata po tadašnjim tumačenjima bila bi jedna od najvećih kapitalnih investicija u Hrvatskoj ukupne vrijednosti između 400 i 500 milijuna eura. Projektom je bila predviđena i izgradnja pogona za proizvodnju bioetanola kapaciteta 200 tisuća tona godišnje, od čega bi se po projekcijama 160 - 170 tisuća tona izvozilo u zemlje Europske unije.

Više puta su od tada istaknuto da 'Čermakova termoelektrana' po svojim se kapacitetima i složenosti može mjeriti s NE Krško. Nadalje da cijeli projekt  znači i veliki zamah za regiju jer bi osim gospodarstva trebao oživjeti i poljoprivredu. Naime, za  proizvodnju 200 tisuća tona bioetanola godišnje potrebno je oko 640.000 tona kukuruza.

Također su spomenuta i mogućnost korištenja viška toplinske energije za rješavanje problema skupog i neracionalnog sustava javnog grijanja u Slavonskom Brodu, te da otvaranjem novih radnih mjesta i poslovnih prilika došlo bi do pokretanja gospodarstva i Grada i Županije.

Zahtjevi za održivi razvoj u okvirima zaštite okoliša

Već tada, a još više nakon prvog sastanka čelnih ljudi Croduxa s predstavnicima Grada Slavonskog Broda, na čelu s gradonačelnikom, pa Brodsko-posavske županije, općine Klakar i Gornja Vrba, Luke Brod, HEP-a i Ekonerga, koji je održan 23. listopada u Velikoj vijećnici Grada Slavonskog Broda, ekološke udruge Slavonskog Broda i Građanska inicijativa za čisti zrak u Slavonskom Brodu upozoravali su na mogućeg novog zagađivača brodskog zraka.

Istaknuto je, da članovi Građanske inicijative nisu protiv razvoja, što više Građanska inicijativa je za održivi razvoj u okvirima zaštite okoliša i prirode. Tako nije ni protiv često spomenutih novih gospodarstvenih objekata u Luci Brod: terminala za pretakanje naftnih derivata,  Janafovog produktovoda i projekta termoelektrane s tvornicom bioetanola.

No, svakako želi se znati, što to Brođane sutra čeka, pa i uz naznačenu ekonomsku korist, počevši od novih zapošljavanja, preko većeg iskorištenja poljoprivrednih zemljišta, sve do izgradnje toplovoda u Slavonskom Brodu. Kada znamo da je brodski zrak već godinama onečišćen iz emisije iz prekosavske rafinerije: sumporovodikom, lebdećim česticama PM 2.5 i ozonom!

Negativna iskustva Brođana

A ne smije se zaboraviti, kako je bez znanja Brođana pokrenuta priprema obnove rada, kao i rad u Rafineriji Brod. Također bez znanja Brođana je odrađena prva faza rekonstrukcije rafinerije kako bi se proizvodnja povećala za 3 milijuna tone nafte godišnji. Također bez znanja Brođana je krajem pretprošle godine dodijeljena ekološka dozvola Rafineriji. Također bez znanja Brođana je potpisan i Sporazum o suradnji HŽ Cargoa i JANAF-a s Rafinerijom.

Zato Građanska inicijativa već tada inzistirala, da Brođani moraju biti detaljno upoznati s kompletnom izgradnjom Terminala u Luci Brod u funkciji distribuiranja naftnih derivata iz Rafinerije, također i izgradnjom Janafovog produktovoda i bilo kojeg od ostalih sadržaja vezano za Luku Brod, pa tako i o takozvanoj 'Čermakovoj termoelektrani' s tvornicom bioetanola…

Na žalost, Brođani i dalje su samo putem medija informirani o daljoj fazi događanja; tome kako su već krajem 2013. godine predviđeni početci radova na izgradnji TE-TO… Također i o prezentaciji prednacrta Studije o utjecaju na okoliš plinske termoelektrane-toplane koja je održana gradskim vijećnicima u prosincu, kao i o prezentaciji samog projekta, pa da je riječ o čudu tehnike!

Moderna tehnologija i Studija utjecaja na okoliš

Naime, u Croduxu su se odlučili da postrojenje grade koristeći tehnologiju njemačke kompanije Siemens, a u Slavonskom Brodu bi se praktično trebala graditi kopija bloka 4 njemačke elektrane Urlich Hartmann. Radi se o  elektrani smještenoj u bavarskom gradiću Irschingu, nekoliko kilometara udaljenom od Ingolstadta. Ta elektrana i službeno je najefikasnija plinska elektrana na svijetu, s postignutom efikasnošću od 60,75 posto. Inače jedna manja grupa Brođana krajem prošle godine imala je priliku vidjeti na licu mjesta kako ta elektrana funkcionira.

No, kako je prolazilo vrijeme tako su se smanjile informacije i u medijima. Sve do 8. svibnja kada su na stranicama Ministarstva zaštite okoliša i prirode objavljene Informacije o zahtjevu za provedbu postupka utvrđivanja objedinjenih uvjeta zaštite okoliša za Plinsku termoelektranu-toplanu Slavonski Brod na lokaciji radne zone Lučke uprave Slavonski Brod. Iz Informacije je vidljivo da je „Podnositelj zahtjeva Tvrtka CRODUX  energetika d.o.o. iz Zagreba, Kaptol 19.. Nadalje, ono što nas Brođane posebno može zanimati, koje su glavne indikativne tvari za zrak (dušični oksidi, ugljični monoksid, sumporni dioksid i praškaste tvari) i za vode, uključujući i tlo.

Prošli mjesec Posavska Hrvatska i svi brodski portali su objavili da u „Termoelektrani Slavonski Brod počeli pripremni radovi". Posebno je zanimljiva bila informacija da se očekuje kako će Ministarstvo zaštite okoliša sredinom kolovoza uputiti na javnu raspravu Studiju utjecaja na okoliš, a javni uvid i javno izlaganje bit će održani u prvoj polovici rujna kako u Slavonskom Brodu tako i u općinama Klakar i Gornja Vrba.

Sve je spremno, a HEP nije zainteresiran za termoelektranu

I onda iznenada kao grom iz vedrog neba stigla je vijest  da je "HEP nezainteresiran za Čermakovu plinsku elektranu u našem gradu"!

Točnije kako na portalu poslovni.hr piše: „Hrvatska elektroprivreda (HEP) odustala je od plana da s 25 posto sredstava sudjeluje u projektu Croduxove termoelektrane na plin u Slavonskom Brodu... Iz samog HEP-a se o ovome nisu željeli izjasniti pravdajući se potpisanim Sporazumom o povjerljivosti s Croduxom.

Za komentar nisu bili raspoloženi ni u samom Croduxu u vlasništvu generala Ivana Čermaka, no kako se doznaje, HEP je Čermakovu tvrtku i službeno obavijestio kako nema interesa za sudjelovanju u projektu.“

I pitanje je što sada slijedi? U članku na tom portalu dalje piše, da „prema dostupnim informacijama, projektna dokumentacija u većem je dijelu završena, a u tijeku je projektiranje priključka na magistralnu infrastrukturu tako da se već do kraja 2013. godine očekuje ishođenje lokacijske dozvole. Zemljište na području Lučke uprave Slavonski Brod, na kojem je planirana izgradnja, u potpunosti je pripremljeno za gradnju, te osigurana mogućnost priključenja na dalekovod, plinovod, vodovod, odvodnju, plovni put, cestu i željeznicu.

Početkom lipnja je Savjetodavno stručno povjerenstvo za procjenu Studije utjecaja na okoliš dalo je pozitivnu ocjenu za taj projekt. Bilo je planirano da gradnja počne sljedeće godine, no to bi sada moglo biti odgođeno.“