Kako je i najavljeno ministar Mihael Zmajlović je dana 01.10.2014. godine donio odluku o osnivanju 'Povjerenstva za praćenje poboljšanja kvalitete zraka', kako bi se moglo započeti s pripremom prvog sastanka u Slavonskom Brodu.

Povjerenstvo se, kako u odluci stoji: „osniva kao operativno tijelo koje će intenzivno raditi na provedbi konkretnih aktivnosti, a osobito onih koje se odnose na:

"redovito izvješćivanje građana Grada Slavonskog Broda o kvaliteti zraka na području Slavonskog Broda, svim aktivnostima koje država poduzima u cilju rješavanja problema onečišćenja zraka:
praćenje i poticanje dinamike radova na modernizaciji Rafinerije nafte u Brodu (BiH),
izradu Katastra emisija i Akcijskog plana za poboljšanja kvalitete zraka na području Grada Slavonskog Broda koji će biti podloga za pripremu i pokretanje konkretnih projekata.“.

Povjerenstvo ima 14 članova. Predsjednica Povjerenstva je pomoćnica ministra za klimatske aktivnosti, održivi razvoj i zaštitu zraka, mr. sc. Marija Šćulac Domac, a zamjenik predsjednice Mario Stipetić, načelnik za zaštitu zraka, tla i mora.

Brođani imaju četiri svoja predstavnika u Povjerenstvu, i to: Hrvoje Andrić, zamjenik gradonačelnika ispred Grada Slavonski Brod, Ljiljana Curić iz Brodsko-posavske županije, dr. sc. Ante Cvitković, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo i Peter Tot-Đerđ, predsjednik 'Građanske inicijative - Udruge za zaštitu okoliša i prirode'.

Nakon te odluke ministra Zmajlovića, bilo je za očekivati da će brodski predstavnici usuglasiti svoje stavove prije početka rada Povjerenstva. Tako su u zadnjih desetak dana članovi 'Građanske inicijative' sastali sa predstavnicima 'Zavoda za javno zdravstvo' na čelu s ravnateljem dr. Cvitkovićem, kao i sa predstavnicima 'Brodsko-posavske županije' na čelu sa zamjenikom župana, Davorom Vlaovićem, a i zamjenikom gradonačelnika, Hrvojem Andrićem.

Na svim tim sastancima je istaknuto, da se podržava inicijativa 'Ministarstva zaštite okoliša i prirode' oko osnivanja 'Povjerenstva za praćenje poboljšanja kvalitete zraka' i izrade Akcijskog plana i Katastra emisija, također i redovito izvješćivanje građana Slavonskog Broda o kvaliteti zraka, pa i aktivnosti koje država poduzima u cilju rješavanja problema onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu.

Istovremeno je ukazana na sporost nadležnog ministarstva i 'Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost' u realizaciji projekata i druge aktivnosti u rješavanju ovog za Brođane vrlo važnog problema. Tako i u (ne)uvažavanju činjenica da se u ovom slučaju radi o međudržavnom problemu koji se mora rješavati, ne samo na lokalnoj i državnoj razini, već i instrumentima koje nudi članstvo u Europskom uniji!

Posebno je naglašeno, da ni nakon dvije godine rada 'Povjerenstva za međugranično suradnju na zaštiti okoliša i prirode' nije potpisan 'Sporazuma između Vlade RH i Vijeća ministara BiH o suradnji u području zaštite okoliša i održivog razvoja'. A veliko je pitanje, kada će i biti Sporazum potpisan?

Također je istaknuto, da Brođani jedva ili nikako nisu upoznati sa dinamikom radova na modernizaciji 'Rafinerije nafte Brod'. I makar se o tome u zadnjih 4-5 godina više puta raspravljalo, a i više puta su stigla obećanja, pa i tako i iz Rafinerije, faktički sve je još uvijek na 'mrtvoj točki'.

Dotaknuti su i kandidirani projekti prema 'Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost', kao i pitanje konstituiranja 'Zajednice zaštite okoliša i prirode' u Slavonskom Brodu i Županiji koja Zajednica sigurno bi omogućila brže rješavanje svih problema zaštite okoliša u Slavonskom Brodu i Županiji.

Nakon svih tih sastanaka, očigledno je da postoji visoka sinergija na lokalnom i regionalnom nivou u pripremnim aktivnostima za rad u 'Povjerenstvu za praćenje poboljšanja kvalitete zraka' u Slavonskom Brodu!