U Hrvatskoj, pa i šire, u cijelom regionu, kako bi se reklo na istoku, narod se nije najeo toliko mandarina s Neretve kao ove godine. Isto su sočne, mirisne, ukusne, ali ovogodišnje imaju još jednu neodoljivu kvalitetetu – jeftine su kao nikad. Jeftinije su od domaćih jabuka. Kontinentalci ne pamte vrijeme u kojem su kupovali desetak kilograma tjedno mandarina ili mandarinki, plodova zimzelene biljke koja naraste do tri metra visine. Ovaj citrus uzgaja se kod nas od 1934. godine, a posebno izdržljiva japanska sorta unšiu koja trpi niske temperature.

Fotografija koju smo snimili u Kauflandu pokazuje stalnu gužvu oko kutija s mandarinama iznad kojih je istaknuta nevjerojatna cijena od 2,99 kuna, što najvjerojatnije znači da je nabavljena po cijeni od 0,80 lipa do, najviše, jedne kune po kilogramu. Nabavna cijena kile mandarina iznosi manje od prodajne cijene jednog jajeta. Mogli bi se pronaći još podosta primjera koji ilustriraju neviđene disproporcije u cijenama.

Vrijedni poljoprivrednici s Neretve moraju pristati na ovu ponižavajuću cijenu, jer Todorić, glavni otkupljivač za domaće tržište i izvoznik mandarina u Rusiju, sada dolazi tek svakih deset dana otkupljivati plodove njihovog krvavog rada. Našli su se ovi pošteni i marljivi ljudi u nemogućem procijepu između sankcija EU i ruskih protusankcija, hirova globalnih igrača, a državu Hrvatsku zbog toga (za)boli njen birkoratsko-rasplodni organ. Snalaze se ipak, nevoljnici, „rješavaju“ se mandarina, u akcijama za budzašto, po Zadru, po Rijeci i drugim gradovima. A i mali nakupci su osjetili koliki je problem proizvođača koji samo žele vratiti uložen, tako da su i oni došli na svoje.

Dok neumjereno i nenadano uživamo u slatkim, jeftinim mandarinama, trebamo znati da ih možemo kupovati više nego inače, jer je rad proizvođača mandarina na Neretvi obezvrijeđen utjecajima na koji oni nikako nisu mogli utjecati.