Ovih dana ponovo su se proširile priče o skorom(?) zatvaranju Rafinerije u susjednom Bosanskom Brodu. Tako, evo sad sam prisiljen da se drugi put ove godine posvetim toj temi. A ta tema je zaista široka i dosta nejasna, pa pomalo i mutna. Što više, možemo reći da trenutačna slika ništa nije jasnija nego ona oko Nove godine, kada su prvi put na brodskim portalima, a i šire objavljeni neki napisi, nakon što je iz olovke novinara Slobodana Vaskovića iz Prekosavlja procurila informacija kako će Rafinerija nafte Brod zaustaviti proizvodnju, a ne tako brzo iza toga i BN Televizija detaljno informirala stanovnike RS o mogućem negativnom raspletu oko Rafinerije nafte Brod.

Sada ponovo je BN Televizija pokrenula lavinu informacija i reakcija, makar je istina, kako je dan prije i Deutsche Welle objavio jednu širu analizu, kao da je ona bila naručena, vezano za probleme Rafinerije:

„Rafinerija Brod – ni na nebu ni na zemlji“, pisalo je u naslovu, dok u podnaslovu je stajalo:                                                                                                 „Osam godina prošlo je od prodaje naftnog sektora u Republici Srpskoj za što je dobiveno 121 milion eura. Ruski kupac do danas nije izmirio obaveze, a akumulirani gubitak Rafinerije prelazi pola milijarde maraka.“. Vidi link: http://www.dw.de/rafinerija-brod-ni-na-nebu-ni-n…/a-18275130

„Pompozno najavljivan projekt obnove naftnog sektora u Republici Srpskoj (RS), kojeg je 2007. godine kupila ruska kompanija Njeftegazinkor, nije dao očekivane rezultate. Bar ne, ako je suditi po podacima o poslovanju. Rusi su zaključili ugovor u veljači 2007. godine o kupovini Rafinerije nafte u Brodu, ulja u Modriči i kompanije Petrol, sa Vladom RS, a ugovor je nosio oznaku „strogo povjerljivo“, pa je odmah izazvao sumnje u javnosti s obzirom na to da se radilo o javnom sektoru“ - piše u tom članku i odmah urednik Deutsche Welle-a apostrofira riječi Siniše Vukelića, ekonomskog analitičara:

„'Tačno je da je u postrojenja Rafinerije u Brodu uloženo dosta novca, ali se postavlja pitanje zbog čega ni osam godina nakon kupovine nisu izmirena dugovanja'. Cijeli proces privatizacije naftnog sektora, smatra on, odvijao se pod nerazjašnjenim okolnostima.“.

Kao i svi drugi potezi vezani za modernizaciju, proizvodnju i samog poslovanja Rafinerije odvijaju li se pod razjašnjenim okolnostima? Je li riječ o teoriji zavjere, pitali bi sada možda neki Brođani. No bolje i ne pitati… Ni iz Rafinerije, pa ni šire neće ni oni, ni Građanska inicijativa, pa ni Grad Slavonski Brod, kao ni ostali Brođani dobiti odgovor… To je uostalom ustaljena praksa rukovodstva Rafinerije.

Znamo, a tome smo i pisali kako je Rafinerija krajem siječnja potpisala novi milijunski ugovor s JANAF-om, tj. ugovor o transportu nafte od milijun tona! A u isto vrijeme postojali i postoje realni planovi proizvodnje u Rafineriji i šire…

No onda se pojavila ta nova, već spomenuta priča na BN Televiziji: „Priča se, priča, da Rusi odlaze“. Vidi link: http://www.rtvbn.com/334646/Prica-se-Rusi-odlaze

Riječ je o tome kako je u tvrtci Nestro petrol, koja je u sastavu Optima grupe, ali i u ostalim članicama krajem veljače došlo je do raskida kolektivnog ugovora... Ta „odluka o otkazu Posebnog kolektivnog ugovora izazvala je pometnju među radnicima te grupacije. Oni koji su kontaktirali BN Televiziju priznaju da se plaše da je ovo samo uvod u otkaze većeg broja radnika… Sindikat naftne industrije Srpske objašnjava da bi pozadina mogla da bude u pravljenju prvog koraka pred Novi zakon o radu. U kolektivnom ugovoru svakako stoji da svaka strana može da raskine ugovor sa otkaznim rokom od 6 mjeseci“- piše još na stranicama BN Televizije. A postoji i reportaža emitirana dana 25.02.2015. godine.

Nedugo za ovim člankom pojavila se i informacija i u hrvatskim medijima. A prvi je reagirao o svemu tome Poslovni dnevnik koji je objavio:

„Rusi pritisnuti gubicima napuštaju Rafineriju nafte Brod?“, a dalje je pisalo:

„Uprava Optima grupe ovih dana boravila je u Moskvi gdje je bilo riječi o povlačenju Zarubežnjefta s tržišta Republike Srpske. Vidi link: http://www.poslovni.hr/svijet-i-regija/rusi-pritisnuti-gubicima-napustaju-rafineriju-nafte-brod-291170#

Nakon što je u članku opisana prethodna problematika oko otkazivanja kolektivnog ugovora u Optima grupi, navedeni su i najveći problemi same Rafinerije nafte:

„'U osnovne razloge za negativan rezultat poslovanja Rafinerije nafte Brod spadaju obujam prerade sirovina koji je nedovoljan za ostvarenje dobiti. Obujam prerade izravno ovisi od dostupnosti tržišta i marže pokrića. Veliki dio troškova poslovanja otpada na fiksne troškove, a tu je i visoka razina financijskih obveza i kamata na kredite', rečeno je Deutsche Welle-u iz Rafinerije nafte Brod. Prema podacima Deloittea iz 2013., akumulirani gubitak rafinerije u Brodu veći je od 232 milijuna eura, a zaduženost je deset puta veća od vrijednosti temeljnog kapitala. Iz Porezne uprave Republike Srpske nedavno je priopćeno da je Rafinerija Brod uplatila 30 milijuna maraka zaostalih dugovanja, koji su naslijeđeni od privatizacije. Plan otplate pokrenut je tek u srpnju 2014. godine, sedam godina nakon ruskog preuzimanja naftnog sektora, a ostatak poreznih dugova iznosi još 88 milijuna maraka.“.

Nikako nije jasno kako je sve to moguće, kao i mnoge druge stvari vezane za poslovanje i Rafinerije i Optima grupe!

Nakon svih tih nejasnoća, vraćamo se na sva ta obećanja koja su stigla ovih šest godina iz Rafinerije i Optima grupe do stanovnika i Slavonskog, a i Bosanskog Broda. Ne treba ih imenovati, ali moramo reći kako se bojimo da od zacrtanih planova modernizacije Rafinerije ništa ili skoro ništa nije provedeno, bar od onog što se odnosi na smanjenje onečišćenja zraka.

Zadnji put smo pisali kako je na sastanku ministra Mihaela Zmajlovića sa predstavnicima ruske tvrtke Zarubežnjefta, vlasnika Rafinerije u studenom 2013. godine, kada je ministar zaštitu okoliša RH obećao Brođanima: „Rafinerija Brod prelazi na plin, onečišćenje zraka smanjit će se za 70 posto“, uz napomenu kako je ova rečenica sa portala Indeks…

To je bilo u studenom 2013. godine, dok krajem veljače, tj. prije nekoliko dana, kako je javio Poslovni dnevnik pod naslovom „Dodik: Nećemo plin iz Hrvatske“ kako je „predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio kako neće dopustiti da se Bosna i Hercegovina poveže s plinskom mrežom u Hrvatskoj“. Vidi link: http://www.poslovni.hr/…/dodik-necemo-plin-iz-hrvatske-2908…#

Iz tog članka lijepo se može pročitati i isčitati da sva ta obećanja iz studenog 2013. god. sa realizacijom u ovoj godini, još su 2013. pala u vodu…

Što sad na kraju reći o priči kako se Rusi povlače iz Rafinerije nafte Brod?

Svakako ta priča, kako smo i vidjeli ima nekoliko krupnih argumenata, počevši o skupoj pa i nedovoljno količinski velikoj proizvodnji, preko velikog broja zaposleni (priča se da je 1500 ljudi planirano za preradu 3,2 milijuna tona nafte), sve do (trenutno) niske cijene nafte, a i naftnih derivata na svjetskom tržištu.

No, bojim se da sve to nije dovoljno za konačan potez povlačenja Rusa iz naftne industrije Bosne i Hercegovine. Posebno bih ponovo naveo pitanje iz Građanske inicijative objavljeno još prije dva mjeseca:

„Voljeli bismo da nam netko odgovori je li proces modernizacije Rafinerije, za koji su ruski vlasnici najavili kako će završiti do kraja ove godine, uopće započeo?… U svakom slučaju, agoniji građana Slavonskog Broda s onečišćenim zrakom ne nazire se kraj.“.

Nažalost, Brođani ni do danas nisu dobili odgovor na to pitanje! A kako je Rafinerija u Bosanskom Brodu u punom pogonu, u Slavonskom Brodu opet smrdi, a onečišćenja su često visoka, pa ponekad i rekordna, tako ona dalje truju Brođane, ova priča o zatvaranju Rafinerije, samo Brođanima može poslužiti kao jedna velika nada…