Unazad mjesec dana su na polju zaštite okoliša odigrala za nas Brođana više poprilično važna događanja.

Prvo, pred kraj prošlog mjeseca, kako smo i javili održana je sjednica Skupštine Građanske inicijative – Udruge za zaštitu okoliša i prirode. Na sjednici je zatražena promjena naziva Udruge u ‘Eko-Integral za zaštitu okoliša i prirode', kao i proširenje djelatnosti Udruge na integralnu zaštita okoliša i prirode u Slavonskom Brodu ali i u cijeloj Brodsko-posavskoj županiji.

A dana 29. rujna 2015. godine u prostorijama Gradske uprave održan je 4. sastanak Povjerenstva za praćenje poboljšanje kvalitete zraka u Slavonskom Brodu. Kako je od prošlog sastanka Povjerenstva prošlo više nego pola godine, očekivanja su bila velika. Pa posebno trebamo istaći četiri detalja vezano za taj novi sastanak Povjerenstva.

Prvi se odnosi na izradu „Akcijskog plana za praćenje poboljšanje kvalitete zraka u Slavonskom Brodu“, dok drugi na izradu „Katastra onečišćenja za Slavonski Brod“. Treći je vezan za daljnji zastoj u provođenju međudržavnih aktivnosti BiH i RH na polju zaštite okoliša, a četvrti za startanje projekta „Edukacije i obavješćivanja građana o kvaliteti zraka u Slavonskom Brodu“.

Kako je Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskog sabora još prošle godine prozvao Grad Slavonski Brod da u roku, propisanom Zakonom o zaštiti zraka, donese „Akcijski plan poboljšanja kvalitete zraka na području grada Slavonskog Broda“, te se uz aktivno uključivanje Ministarstva zaštite okoliša i prirode i Agencije za zaštitu okoliša su odrađene sve predradnje i u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, kao i u Gradu Slavonski Brod, pa bi do kraja 2015. godine Grad Slavonski Brod trebao donijeti „Akcijski plan poboljšanja kvalitete zraka na području grada Slavonskog Broda“.
S druge strane „Katastar onečišćenja“ je zajednički projekt Agencije za zaštitu okoliša i Ministarstva zaštite okoliša i prirode. Povjerenstvo je konstatiralo kako je u tijeku izrada „Katastra onečišćenja – Projekta izrade emisijskog inventara za zone i aglomeracije u Republici Hrvatskoj“ i u njemu poseban prioritet se dodjeljuje području Slavonskog Broda. Tako je za očekivati da predviđene aktivnosti za Slavonski Brod biti će dovršene najkasnije u drugoj polovice iduće godine.

Također će se intenzivno započeti i realizacija projekta „Edukacije i obavješćivanja građana o kvaliteti zraka u Slavonskom Brodu“ u koordinaciji Brodsko-posavske županije, Zavoda za javno zdravstvo i Ministarstva zaštite okoliša i prirode uz potporu Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Na žalost, informacije u svezi provođenja međudržavnih aktivnosti BiH i RH na polju zaštite okoliša nisu ni malo povoljne. Ministarstvo zaštite okoliša i prirode i dalje je ustrajno u naporima uspostave komunikacije, kako s upravom Rafinerije nafte u Bosanskom Brodu, tako i resornim ministarstvom susjedne države, ali bez većih rezultata. Pa u zadnjih 8 – 10 mjeseci nema većih napretka ni oko potpisivanja međudržavnog Sporazuma na polju zaštite okoliša! Sve to izgleda ostat će kao žurna zadaća nove Vlade RH…

Početkom mjeseca, točnije, 6. listopada, Europski je parlament na svojoj plenarnoj sjednici u Strasbourgu raspravljao o ograničenju emisija određenih onečišćivača u zrak iz srednje velikih postrojenja za izgaranje. Na toj plenarnoj sjednici je govorila i Europarlamentarka gđa Marijana Petir i ponovo dotakla i onečišćenje zraka u Slavonskom Brodu.

EU zastupnica Petir još je ranije i to više puta upozoravala na problem onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu, koji je uzrokovan radom Rafinerije nafte u susjednom Bosanskom Brodu. A upravo je njezinom intervencijom taj problem naveden kao problematičan u Izvješću Europskog parlamenta o napretku Bosne i Hercegovine za 2014. godinu.

Tako je Ona i sada ponovila: "Nažalost, Hrvatska trpi štetu zbog prekograničnog onečišćenja zraka iz susjedne Bosne i Hercegovine zbog rada Rafinerije u Bosanskom Brodu, a i zbog 'uvoza onečišćenja' iz drugih susjednih zemalja"! Gdje je prvenstveno mislila o negativnim utjecajima na zrak u Hrvatskoj iz velikih termoelektrana u Srbiji i BiH-u.

Samo koji dan kasnije, 10. listopada Europarlamentarac Davor Škrlec na tribini OraH-a o onečišćenju zraka u Slavonskom Brodu također je osvrnuo o dosada poduzetim aktivnostima EU parlamentu.

Posebno je skrenuo je pozornost na dostupna sredstva europskih fondova namijenjena za regionalni razvoj te zaštitu okoliša kroz koja Slavonski Brod, uz potporu Ministarstva zaštite okoliša i prirode, treba osmisliti i realizirati projekte sa ciljem sveukupnog smanjenja onečišćenja zraka i okoliša.

Po Škrlecu je prioritet izrada akcijskog plana koji je temelj za sve projekte. Mišljenja je, da aktivna suradnja na svim razinama, kontinuiran rad te uz potporu (pritisak) građana Slavonskog Broda moguće je postići značajne rezultate u relativno kratkom vremenu.

U međuvremenu Slavonskom Brodu ništa novo. Rafinerija nafte i dalje intenzivno radi! O tome govore i najnoviji događaji, intenzivni mirisi i podatci mjerene na brodskim mjernim postajama. Na žalost, neugodan miris pokvarenih jaja, miris, smrad izazvan sumporovodikom u zraku ponovo se sve češće osjeti u jutarnjim i prijepodnevnim satima, a posebno vikendom…

Tako nakon što su od 3. do 5. listopada više od desetak puta mjerene visoke satne koncentracije sumporovodika u brodskom zraku i to od 39,7 µg/m3 i 53,3 µg/m3(!) i 18. ponovo tri puta su mjerene povišene koncentracije sumporovodika iznad granične vrijednosti od 7 µg/m3.

Mora se spomenuti i to, da su i koncentracije lebdećih čestica i benzena sve češće povišene, ali ipak u granicama normale… No nerijetko se u zadnjih nekoliko dana mjere visoke koncentracije lebdećih čestica PM10 i od oko 100 -110 µg/m3.

No puno više zabrinjavaju visoke satne koncentracija sumporov dioksida koje su mjerene 18. listopada (iznad granične vrijednosti od 350 µg/m3) na mjernoj postaji na Jelasu u podnevnim satima: od 383,6 µg/m3 i 415,3 µg/m3! Tako je indeks onečišćenja ponovo bio izrazito visok: 89,4! Da li je to neki novi negativni detalj iz Rafinerije? Ili je to znak da dolazi zima? Ostaje na Brođanima da sami o tome sude!