Njemačka kuhinja

Schwarzwald torta

Čestitke Nijemcima na odličnoj igri i pobjedi na Svjetskom prvenstvu. Mislim zasluženo, a upornost i rad koji stoji iza toga i koji se vidi je hvale vrijedan i trebao bi biti putokaz svima nama kako se stiže do rezultate na bilo kojem području.
Mene uz Njemačku i osobno , vežu lijepe uspomene jer sam tamo živjela nekoliko godina. Njihova kuhinja mi je poznata iz "prve"ruke i spada u teške kuhinje, pogotovo ova srednjeg i južnog dijela te velike zemlje. Naravno, prvo što padne na pamet iz njihove kuhinje su kobasice i pivo i to je točno ali imaju oni i još puno drugih jela koja su njihova i dobro poznata.
Nijemci vole jednostavna jela, koja se brzo spremaju i od tradicionalnih namirnica. Ipak, zadnjih deset-dvadeset godina su prihvatili puno stranih jela, od talijanskih i španjolskih, do meksičkih i s dalekog istoka. Kao uostalom i veći dio svijeta, bržom razmjenom informacija, samo što oni imaju bolji standard, pa je to išlo brže i lakše.
Njihova tradicionalna jela poveznice imaju u austrijskoj i mađarskoj kuhinji na južnom dijelu i skandinavskoj na sjeveru. Nama i meni osobno, ova južna je bliža, jer u sjevernoj su jela bazirana na haringama, obično u kiseloj ili kiselo slatkoj varijanti, koja je u većini jela prisutna, zatim koriste puno kopra ( koji volim, ali ne u svemu) i sl.
Poznata jela srednje i južne Njemačke su: kiseli kupus, svinjetina, tijesta, jabuke, višnje, rabarbara, kobasice, pivo, krumpir, šparoge, pogotovo bijele, pa riba i druge namirnice, tj.: juhe s jetrenim knedlama, razna pečenja, krumpir salata koju prave jače začinjenu nego kod nas, kobasice na razne načine, od bijelih, Frankfurtskih, pa do svih koje možete zamisliti, naravno svinjska koljenica s kiselim kupusom u Bayernu, kao i razne knedle i kolači koji su proslavili Austriju. Spatzle su poznata tjestenina južne njemačke koje sada i kod nas možete kupiti svježe ili suhe a dolje je poveznica i za recept, a za Schwarzwald tortu svi znaju. Inače za desert biraju jednostavne stvari kao pudinge, rote gruze ( bobičasto voće kratko kuhano i povezano s malo škroba, naravno i malo šećera) s malo tučenog vrhnja, apfelmus je nešto kao pire od jabuka. Poznat je i srneći hrbat, kao i frankfuter kranz ali i butter kuchen, to je dizano tijesto razvaljano na 1-2 cm debljine na veći pleh. Izbode se gusto viljuškom i tu se stavljaju listići maslaca ( do 200 g !), sve se pošećeri, može i zamirisati cimetom i posutu listićima badema. To je kolač koji se često nudi uz kavu, još topao i mirisan. Za Dresdner stollen malo tko nije čuo, a za puno sitnih Božićnih kolačića, pogotovo onih s medom Honigkuchen i Lebkuchen a najpoznatiji su oni iz Nurnberga, možemo njima zahvaliti. Kasekuchen, kolač ili torta od sira je i kod nas postala popularna a tamo je tradicija. Bavarska krema je postala osnova za puno kolača. Još je puno toga što sam i zaboravila napisati, ali ako nešto od ovoga prepoznate ili probate, vidjet ćete da i Nijemci dobro jedu!
Poveznice za neke njihove specijalitete su ovdje, a recept koji ću s vama podijeliti je nešto što je kod nas manje poznato a to su Maultaschen. Oni ih najčešće jedu u bistroj juhi i to je cijeli obrok, jer su zaista zasitne. Inače se prave slično kao zagorski štrukli, samo je punjenje obično uvijek s mesom, dodacima i špinatom ili zelenim začinima. Ja sam ih pravila malo drugačije, jer kada ih napravite ili kupite gotove ( možete ih naći u stranim trgovačkim lancima, u hladnjacima, uvijek ili povremeno, pa probajte ako vam se ne prave domaće), u juhi ih je najlakše skuhati.

Bakina torta od sira
Špecle
Božićni kruh stollen
Knedle od sira
Bavarska krema
Svapske maultashen (Foto galerija)

Švapske maultaschen


Kod nas nema prijevoda za maultaschen, a to je tradicionalno švapsko jelo čije ime vuče korijen od jednog samostana. Mogu se praviti po ovom receptu, a često ih prave manje i jedu u juhi. Punjenja su takođe različita. Kao uostalom u svim zemljama koje imaju neke svoje varijacije punjenog tijesta. Piroge, tortellini, ravioli, čak i kineske rolnice, i dr. punjena tijesta. Maultashen možete kupiti i gotove u nekim trgovačkim lancima, a probajte ih napraviti i sami. U ovom receptu imate količinu za dva ručka za 4 osobe, mislim na maultashen, tako da pola možete zamrznuti i samo skuhati drugom prilikom. Na pr. u domaćoj juhi, pa imate juhu i ručak u jednom.
Trebat ćete oko sat i pol za ovo jelo i malo spretnosti, ali uzmite u obzir da imate pripremljenu količinu i za još jedan dan.
Švapske maultaschen
Zahtijevno.
Slike pripreme u foto galeriji.

SASTOJCI:
za tijesto:
300 g brašna
4 jaja
2 žlice ulja
2 žlice mlake vode
žličicu soli
za nadjev:
3 šnite tosta
250 g mljevenog pilećeg, purećeg ili telećeg mesa ( jako sitno da se bolje poveže masa )
300 g miješanog mljevenog mesa
1 jaje
50 g sitno mljevene šunke
1-2 žličice mljevenog timjana
Prilog:
3 glavice luka
3 mrkve
2 poriluka
2 žlice maslaca
2 žlice ulja za maultashe

PRIPREMA:
Namirnice za tijesto, umijesiti mikserom, prvo žicama za tijesta a onda rukama u glatko, srednje tvrdo tijesto. Ako je potrebno malo brašna da ga bolje umijesite, dodajte po potrebi. Zamotajte ga u foliju i ostavite na hladno min. pola sata.
Tost potopite u hladnu vodu. Meso, jaje, šunku, ocijeđeni tost izmješajte, pa dodajte timjan i sol i papar. Probajte malo ako možete, da bude začinjeno. Poslije nema popravka.
Tijesto najbolje podijelite na 4 dijela i svaki razvaljajte oklagijom ili mašinom na cca 15 x 40 cm. Četvrtinu nadjeva nanesite na tijesto tako da gore imate rub od 1 cm a dolje 3-4 cm. Taj donji preklopite preko mesa, gornji premažite s malo vode da se zalijepi. Preklopljeni donji dio prebacite još preko mesa do gornjeg ruba i malo pritisnite da se slijepi. Uzmite drvenu kuhaču i s njom lagano pobrašnjenom pritisnite preko tijesta svakih 10 cm. Tako ćete ih razdvojiti i presjeći. Rubove još malo pritisnite. Tako napravite od cijele količine tijesta i mesa. Pola pripremite za zamrzavanje a ostale kuhajte na laganoj vatri u slanoj vodi 5-7 min i izvadite rešetkastom grabilicom u dublji tanjur.
Očistite i ogulite povrće. Luk narežite na tanke šnitice, mrkvu na trakice a poriluk na kolutiće. Na tavi zagrijte maslac pa pirjajte luk i mrkvu oko 7 min, dodajte poriluk i još kratko popržite. Posolite i popaprite. U drugoj tavi zagrijte malo ulja i maslaca i na vrućem pržite maultashen dok ne porumene s obje strane. Servirajte s povrćem još vruće.