Barcelona, Park Guell

Putovanja

Putovanja ispunjavaju srećom, iako je onima koji sa mnom putuju, često fizički prenaporno. Ali ja bih voljela vidjeti sve, mogu hodati po cijele dane, pa se tako treba i pripremiti. Šalim se, tko ne može ili ne želi toliko hodati, dogovorimo se.

Na putovanje smo išli s djecom, prije nego što dođu sitna dječica koja nose jednu drugačiju sreću, ali koja nam neće dati tako brzo kombinirati jedno zajedničko putovanje, dogovor je pao da to bude za ovaj Uskrs. Neprocjenjivo.

Kako smo to davno planrali, po malo smo slagali priču i tako i financirali. Prvo avion, zatim smještaj, poslije ulaznice i sl. Kako svi sada radimo, bilo je to podnošljivo. Odabrali smo Španjolsku kao destinaciju i proveli tamo lijepo vrijeme zajedno. Obišli smo Madrid i Barcelonu, skoro sve znamenitosti i dobro se zabavili.

Španjolska je lijepa, toplije je naravno, skuplje također. Može se jesti povoljno ako jedete fast food, ili ćete kupiti nešto u trgovini i pripremiti ( u Lidlu je dobar dio hrane povoljniji nego kod nas, kuhali smo si jutarnju kavu i sl), ali restorani i ono što bi trebalo probati i nije jeftino. Pića također. No, nitko ne putuje da uštedi, računali smo da će biti svakako. I skupoga i jeftinog.

Znamenitosti koje smo vidjeli vrijede svakog koraka i truda. Madrid je velika metropola, a ono što je izvrsno, oba grada su izvrsno umrežena javnim prijevozom i sve funkcionira u minutu. U Madridu jedino kod javnog prijevoza se ne kombiniraju sve vrste prijevoza, također smo se neugodno iznenadili da karta za tri dana ne traje 72 sata, već po danima pa smo tako jednu morali kupiti zadnji dan, no napravili smo i prigovor. Jer na karti za tri dana u Barceloni stoji 72 sata i tako i traje. Znači znaju, samo ne moraju ili neće.
Na Uskrs u centrima i širem središtu grada skoro sve radi, ponešto i izvan centra, a tko ne želi, ne radi i obrnuto.

                                         Madrid

Madrid je čistiji od Barcelone, jako lijep s lijepim ulicama i parkovima, drvoredi doslovno u svakoj ulici s obje strane ceste, kao i znamentostima, ali Barcelona nekako brzo zasjeni Madrid i kada pomislite na ponovno putovanje u Španjolsku, mislite na Barcelonu. Ima taj šarm primorskog grada, uske ulice i puno lijepih trgova. Bolju hranu smo jeli u Madridu, ali to je nekada odraz sreće ili informacija. Gaudi i Guell, simboli Barcelone uz K.Kolumba su ostavili veliki trag na grad i taj dodir mašte i nestvarnog se odražava i danas na ulicama grada. Kada se pojavi arhitekt/umjetnik koji stvara čuda, potakne druge da stvaraju bolje i ljepše, pa se to vidi na bezbroj zgrada i ulica, kao i to koliko je maštovitost važna za život. Također je jedan arhitekt napravio izračune koliko se štedi energije i vremena ako se zgrade na uglovima kvartova zaoble, pa se po tom njegovom naumu gradilo i zato Barcelona izgleda nestvarno na slikama iz zraka, uredno i lijepo. Oni imaju široke prometnice, bus i taksiji imaju svoju traku i tako ne kasne, biciklisti i romobili najčešće po sredini prometnica svoje trake, ali i pješaci zone za šetanje po sred prometnica. Na La Rambli, kao i drugim velikim ulicama. U gradove se ulazi s posebnim dozvolama s automobilom, ne može se samo tako ući, može, ali ako nemate markicu to košta. Sve je jako slično kao u većini velikih gradova u Europi. Naravno, južnjački mentalitet se osjeti. Dan počinje kasnije, sunce izlazi tek iza pola osam, ali i zalazi poslije pola devet ( ista smo vremenska zona), oni večeraju tek oko 21 tako da su lokali puni do kasno u noć. Neki rade do 23.30, neki do 2.30. Sve rade dosta različito i očito je se to tako tolerira.

Nisam se namjerno dotakla glavnih atrakcija jer to lako vidite i znate, ovo je dio sa nekim crticama o praktičnom dijelu i životu u ovim gradovima koje sam primjetila I kojih se sad mogu sjetiti. Svakako su vrijedni obilaska, ali treba se pripremiti na troškove. Ako želite probati njihovo, Španjolsko. Izvrstan kebab, pizzu pravu talijansku ( djeca vole da se najedu onoga što oni vole, bez riskiranja) možete pojesti za cijene kao i kod nas, ali doista vrhunske. Mi smo probali i tripice ( muž kaže da bolje u životu nije jeo, a on zna jer ih jede gdje god se nude!) i meso bika u umaku i odojka i janjetinu ( u najstarijem restoranu Botin na svijetu) i artičoke i tortillu, kao I njihove krokete, churose i sl.

U Barcelonu ćemo se svakako vratiti jednoga dana iako, ako se mene pita za reprizu, prvo Porto, možda Grčka, pa Barcelona. No tko zna, ako se ukaže prilika, rado bi ponovila.

                             Barcelona

Svima koji Uskrs slave po Julianskom kalendaru, želim sretan Uskrs.

Nešto španjolsko što sam već radila, a uskoro će biti još par njihovih jela kod nas na meniju. Možda neke uspješnice podijelim ako budu dobre.

Fritaja (frittata)

Kod španjolaca je vrlo česta uz tortillu ( koja je kod njih broj jedan i uz kuhani krumpir i jaja ide luk i dodaci po želji), kod nas je udomaćena kao fritaja, pogtovo u Istri ali i u Dalmaciji. Istarske su najpoznatije sa šparogama  istarskim pršutom pred Uskrs i s dodatkom tartufa...mmm... Ovo je više jednostavna verzija frittate, španjolci su je u stvari, kao i većina južnjačlih naroda dobila miješanjem onoga što ima. Jaja čine bazu, a mašta dovršava jelo. Sa kozicama je noble, sa gljivama jesenska, s rajčicama i povrćem lagana, ako dodate inćune, slana....

Jednostavno.

SASTOJCI:

8 jaja

1 glavica crvenog luka

1 česno češnjaka

1 žuta ili zelena paprika

1 crvena paprila

150 g chorizo kobasice ( može i neke naše, začinjene, ljute )

100 g fetta sira ( ili sl) narezanog na kockice

vlasac, origano i mažuran po želji

sol i papar

povrtni začin za juhu

1 žlica kukuruznog brašna ili oštrog, bijelog

ulje

ako volite masline, uvijek ih možete dodati!

PRIPREMA:

Očistite paprike, nasjeckajte ih na kockice. Očistite luk i nasijecite na tanke šnitice. Na malo ulja pecite luk i papriku u tavi koju možete staviti u pećnicu. Pržite par minuta, da ne promijeni boju. Izvadite na stranu, a na preostaloj masnoći, po potrebi dodajte još malo, ulijte lagano umućena jaja sa protisnutim češnjakom, povrtnim začinom i malo soli, jer su kobasica i sir slani. Malo ih pecite miješajući, 1 min. pa po jajima dodajte povrće, sir i na kockice narezane kobasice.  Tavu prebacite u pećnicu zagrijanu na 180°c sa funkcijom da peku gornji grijači, ako nemate tu funkciju, podignite rešetku u pećnici skroz gore. Pecite 4-5 min da porumeni. Služite sa svježim pecivom, kruhom ili hrskavim prepečenim baguettima.

Churros

Poznata Španjolska slastica.

SASTOJCI:

250 g mlijeka
100 g maslaca
150 g glatkog brašna
dobar prstohvat sol
1 žlica šećera
1 prašak za pecivo
Za posip:
100 g šećera
1 žličica cimeta
5 jaja
0,5 l ulja
3 čačkalice

PRIPREMA:

Stavite da proključa mlijeko s maslacem. S brašnom pomiješajte sol i vaniliju. U ključalo mlijeko odjednom uspite brašno i miješajte kuhačom dok ne dobijete kuglu koja se odvaja od posude i ostavlja bijeli trag. To je cca 1 minutu. Pretresite u posudu za miješanje i ostavite da se malo ohladi. U mlako umiješajte jedno po jedno jaje, svako dobro umiješajte i izjednačite sa smjesom. Ostavite da se ohladi. Tada stavite u vrećicu sa zvjezdastim malo većim otvorom. Zagrijte u dubljoj tavi ili zdjeli ulje. Ubacite čačkalice da ulje ne gori. Tiskajte smjesu direktno u ulje. Od šprice odvajajte nožićem ili prstom, malo je nespretno iz početka, ali praksa čini čuda. Pecite s obje strane dok ne porumene, pa izvadite na ubruse. Kad stavite drugu turu, prvu uvaljajte u šećer sa cimetom. Poslužite tople same ili sa istopljenom čokoladom kako Španjolci najviše vole. Čokoladu otopite na pari sa žlicom kokosovog ili običnog ulja. Može i maslac.