Jesenje kiše donose gljive

Ima i sada gljiva, ali još malo će sve češće kiše i još uvijek sunčano vrijeme donijeti veći izbor jesenjih ljepotica. Iako ih ima bezbroj vrsta, najbolje je osloniti se na one koje dobro poznajete i volite. Vrganji su jedni od omiljenih svima. Kako se mogu lijepo osušiti, posebno one u kasno proljeće, pa spremiti, cijelu godinu možete jesti jela obogaćena ovom vrhunskom delikatesom.

Vrganji osim okusa imaju i neka druga svojstva koja su dobra za nas.

Znamo da se obično kaže da ako jedemo gljive ne treba nam meso uz njih. To je i istina. Sadrže puno proteina, a jako malo masti. Također samo 25 cKal na 100 g, pa su idealne kao lagana i zdrava hrana. Imaju i puno vode i vlakana, a sadrži obilje minerala, posebice kalija, željeza, cinka, bakra te selena.  Također antioksidanse i jako je dobra za probavni sustav.

Vrganji se mogu prati vodom, ne uranjati u vodu ili držati u vodi, ali pod mlazom vode saprati i očistiti nije nešto negativno. Poslije ih pustiti da se malo posuše na kuhinjskom ubrusu.

Danas dva recepta s vrganjima, ako ih slučajno ne volite, zamijenite ih gljivama koje su vam draže.

Kotleti u umaku od vrganja

Lijepe, nadasve ukusne vrganje možete pripremiti na milijun načina. Evo samo jednog od njih. Dosta brzo i jednostavno.

SASTOJCI:

500 g vrganja

po želji šampinjona

4-6 svinjskih krmenadli od vrata ili leđnih, mogu i teleće, naravno

malo ulja i maslaca

sol

papar

sjeckani peršinov list

malo brašna

začin za juhe po potrebi

riža ili sl. za prilog

PRIPREMA:

Vrganji su najbolji kada su mladi i svijetli ispod klobuka. Očistite ih četkicom i nožićem, operite po potrebi. Krmenadle posolite ili malo začinite, uvaljajte u brašno i pržite na malo ulja u dubljoj tavi. Kada porumene s obje strane i pečeni su, ali pazite da ih ne prepečete, izvadite ih sa strane a na tu masnoću ( koje neće biti puno ) stavite kockicu maslaca pa na tome pržite gljive. Šampinjone dodajte zbog količine, ljepše je kad je umak bogat, a i kad je više vrsta gljiva. Ovo je sigurna kombinacija. Znači gljive dobro upržite, da dobiju zlatne rubove, pospite žlicom brašna, miješajte da se malo uprži, pa prelijte s 3 dl vode ili ako imate temeljca to je idealno. Ako je voda, dodajte žličicu začina poput za juhe ili samo posolite. Vratite krmenadle u umak i pustite do 10 min da se pirjaju na laganoj vatri povremeno ih samo lagani protresite ili pažljivo okrenite, ovisno o veličini tave. Probajte da li je dobro začinjeno, ugasite vatru, pospite peršinovim listom i popaprite svježe mljevenim paprom. Servirajte uz kuhanu rižu, pire krumpir ili njoke.

Juha od vrganja

Domaća a za čas gotova!


SASTOJCI:

300 g vrganja

2 srednja krumpira

1 manja glavica crvenog luka

malo maslaca

sol

mlijeko

PRIPREMA:

Očistite vrganje četkicom i nožićem, nasijecite ih na šnitice. Luk očistite i nasijecite na sitne kockice. Krumpir ogulite i nasjeckajte na kockice. Krumpir kuhajte u 7-8 dl lagano posoljene vode. U međuvremenu na tavici na maslacu pržite luk, kada malo porumeni dodajte vrganje, samo par ljepšij i sitnijih ostavite sa strane. Pržite ih par minuta, pa dodajte sve u krumpire koji su u međuvremenu prokuhali  i stavite bujon ili žličicu začina koji inače stavljate u juhu. Neka se kuhaju zajedno dok krumpir skroz ne omekša. Skinite s vatre, štapnim mikserom napravite juhu bez grudica. Vratite na vatru i ubacite vrganje koje ste prije odvojili. Dodajte 1-2 dl mlijeka, ovisno o gustoći juhe. Možete dodati i vrhnje za kuhanje, pola dl, ali ono je kaloričnije. To je jedino dobro ako ste stavili manje krumpire ili se desi da su s manje škroba, pa da ostane gusta. Naravno, možete i bez dodavanja ičega mliječnog, opet je to ukusna juha. Probajte da li je dovoljno slana, ne zaboravite da je manje slano zdravije! Pospite s peršinovim listom, sitno sjeckanim i popaprite bijelim paprom. Po želji prepržite kockice kruha ( croutons) na malo maslaca, pa servirajte uz juhu.