Sunce nam treba za sve

Nekako je sve lakše kada je sunčano! Doista nam treba za sve, a vitamin D koji nam daje, osim za raspoloženje, potrebno je i za naše tijelo puno više no što mislimo. Tako utječe na gustoću kostiju, apsorciju kalcija i fosfora u organizmu, spriječava nastanak MS-a i antikancerogen je. Ima još nekih dobrih osobina, važan je za dobar san, apetit, koncentraciju... tako da je jako važno uvijek napuniti rezerve. A kako je jedan od rijetkih koje sami proizvodimo, dovoljno je samo biti izložen suncu 15-20 min ( tamnoputiji malo duže, do 30 min) barem tri puta tjedno i dovoljno je da samo dio tijela izložimo sunčevim zrakama. Naše tijelo je savršeni stroj koji to iskoristi i spremi kako treba. Prijateljica koja je Dr mi je rekla da su napravili test koliko je dobro uzimati ga kao tablete. Tako da su izmjerili količinu vitamina D, pa su dio kolaga uzimali vitamin D u tabletama, a dio išao na sunce 20-tak min. ( Radi u zemlji s relativno malo sunčanih sati.) Nakon mjesec dana ovi na suncu su imali tri puta više vitamina D od onih koji su pili tablete iako su i oni povećali količinu vitamina D. Tablete su dobar dodatak kada su dugi periodi bez sunca, posebno u tim sjevernijim zemljama s kratkim dnevnim svjetlom duži period.

Vrlo malo hrane ima vitamin D koji se može konzumirati; to su masne ribe poput lososa i plave ribe uglavnom. Manje ima u junećoj jetri, žumanjku jajeta, nekim žitaricama, sir, shiitake gljive. Sada ima hrane obogaćene vitaminom D, ali najbolje i najjeftinije je sunce! Naravno, pazite na kožu i u kojem dijelu dana mu se izlažete.

Danas ćemo o još jednoj namirnici koju često jedemo.

Kupus / Mladi kupus

Kupus je biljka iz porodice krstašica i kupusnjača. Najbolje poznajemo crveni i zeleni ( bijeli ) kupus.  Rasprostranjen je u Europi na stjenovitim obalama do Irske, poznat iz pradoba, a onda rasprostranjen u cijelom svijetu. U 100 g sadrži čak 40 ml vitamina C što je pola dnevno potrebne doze u organizmu. Uz to sadrži i beta-karoten, magnezij, željezo i kalij. Najbolje je jesti ga sirovog, na salatu i ukiseljen zimi, izvanredna namirnica za očuvanje imuniteta. Ne znam da li ste znali, ali kiseljenje kupusa po slavenskom načinu je najbolje i najzdravije. Proširilo se i dalje, tako da to ne mijenjajte. Ukiseljeni je još zdraviji od svježeg, ali o tome nekad na jesen. Obloge od kupusa su poznate kao one koje izvlače bol, smanjuju otok, čiste rane, upalna mjesta i još puno toga.

Naravno, poznato je da ima malo kalorija tako da je poželjno u dijetama, ali također je dobar diuretik, čisti probavni trakt i može uništiti bakteriju Helicobacter pylori koja uzrokuje čir na želucu. Zato je potrebno 3x dnevno prije obroka popiti 1 dl soka kupusa. Također čisti i dišne puteve, tako da : Navalite na kupus!

Današnji recept će biti pečeni kupus, no odmah kupite i jedan za salatu za drugi dan. Ovo može biti lagani obrok kao i dobar prilog.

Mladi kupus iz pećnice

Nevjerojatno zvuči zar ne ali je fantastično! Inače, baš nisam ljubitelj slatkog kupusa. Nikako osim kao salate. Ovo je tako dobro, mogla bih jesti svaki dan. Uz to ( obično)  nije skup, može stajati pa je savršena namirnica ovih dana.

SASTOJCI:

1 veća glavica mladog kupusa

3 režnja češnjaka

kurkuma zbog boje i zdravlja, možete i čili ako volite ljuto

sol

papar

začini po želji, suhi ako volite

za dip- preljev ( obavezno ga napravite ):

150 g grčkog jogurta

3 režnja češnjaka

100 ml tekućeg jogurta

1 žličica senfa ( što bolji, bolji je i dip)

sol, papar

sjeckani vlasac ili mladi luk

PRIPREMA:

Kupus nasijecite na kriške debljine cca 2-3 cm. Na velikom limu obloženom papirom, gusto ih složite. Pospite mješavinom začina i sjeckanim češnjakom. Prelijte s malo maslinovog ulja pa pecite 15 min na cca 180°c u zagrijanoj pećnici. Izvadite i okrenite, pa i sa ove strane malo začinite. Pecite koš 15 min. Neki listovi će potamniti, budu skoro crni. Ako želite da ne potamne previše, ili da se kupus smekša, kod okretanja pokrijte papirom pa pred kraj ga podignite da uhvati boju. U međuvremenu za dip pomiješajte sve sastojke s time da češnjak protisnete kroz presu da je što sitniji. Količina češnjaka je po izboru, ali sada ga je dobro jesti, ne hodamo puno pa neće nikome ni smetati. Servirajte zajedno kao prilog ili glavno jelo.

Američke palačinke s borovnicama

Palačinke su malo drugačije od naših. Sada je sezona borovnica kao i jagoda, a vi odaberite s kojim voćem ćete ih jesti. O borovnicama neki drugi puta, sada samo recept za fine palačinke.

SASTOJCI:

1 kup je šalica od 240 ml

1 kup mekog brašna

2 žličice praška za pecivo

malo soli

2 žlice šećera

1 kup mlijeka

1 jaje

2 žlice otopljenog maslaca

maslac za tavicu i prelijevanje ( oko 50 g)

Javorov sirup ( može med kao zamjena)

PRIPREMA:

Pomiješajte suhe sastojke. Žumanjak malo umutite žicom ili vilicom, pa ulijte mlijeko. Posebno umutite bjelanjak u čvrsti snijeg. U suhe sastojke dodajte mlijeko, polako miješajte i dodajte 2 žlice otopljenog maslaca. Tajna je u tome da se ne miješa previše. Možete i mikserom ali kratko. Žicom za snijeg, umiješajte ulupani bjelanjak i odmah pecite palačinke. Lopaticom možete još lagano malo promiješati ako mislite da je snijeg ostao gore. Tavicu premažite s malo maslaca ( na mali tanjurić ulijte malo, ubrusom mažite , najjednostavnije je!), ulijte malo smjese da dobijete krugove promjera 10-12 cm. Pecite mna laganoj vatri. Gore se počnu stvarati mali balončići i pucaju, kada ih se dosta "otvoti", probajte lopaticom okrenuti palačinku. Za dugu stranu treba manje vremena, kao i kod običnih. Prva će vam biti mjerilo.
Odmah ih prelijte žlicom otopljenog maslaca, a poslije i sirupom, medom ili po volji. Oni ih često jedu sa voćem, pa probajte s borovnicama ili dajte mašti na volju.