Prije desetak dana u Slavonskom Brodu održan je prvi sastanak Povjerenstva za praćenje poboljšanja kvalitete zraka. O tom sastanku, kojeg je vodila predsjednica Povjerenstva mr. Marija Šćulac Domac, ujedno i pomoćnica ministra zaštite okoliša i prirode za klimatske aktivnosti, održivi razvoj i zaštitu zraka, tla i mora, puno je pisalo na portalima, nekim od dnevnih novina, a na televiziji i na radiju bile su i opširne reportaže.

Umoran od svih tih pokušaja uvjeravanja

Na sastanku ponovo je ukazan na problem onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu, kao na jednim od ključnih ekoloških problema ne samo na lokalnoj, već i na državnoj razini.

Na žalost, kako je uz ostalog i u Glasu Slavonije objavljeno, sama pomoćnica ministra je naglasila da „su mnoge stvari izvan domašaja hrvatske države nabrajajući razne pokušaje da se uspostavi suradnja s drugom stranom jer nema načina da ih se prisili. No nadaju se boljoj suradnji.“

Iza tog je pisalo i ovo: „Ništa nam drugo i ne preostaje - kaže već od svega pomalo umoran Peter Tot- Đerđ, predsjednik Građanske inicijative, koja najčešće poteže pitanje onečišćenog zraka u ovome gradu.“

Zaista, u jednom trenutku i sam sam uvidio da sam umoran od tih svih pokušaja uspješnih i manje uspješnih uvjeravanja državne, lokalne i regionalne uprave, pa često i građana i razne institucije vezano za ono što se tu u Slavonskom Brodu događa i da je to zaista nije normalna pojava!

Treba znati da Građanska inicijativa zajedno još sa nekim ekološkim udrugama, akcijama i inicijativama nastoji blizu četiri godine pronaći nekakvo rješenje, pridobiti vlast od lokalne, preko regionalne do državne da maksimalno potrude i odrade sve aktivnosti koje su moguće, ali i nemoguće(!), kako bi ova onečišćenja zraka iz prekosavske Rafinerije svede na minimum i da ova agonija, koja traje već skoro šest godina povoljno se riješi na zadovoljstvo sviju nas!

Opet nam prijete lebdeće čestice i sumpor dioksid

Živi primjer takve jedne privole možete vidjeti iz najnovijeg primjera prijetnje lebdećih čestica.

Prije pet dana želio sam ispred Građanske inicijative upozoriti Brođane na sve ovo što je poslije toga slijedilo jer bilo je očigledno da Rafinerija nastavlja istim tempom, odnosno tako kako je i dosada radila!

Radi se o tome da evo pet dana za redom na mjernoj postaji SB-1 na Jelasu mjereni su kontinuirano dnevni prosjeci koncentracije lebdećih čestica PM2.5 oko i iznad 35 µg/m3, a u određenim intervalima i iznad 45 µg/m3, a jučer se taj prosjek približio i u 17 00 sati premašio 50 µg/m3, dok je granična vrijednost na godišnjoj razini 25 µg/m3!

Također su na mjernoj postaji SB-2 kod Stadiona Marsonie kontinuirano mjereni dnevni prosjeci koncentracije lebdećih čestica PM10 iznad 50 µg/m3, a to je iznad granične vrijednosti za dnevni prosjek lebdećih čestica PM10!

Ponavljam, pet dana su dnevni prosjeci koncentracije lebdećih čestica PM10 kontinuirano iznad granične vrijednosti, a preksinoć je dnevni prosjek koncentracije lebdećih čestica PM10 preskočila i 80 µg/m3!

U tih pet dana i na mjernoj postaji SB-2 kod Stadiona Marsonie, a i u Rafineriji mjerene su vrlo visoke satne koncentracije lebdećih čestica PM10 i to blizu ili i iznad 200 µg/m3! Više u Rafineriji, pa tako i više puta iznad 200 µg/m3, a jučer u 15 00 sati i 305 µg/m3! Na grafikonu su vidljive visoke satne koncentracije lebdećih čestica PM10 mjerene na mjernoj postaji SB-2.

No ovo nije sve! Kao točka na 'i' ili možda šlag na tortu su bile prekjučerašnje i jučerašnje visoke koncentracije sumpor dioksida mjerene na mjernoj postaji SB-2 kod Stadiona Marsonie, s najvećim iznosom od prekjučer u podne: 441 µg/m3, dok je granična vrijednost 350 µg/m3!

Vjerujem kako ne moram posebno spomenuti, da cijelo vrijeme sva ova onečišćenja, a posebno u zadnja tri dana, popraćena ogromnim 'oblakom' smrada iznad cijelim gradom...

Da li su točna ili netočna tumačenja iz DHMZ-a?

Poruku upozorenja od prije pet dana u kojem smo naznačili da je započela ozbiljnija situacija sa lebdećim česticama na svim mjernim postajama u oba Broda, uputio sam i predsjednici Povjerenstva, a ona je proslijedila na Državni hidrometeorološki zavod.

Tako smo u Građanskoj inicijativi zaprimili iz DHMZ-a za sve nas Brođane jedno novo pomalo nepovoljno, ali smijem reći i djelomično netočno tumačenje jer mi Brođani ipak dobro znamo da je Rafinerija najveći izvor onečišćenja.

„Dolaskom hladnijih dana bilježi se porast koncentracija lebdećih čestica na svim postajama u kontinentalnoj Hrvatskoj. Osnovni razlog je činjenica da je tijekom hladnog dijela godine zbog više razloga, manje intenzivno miješanje u donjem sloju atmosfere, pa samim time veći udio emitiranog zagađenja ostaje pri tlu“ – pisao je Lukša Kraljević, voditelj mjernih postaja u DHMZ, pa je nastavio:

„Također, zbog grijanja dolazi do povećanja emisija onečišćujućih tvari (izravno čestica i plinova prekursora čestica). Kako oba faktora vode do povećanja koncentracija lebdećih čestica tako je uobičajeno da se tijekom hladnijeg dijela godine bilježe prekoračenja graničnih vrijednosti lebdećih čestica na svim kontinentalnim postajama.“

U kontekstu prethodno rečenog ukazano je, da je i u Zagrebu „prekoračena dnevna granična vrijednost“ lebdećih čestica i da se „treba naglasiti da su MP Desinić i Kopački Rit pozadinske postaje te da se postaja Kopački Rit nalazi 3 km od najbližeg naselja“, a da i na tim postajama su mjereni visoki dnevni prosjeci…

U nastavku je ipak Kraljević iz DHMZ-a naveo ono najvažnije: „Naravno da na stanje kvalitete zraka u Slavonskom Brodu Rafinerija nafte Brod ima vrlo značajan učinak. Rafinerija je veliki izvor SO2 koji je prekursor za PM2.5…“.

To se dobro vidi i ovih dana! Već smo spomenuli visoke koncentracije lebdećih čestica PM10 mjerene u Rafineriji. No prekjučerašnje i jučerašnje visoke koncentracije sumpor dioksida također ukazuju na alarmantnost situacije! Najveća satna koncentracija sumpor dioksida je mjerena jučer popodne: 759 µg/m3, a granična vrijednost je 350 µg/m3!

Tu svakako trebamo ukazati i na povezanost povećane potrošnje energenata (često sumnjive kvalitete!) za grijanja u samoj Rafineriji u funkciji osiguranja zahtijevanih radnih uvjeta u postrojenjima, što se vidi iz već spomenutih podataka mjerenih na mjernoj postaji u Rafineriji…

Opet s druge strane kako smo provjeravali i vidjeli, jučer i prekjučer do predvečer jedino je u Slavonskom Brodu i Kopačkom Ritu prekoračena dnevna granična vrijednost lebdećih čestica PM10. Što ponovo govori o velikom utjecaju Rafinerije ne samo na zrak u Brodu, nego i šire!

Još o prvom sastanku Povjerenstva

Kada sam prije desetak dana napisao važnije zaključke sa sastanka Povjerenstva, obećao sam, da ću izraditi analizu o tom sastanku i svim aktivnostima koje će se slijediti nakon sastanka. No vrijeme leti, a Brođani su još uvijek na mrtvoj točki(!), pa ću se samo osvrnuti na neke detalje koje sam ispred Građanske inicijative iznio na tom sastanku!

Posebno sam istakao, što se vidi iz zapisnika: Stalna prisutnost onečišćenja u zraku zabrinjavajuća je za građane grada Slavonskog Broda koji nakon šest godina očekuju žurno poduzimanje svih mogućih radnji i mjera kako bi se problem onečišćenja zraka riješio.

Jedna od smjernica za rješavanje ovog problema je i podizanje tužbe protiv Rafinerije i/ili susjedne države. Također predlažemo, ukoliko je moguće, da se stručnoj osobi ili radnoj grupi stručnjaka iz Slavonskog Broda omogući pristup samoj Rafineriji.

A drugi naš zahtjev, da se osigura uvid u kvalitetu sirove nafte isporučenu putem JANAF-a naftovodom u čemu bi zaista Jadranski naftovod mogao pomoći, ukoliko je takvo što (na međudržavnoj razini) dopušteno.

Vezano za Privremeno izvješće o kvaliteti zraka na području Grada Slavonskog Broda za 2014. godinu u usporedbi s rezultatima mjerenja kvalitete zraka u 2013. godini sam prezentirao kako kod stanovnika grada Slavonskog Broda vlada velika zainteresiranost za kvalitetu zraka kao i za dostupnost točnih podataka samog mjerenja. Nikako nisu prihvatljivi česti prekidi u prijenosu podataka i kvarovi na mjernim uređajima!

Također sam zatražio, da se dostave podatci provedeni uzorkovanim mjerenjem lebdećih čestica sa pokretne mjerne postaje u proteklom razdoblju između studenog prošle i kolovoza ove godine u trajanju od osam do devet mjeseci.

Dok sam u svezi suradnje Ministarstva i Fonda za zaštitu okoliša sa Gradom, Županijom i nevladinim udrugama uputio zamolbu da se odredi prioritet izradi „Studije utjecaja ekoloških čimbenika na zdravlje Brođana", te de se ubrza procedura ishođenja suglasnosti od strane Ministarstva zdravlja.

zrakgraf