Slavica Lemaić učiteljica je razredne nastave u OŠ Antun Matija Reljković. Diplomirala je na Visokom učiteljskom fakultetu u Osijeku, te stekla titulu dipl. učiteljice razredne nastave.
Nacionalnom forumu pristupa 2014. godine. Potpredsjednica je Glavnog odbora. Povjerenica je Nacionalnog foruma za Slavonski Brod i Brodsko-posavsku županiju.
Kao Predsjednica skupštine Razvojne agencije Slavonski Brod upoznaje javnost s problemima rada RA. Kao član Izvršnog odbora Građanske inicijative za čist zrak, od 2013. godine, zastupa snažne stavove na području ekologije. Više iz njene biografije pročitajte OVDJE.

 

Neposredan povod za razgovor s vama je osjećaj da odgovarajućeg odjeka na posljednje priopćenje Nacionalnog foruma koje je bilo naslovljeno Zaustavimo urbanističko uništavanje Grada Slavonskog Broda nije bilo. Nije reakcija bilo ni od strane komentatora po portalima i forumima, niti su stav o tome nemaju ostale političke stranke. Osvrnuli se nisu oporbeni gradski vijećnici, a da o medijima i ne govorimo. Jesam li u pravu? O čemu se tu radi?

Vaš dojam da je izostao odgovarajući odjek prozvanih na javno upućena i dobronamjerna upozorenja je nažalost točan. Razloga za to ima nekoliko. Prvi i najvažniji je taj da nitko od odgovornih, koji imaju ovlasti da nešto poduzmu, nije bio prozvan imenom i prezimenom. Odlučila sam ih pozvati na odgovornost. Ovo se prvenstveno odnosi na gradonačelnika, gradsku upravu i gradske vijećnike koji su ignoriranjem ovih problema i mojeg javno upućenog apela pokazali koliko im je stalo do grada u kojem živimo. Kad bi se ovako nešto dogodilo u Zadru ili Varaždinu, i vlast i oporba bi se digla na noge da zaštite javne interese svoga grada. Cilj ovog medijskog istupanja bio je spriječiti nastanak katastrofalne urbanističke štete za Brod i Brođane, a ne skupljanje političkih bodova i osobno prozivanje. Budući da su upozorenja javno iznesena, nitko od odgovornih neće se moći pravdati da nije znao što se sprema ako se ovi štetni projekti realiziraju. Ukoliko do toga dođe, odgovorne osobe ću prozvati imenom i prezimenom za svjesno sudjelovanje u počinjenju urbanističkog zločina nad gradom. Na portalima i forumima nije bilo puno komentara jer većina građana nije svjesna kakve će posljedice realizacija ovih projekata imati na naš grad. To je logično s obzirom na to da se detalji ovih projekata kriju od brodske javnosti. Gradski vijećnici nisu reagirali i zbog toga što je u Brodu na snazi prešutni dogovor o uzajamnom nenapadanju između vlasti i oporbe, u Gradskom vijeću i Županijskoj skupštini, a koji je vjerojatno povezan s činjenicom da se nalazimo u predizbornoj godini. Na sjednicama Gradskog vijeća nikad se ne raspravlja o glavnim problemima koji muče Brod i Brođane. S druge strane možete li se sjetiti ijednog važnog ili provokativnog pitanja Mirka Duspare u ulozi županijskog vijećnika na sjednicama Županijske skupštine? Političke stranke izvan Gradskog vijeća nisu reagirale jer u tome nisu vidjele svoju političku korist, a u brodskoj politici ima onih koji se politikom bave isključivo zbog osobne koristi ili čak običnog društvenog prestiža, a za Brod i Brođane ih nije briga. Većina brodskih medija je objavila vijest o održanoj konferenciji i upozorenjima koja su na njoj iznesena, i na tome im zahvaljujem. Neki brodski portali su, zbog interesne povezanosti s gradonačelnikom, potpuno cenzurirali vijest o ovoj medijskoj konferenciji kao da se ona nije ni dogodila, ali to je njihovo pravo na slobodu u uređivačkoj politici.

Pregledao sam arhivu sbperiskopa odnosno pretražio sam sve što ste u ime NF govorili, priopćavali na konferencijama za tisak. Od prve do zadnje objave radi se o utemeljenim kritikama gradskih vlasti na čelu s gradonačelnikom Dusparom. On čak najavio da će vas tužiti za klevetu. Riječ je o nesumnjivom trudu baziranom na poznavanju materije, na htijenju da se stvari poprave, da se grad učini ugodnijim mjestom za življenje. Također, sve je prošlo bez konstruktivnih reakcija, bez osvrtanja na vrlo neugodne ocjene postojećeg. Kako to tumačite?
Evo nekoliko postova:
  Nacionalni forum o situaciji u školstvu i predškolskom odgoju u Slavonskom Brodu: “Zato što gradonačelnik ne zna raditi svoj posao”
  Okanite se prebojavanja biciklističkih staza i poduplavanja direktorskih mjesta, skupih vatrometa i drugih nepotrebnih troškova jer ti novci se mogu uložiti u razvoj našeg grada
  Javnim istupanjem prije planiranog roka javnog otvaranja prikupljenih ponuda pokušavamo osvijestiti brodsku javnost i spriječiti urbanističku katastrofu koja se sprema

U odgovoru na vaše prethodno pitanje nalaze se i objašnjenja zašto je izostala reakcija svih koje spominjete i kod prethodno održanih konferencija za medije, a jedini izuzetak je konferencija na kojoj sam prozvala gradonačelnika zbog prekoračenja ovlasti, protuzakonitog pokušaja prodaje malog parkirališta u Gupčevoj ulici i protuzakonitog usvajanja prostornog plana „Povijesne urbanističke cjeline s gradskom tvrđavom“. Gradonačelnik je tada reagirao priopćenjem na službenoj web stranici grada skriven iza Jastre Gubić kao više stručne suradnice za odnose s javnošću i protokol u gradskoj upravi. U tom priopćenju tvrdi se da su iznesene informacije vezane uz prodaju gradskog zemljišta neistinite te da se tu radi o namjernom pokušaju uznemiravanja javnosti plasiranjem dezinformacija uz najavu podnošenja kaznene prijave protiv mene zbog počinjenja kaznenog djela klevete. Ova afera će uskoro dobiti svoj rasplet koji će, za gradonačelnika, biti jako neugodan.

Obeshrabruju li vas ignoriranja? Ili, upravo suprotno, da li potiču na još snažniji angažman? Bojite li se da bi se moga ostvariti ona narodna poslovica koja glasi: krtica rije, rije dok po glavi ne dobije?

Gradonačelnik i gradska uprava potpuno ignoriraju gotovo sve Brođane, lokalne medije i brodske predstavnike političkih stranaka koji ih javno kritiziraju, prozivaju ili dobronamjerno upozoravaju pa po tom pitanju ni ja nisam nikakva iznimka. U ovakvim slučajevima uvijek primjenjuju istu taktiku, a to je ignoriranje i čekanje da protekom vremena sve padne u zaborav uzdajući se u kratko pamćenje Brođana. Gradonačelnik u svojoj bahatosti ide toliko daleko da ignorira čak i alarmantna upozorenja brodskog prometnog stručnjaka Darka Konjevića koji je prošle godine upozorio kako su kružni tokovi koje je sagradio Grad Brod toliko nestručno projektirani da predstavljaju opasnost za građane. Njihovo ignoriranje me ne iznenađuje i ne obeshrabruje, nego me, upravo suprotno, potiče da nastavim s radom i otvorenim progovaranjem o ključnim problemima koji muče Brod i Brođane, a koje nitko ne rješava jer odgovorni za to nemaju ni volje ni znanja. Zar mislite da gradonačelnik ne bi odgovorio na moje medijske konferencije da ima protuargumente?
Ne bojim se da bih mogla proći kao krtica jer se za svaku medijsku konferenciju ozbiljno pripremam i provjeravam točnost informacija koje javno iznosim. Kad se držite provjerenih činjenica i zakona onda nema straha od tužbi. Brođani su gotovo potpuno paralizirani kulturom straha koja počiva na egzistencijalnom strahu. Ljudi šute i trpe jer se boje da ne ugroze egzistenciju sebe i svojih obitelji. Prošetajte gradom i pogledajte lica Brođana. Na njima se jasno iščitava egzistencijalna tjeskoba. Jedna od najpotresnijih priča koje je pokojni Siniša Glavašević napisao iz opkoljenog Vukovara je „Priča o gradu“. Dopustite mi da citiram jedan njezin dio:“Vjerojatno bih odustao i od sebe sama, ali ne mogu. Jer, tko će ostati ako se svi odreknemo sebe i pobjegnemo u svoj strah? Kome ostaviti grad? Tko će mi ga čuvati dok mene ne bude, dok se budem tražio po smetištima ljudskih duša, dok budem onako sam bez sebe glavinjao, ranjav i umoran, u vrućici, dok moje oči budu rasle pred osobnim porazom? Tko će čuvati moj grad, moje prijatelje, tko će Vukovar iznijeti iz mraka? Nema leđa jačih od mojih i vaših, i zato, ako vam nije teško, ako je u vama ostalo još mladenačkog šaputanja, pridružite se.“ Zaključila bih odgovor na vaše pitanje parafraziranjem ovih Glavaševićevih riječi: tko će Brod iznijeti iz mraka ako svi pobjegnemo u svoj strah?

Dajte generalnu ocjenu što je to Brod snašlo? Odakle potiče tolika količina pasivnosti i neodgovornosti? Kako ocjenjuje kolege političare – od gradonačelnika i župana do svih ostalih koji im uglavnom podilaze ili malobrojnih koji ih kritiziraju, mlako i neefikasno?

Odgovor na ovo pitanje nije jednostavan jer čitavi je niz čimbenika i velikih promjena od 1990. godine doveo do situacije u kojoj se Brod i Brođani danas nalaze, ali generalno najodgovorniji su brodski gradonačelnici koji su vodili sebičnu oportunističku politiku uz potpuno zanemarivanje gospodarstva i urbanizma, i promašenu investicijsku politiku ulaganja u ekonomski neopravdane projekte. Aktualni gradonačelnik provođenje takve, za grad štetne politike doveo je do apsurdnih razmjera.

Količina pasivnosti i neodgovornosti kod brodskih političara potječe prvenstveno iz činjenice da ih skoro nitko ne proziva za nerad, nestručnost i nesposobnost, a to je posao oporbenih političara i novinara. Oporbeni političari ne žele se zamjerati vladajućima, a novinari su u egzistencijalnom strahu kao i društvo u cjelini. Važnu ulogu imaju i loši izborni zakoni, kako na državnoj tako i na lokalnoj razini. Gradski vijećnici ne odgovaraju građanima i njihov reizbor prvenstveno ovisi o njihovom osobnom odnosu s nositeljem njihove izborne liste, a ne o njihovom radu. Ovaj problem može se riješiti jedino uvođenjem preferencijalnog glasovanja. Brođani za neke gradske vijećnike nikad nisu ni čuli koliko su neaktivni na sjednicama Gradskog vijeća. Zato nam se i događa da nam sjednice Gradskog vijeća podsjećaju na jednopartijske sastanke na kojima nema rasprava o katastrofalnom stanju u kojem se grad nalazi. Takvi neaktivni i neodgovorni gradski vijećnici nikad ne bi ušli u Gradsko vijeće da imamo preferencijalno glasovanje ugrađeno u izborne zakone.

Za ocjenu župana Marušića potrebno je poznavanje ovlasti koje županima daje Zakon o lokalnoj i regionalnoj samoupravi. Te ovlasti i odgovornosti su preširoko postavljene u odnosu na financijska sredstva kojima župani raspolažu budući da nije provedena financijska decentralizacija Hrvatske. U tom kontekstu moramo ocjenjivati rad svih hrvatskih župana pa tako i rad župana Marušića. Brodska općina je prije rata bila jedna od najrazvijenijih u Hrvatskoj, a današnja Brodsko-posavska županija je po BDP-u po stanovniku na zadnjem mjestu u Hrvatskoj. Ako pogledamo rast BDP-a po županijama u periodu od 2000. pa do 2012. godine onda vidimo da se Brodska županija razvija sporije od ostalih županija, što znači da se naše zaostajanje za njima još više povećava. U 2013. godini čak 35.6% proračunskih prihoda Brodske županije dolazilo je od državne pomoći, a čak 46% proračunskih rashoda otpadalo je na materijalne troškove i izdvajanja za zaposlene koji se financiraju iz županijskog proračuna. Za takve poražavajuće rezultate i posljednje mjesto Brodske županije po BDP-u logično bi bilo okriviti župana Marušića, ali pravi razlog je gospodarsko propadanje Slavonskog Broda i Nove Gradiške. Industrija je bila koncentrirana u gradovima pa ne možemo sela optužiti za pad na posljednje mjesto naše županije po BDP-u po stanovniku. Nova Gradiška se, na sreću, počela oporavljati, ali Brod i dalje tone. Odgovornost župana Marušića je u tome što ne proziva gradonačelnike i načelnike općina za odnos prema gospodarstvu i međusobnu nesuradnju kao i za nesuradnju sa županijom. Na odgovornost bi trebalo pozivati i naše saborske zastupnike. Župan bi napokon morao iskoristiti ovlasti koje ima u prostornom planiranju i pokrenuti izradu izmjena i dopuna Prostornog plana Brodsko-posavske županije kojima bi se rezervirali koridori za proširenje Zapadne vezne ceste na četiri prometna traka kao i za buduću Istočnu veznu cestu (također s četiri prometna traka) uz obvezu izrade urbanističkog plana uređenja županijskog značaja za prostor Luke Brod kojim bi lučko područje napokon dobilo jedinstveni prostorni plan. Pozitivno je da se napokon priprema tematska sjednica Županijske skupštine na temu blokiranog projekta izgradnje termoelektrane, ali generalno govoreći, župan Marušić bi morao biti puno aktivniji. Neshvatljivo mi je zašto ni župan Marušić ni gradski vijećnici hdz-a nisu reagirali na gradonačelnikovo prebacivanje odgovornosti za gospodarsku situaciju u Brodu na župana izrečeno na jednoj od prošlogodišnjih sjednica Gradskog vijeća.

Kad bi gradonačelnik Duspara dobro upravljao gradom ne bih se aktivno bavila politikom. Nažalost, Brodom se katastrofalno loše upravlja. Grad propada iz dana u dan, a gradonačelnikova promašena politika dovela je do masovnog iseljavanja stanovništva koje je poprimilo razmjere pravog egzodusa. Ljudi odlaze iz očaja trbuhom za kruhom jer u našem gradu za njih nema perspektive i to je naša tragedija za koju je odgovoran gradonačelnik, a što ću i dokazati s argumentima na idućim medijskim konferencijama. Brod se nalazi u potpunoj razvojnoj blokadi jer gradonačelnik nije stvorio preduvjete za gospodarski razvoj i otvaranje novih radnih mjesta. Povodom nadolazećeg Uskrsa Brođani će, na kućne adrese, opet dobiti slikovnicu Glasnika Slavonskog Broda, u nakladi od 19 000 primjeraka, u kojoj će situacija u gradu opet biti prikazana kao da živimo u Švicarskoj i nemamo nikakvih problema. Od Brođana se skrivaju podatci koji jasno pokazuju da je Brod grad slučaj. Svi pogrešno misle da je Sisak hrvatski grad slučaj, ali po svim ključnim pokazateljima stanje u Brodu je još gore nego u Sisku. Brod drastično zaostaje u razvoju za ostalim gradovima slične veličine u Hrvatskoj. Usporedba s razvijenim zapadnoeuropskim gradovima slične veličine je upravo žalosna. Brodski proračun u 2015. godini iznosi 166 milijuna kuna. Proračun austrijskog grada Sankt Poltena koji ima 52 tisuće stanovnika (oko sedam tisuća manje nego Brod) iznosi milijardu i 260 milijuna kuna.

Kad je riječ o ostalim političkim strankama koje djeluju u našem gradu njihovu neaktivnost sam objasnila u odgovoru na prvo pitanje. Gotovo svi se ponašaju kao promatrači koji samo čekaju izbore. Svi vide da grad propada, ali nitko ne reagira. Za brodsku politiku karakterističan je olimpijski duh – važno je sudjelovati na izborima, a ne pobijediti na njima. Pobjedom se smatra koalicijsko uhljebljavanje, a ne provođenje vlastitih predizbornih programa kod naših političara se smatra normalnom pojavom.

Mislite li da bi se vaši potencijali dobrog poznavatelja brodskih prilika mogli bolje iskoristiti možda u nekoj drugoj stranci?

Sigurno da je puno lakše ući u gradsko vijeće ako ste visoko na izbornoj listi neke velike političke stranke, ali na lokalnoj razini građanima su neke druge stvari ipak važnije, što vidimo i po uspjesima nezavisnih lista i kandidata malih političkih stranaka na nedavno održanim prijevremenim izborima u devet gradova i osam općina. S obzirom na situaciju u kojoj se Brod nalazi za izlazak iz krize ključan je konsenzus svih političkih stranaka u Gradskom vijeću oko prioriteta i ciljeva kratkoročnog, srednjoročnog i dugoročnog programa razvoja grada. Tu vidim priliku da pomognem svom gradu jer sumnjam da itko ima kvalitetniji program razvoja grada od onoga s kojime ću izaći pred građane kad za to dođe vrijeme, ali o tome će odlučiti građani na izborima.

Evo hipotetičkog pitanja. Što biste vi učinili da ste gradonačelnica u kulturi, prostornom uređenju, javnim poduzećima i svim ostalim područjima za koje je nadležna gradska uprava?

Na ovo pitanje jako je teško odgovoriti u nekoliko rečenica s obzirom na njegovu opširnost, ali i na iscrpnost programa razvoja grada na kojemu radim s kolegama. Hipotetski govoreći, da sutra postanem gradonačelnica Broda, točno bih znala što poduzeti. Kao što sam ranije spomenula, ključno je da Brod napokon dobije dugoročnu strategiju razvoja oko koje moramo postići konsenzus s ostalim političkim strankama u gradu, ali i s građanima. Gradonačelnik Duspara Brodom upravlja stihijski i bez ikakvog plana. Njegov plan je da nema plana, a najbolji dokaz za to je činjenica da na gradskoj web stranici ne postoji rubrika o kapitalnim gradskim projektima jer ih nema. Kuća se gradi od temelja, a grad od prostornih planova. Od velike je važnosti da građanima objasnimo koliko je kvaliteta prostornih planova važna za razvoj grada i kvalitetu života u gradu. Nedopustivo je da nam prostorne planove rade urbanisti iz drugih gradova koji i ne poznaju Brod. Zato je ključno da zajedno sa županijom osnujemo gradski zavod za prostorno planiranje. Usvojenu strategiju razvoja potrebno je uvrstiti u gradske prostorne planove uz hitno rezerviranje prometnih koridora za prioritetnu mrežu glavnih gradskih prometnica i zaštitu brodske urbane baštine i arhitektonskih simbola grada koji su izloženi propadanju i ugroženi opasnim planovima koji se više i ne skrivaju od brodske javnosti. Na idućem popisu stanovništva Brod će doživjeti pravu katastrofu ako ne poduzmemo radikalne mjere. Grad je potrebno hitno izvući iz razvojne blokade stvaranjem fizičke, institucionalne i financijske infrastrukture nužne za razvoj grada i otvaranje novih radnih mjesta. Ulaganja u gospodarstvo moraju postati prioritet proračunske politike. Moramo stvoriti uvjete za normalni život kako bi zaustavili masovno iseljavanje građana, a dugoročno i za povratak onih koji su već bili prisiljeni otići iz Broda. Administrativne granice grada nužno je proširiti na prostor okolnih općina iz gospodarskih, prometnih i urbanističkih razloga. Moramo se izboriti i za čist zrak u Brodu! Građanska inicijativa se već godinama bori bez nedovoljne potpore lokalne sredine, a svi mi živimo ovdje i šutimo.

Brodska kultura pala je na sramotno niske grane, a ona je jedan od ključnih ciljeva razvoja grada. Ne želimo da Brod bude odredište usputnog tranzitnog turizma nego ciljano odredište kulturnog turizma. Kako bismo to postigli nužna je promjena dosadašnjeg načina rada brodskih kulturnih ustanova koje se moraju okrenuti poslovanju na tržišnim osnovama i postati centrima društvenog života grada. Za početak, u dogovoru s brodskim kulturnim djelatnicima nužna je izrada dugoročne strategije kulturnog razvoja grada. Planiramo osnivanje nekoliko novih atraktivnih muzeja i sustavno rješavanje prostornih problema svih gradskih kulturnih ustanova, a grad mora financijski stati i iza projekta gradskog kazališta. Ne smijemo zaboraviti ni na sportski duh Brođana. Brod zaslužuje pravi sportski stadion i ozbiljan nogometni klub koji će biti podržan te svog prvoligaša. Košarka, rukomet, odbojka, borilački sportovi, plesovi i ostalo. Sve moramo dići na višu, puno višu razinu.

Kad je riječ o javnim gradskim poduzećima i tu planiramo velike reforme. Za početak moramo izraditi registar svih gradskih javnih imenovanja. U planu je osnivanje nekoliko novih javnih poduzeća, a velike planove imamo i za razvoj Komunalca koji bi uz promjenu imena, proširenje djelatnosti i osnivanje novih radnih jedinica trebao prerasti u pravog komunalnog diva koji će kvalitetu života u gradu podići na znatno višu razinu.

Za sva gradska javna poduzeća planiramo uvođenje potpuno novog načina izbora uprave putem javnih natječa na kojima će se zahtijevati visoki profesionalni kriteriji. Potencijalni kandidati obvezno će morati napisati eseje o svojim viđenjima i planovima razvoja gradskih poduzeća za čije vođenje su se kandidirali. Odluku o izboru nove uprave zajednički moraju donositi svi članovi skupština i nadzornih odbora. Skupštine i nadzorni odbori dobit će obvezu da novim upravama definiraju konkretne i mjerljive ciljeve. Gradska javna poduzeća moraju stvarati mjerljivu novu vrijednost koja će se reinvestirati u poboljšanje kvalitete njihovih usluga. Nove uprave morat će izraditi i nove sistematizacije radnih mjesta, kako bi se provjerilo imaju li zaposlenih koji zapravo ništa ne rade. I za kraj ono ključno – uvest ćemo jednostavan i sveobuhvatan pokazatelj rada novih uprava gradskih javnih poduzeća, a taj pokazatelj je omjer EBITDA i ukupnog prihoda.

Koji su vaši daljnji planovi osobno i Nacionalnog foruma? Koliko stranačka centrala ograničava, a koliku imate podršku?

Moji daljnji planovi su nastavak rada na izradi dugoročnog programa razvoja grada i održavanje niza tematskih konferencija za medije na kojima ću govoriti o ključnim problemima grada i aferama koje se skrivaju od građana. Na posljednjim održanim izborima za gradonačelnika Slavonskog Broda u drugom krugu od ukupno 53.853 birača upisana u biračke popise glasovalo je samo 24.333 birača, odnosno 45.18%. Dakle čak 55% birača uopće nije izašlo na izbore i time su poslali jasnu poruku o tome što misle o brodskim političarima. Od onih koji su izašli na izbore 44.82% birača glasovalo je za Dragana Jelića, a ne za Mirka Dusparu. Tih 55% Brođana koji su na dan izbora ostali kod kuće jer nisu imali za koga glasovati je biračko tijelo čije povjerenje namjeravam osvojiti svojim programom, radom i upornošću. Na idućim lokalnim izborima planiram se kandidirati za brodsku gradonačelnicu. Do tada moram uvjeriti Brođane da ću ukoliko glasaju za mene vratiti u brodsku politiku osobnu odgovornost i odgovornost funkcije gradonačelnika za gospodarsko stanje u gradu.

Stranačka centrala me nimalo ne ograničava. U stranci sam političkog centra u kojoj lokalni ogranci imaju potpunu slobodu da kreiraju svoju lokalnu politiku i programe s obzirom na to da su puno bolje upućeni u probleme i potrebe na prostoru svog djelovanja. Za mene je Grad Brod na prvom mjestu nakon moje obitelji jer u njemu žive moji prijatelji, poznanici, ljudi koje volim, moji sugrađani, i stalo mi da žive dostojno.