Kažu da stanovnici u Savskoj 66 ne vole kada ih zovu šatoraši. Možda su u pravu, jer „šator je jedan od najstarijih oblika ljudske nastambe a neka nomadska plemena ga još i danas koriste za stanovanje“ (wikipedija). Šator je nastamba koja ima tradiciju, mada ono što se događa u Savskoj 66 nema veze s tradicijom.

Ali, brodski obrtnici imaju vezu s tradicijom

Svjedoci smo duže od mjesec dana prepucavanjima između obrtnika Obrtničke komore Brodsko-posavske županije i Udruženja obrtnika Slavonski Brod, s ciljem zauzimanja pozicija i funkcija u obrtničkim nastambama.

Prije nekoliko godina, Obrtnička komora Brodsko posavske županije, obrtničkim novcem kupila si je nastambu. Nalazi se u stambenoj zgradi na broju 46/1 u Krešimirovoj ulici. Bilo je novca. Pristupačnost za obrtnike, funkcionalnost i isplativost investicije nije bila presudna, kao ni činjenica da tri uposlene osobe koriste prostor veći od sto kvadratnih metara. Oni su stekli nastambu.

Za to vrijeme, Udruženje obrtnika (ta crna ovca komorskog sustava) nema nastambu. Podstanar je u zgradi Doma obrtnika u istoj, Krešimirovoj ulici. Iako ima tradiciju zapisanu od 1903.godine, vidljivu po dokumentima, slikama i po poznatim prezimenima brodskih obrtnika tadašnjeg okruga Brod. Ipak, šatoraš je u nastambi koja više nije njihova.

Nije točna poslovica „kad čeljad nije bijesna ni kuća nije tijesna

Sad je čeljad iz onog stana od sto kvadrata, postala bijesna na ovu čeljad koja u Domu obrtnika šatoraši. Zašto? Jer, čeljad koja si je kupila ogromnu nastambu, nema novca, prihodi od komorskog doprinosa su nedostatni za održavanje nastambe i zaposlenike nastambe a nema ni mogućnosti da nastambu tržišno iskoristi, jer se nalazi u stambenoj zgradi nepriličnoj za javne aktivnosti.

Jasno je zašto se sve ovo s obrtnicima događa. Dok ih Udruženje s ograničenim sredstvima okuplja, radi za njih i trpi hirove stanodavaca, glasnoj čeljadi je cilj pozicija i novac, jer im samo to nedostaje da u komociji vlastite nastambe mirno dočekaju mirovinu.

Zato su se uvaženi i manje uvaženi portali raspisali za i protiv obrtnika, zato su se javno dilali interni dokumenti i donosili zaključci bez pokrića u tolikoj mjeri, da je i Hrvatska obrtnička komora morala intervenirati.

A znate zašto je Udruženje obrtnika šatoraš?

Zato što ima pravo na zgradu Doma obrtnika u kojoj se nalazi. Jednom davno, uvaženi brodski obrtnici spasili su imovinu obrtnika od državnog oduzimanja i osnovali Zakladu da zaštite zgrade u vlasništvu. Ta Zaklada se s vremenom preregistrirala u udrugu Dom obrtnika i isključila Udruženje iz imovinskih prava. Kada bi još i Obrtničkoj komori dozvolili da im oduzme sredstva, obrtnici ovog Grada ne bi imali ništa.

Ipak, Udruženje se obranilo. A ni nastambe ne nestaju, kao što neće nestati ni duga tradicija brodskog obrtništva, bez obzira koliko bijesne čeljadi interveniralo.