U prijevremenu će mirovinu moći i oni koji zbog krize završe na burzi i dvije godine ne uspiju pronaći posao.




Neće biti obveze otvaranja žiroračuna u bankama/FOTOLIA



U idućoj godini država će uštedjeti 303 milijuna kuna 10-postotnim smanjenjem mirovina odobrenih po posebnim uvjetima, čiji je mjesečni iznos veći od pet tisuća kuna.

Takav prijedlog ministra rada i mirovinskog sustava Miranda Mrsića bez rasprave je prošao na Vladinoj sjednici u četvrtak, s koje je u drugo čitanje Saboru upućen i korigirani prijedlog Zakona o mirovinskom osiguranju. Nakon saborske rasprave ministar Mrsić istaknuo je kako su brisane odredbe o punoj starosnoj mirovini jer se pokazalo da bi moglo doći do problema u tumačenju. No, zbog dugogodišnjeg osiguranja omogućuje se pravo na prijevremenu starosnu mirovinu, i to bez umanjenja, onima koji imaju 41 godinu staža i 60 godina života. Time Vlada, kako je objasnio Mrsić, nastoji honorirati one koji su rano počeli raditi, a koji su 40 godina uplaćivali u mirovinski sustav, tako da ne moraju čekati 65. godinu života.

Novost u konačnom prijedlogu zakona je i da će u prijevremenu mirovinu moći bez penalizacije i oni radnici koji zbog gospodarske krize i stečaja tvrtke završe na burzi te za koje se dvije godine ne uspije naći zaposlenje, a koji imaju uvjete za prijevremenu mirovinu. Dob za umirovljenje konačnim zakonom pomiče se sa 65 na 67 nakon 2030. Dotad bi se zadržali isti uvjeti iz važećeg zakona. Mrsić napominje kako je to važno radi stabilizacije sustava, odnosno osiguranja da mirovine 2030. i 2020., kad odlaze prvi umirovljenici iz prvog i drugog mirovinskog stupa, budu primjerene, odnosno 60 posto plaće. Novost je i da se odustaje od obveze otvaranja žiroračuna u bankama ili dostave mirovina preko Hrvatske pošte na teret umirovljenika. Taj trošak i dalje će podmirivati država.

Izvor: poslovni