I dalje traje napeta diplomatska situacija vezana uz poznatog osnivača Wikileaksa Juliana Assangea koji je početkom tjedna od ekvadorske ambasade u Londonu zatražio politički azil. Julian je od utorka u ekvadorskoj ambasadi, ako izađe vani odmah će biti uhićen od strane britanske policije jer je prekršio pravilnik o kućnom pritvoru. Podsjetimo, zatražio je azil kako ne bi bio isporučen Švedskoj i - što je za njega daleko važnije - SAD-u, gdje ga čeka suđenje i potencijalna smrtna kazna.

Prema prethodnim navodima ekvadorski dužnosnici trebali su se već očitati po pitanju potencijalnog azila, no, pošto se radi o izuzetnoj situaciji, konačna odluka je odgođena.
U cijelu priču aktivno se uključio i ekvadorski predsjednik Rafael Correa koji je jučer istaknuo kako će se o konačnoj odluci konzultirati i s drugim državama. Pritom ističe kako "neće popustiti pod ničijim pritiskom".

Mnogi analitičari i odvjetnici uključili su se u raspravu potencijalnog ekvadorskog azila za Julian Assangea.
Problem po Assangea je činjenica da se nalazi u ekvadorskoj ambasadi u centru Londona - zgrada je opkoljena policijom i čim iz nje izađe biti će uhićen. Čak da mu Ekvador i odobri azil, nameće se pitanje kako bi Julian uopće mogao stići do Ekvadora. Pojedini stručnjaci konstatirali su kako postoji samo jedna mogućnost pozitivnog raspleta za Assangea - Ekvador bi mu morao dati državljanstvo i poseban diplomatski imunitet, takav imunitet mogao bi dobiti kada bi ga primjerice vlasti Ekvadora proglasile za svog UN predstavnika.

Naravno, Assangeov poziv u pomoć ujedno stavlja i veliki pritisak na ekvadorske vlasti, pogotovo na predsjednika Correu za kojega se smatra da je Assangeov simpatizer. Kada bi Rafael Correa izašao u susret Assangeu i dao mu azil, time bi nanio ogromni diplomatski udarac SAD-u, zemlji koja traži Assangea zbog curenja povjerljivih podataka. Mnogi spekuliraju kako bi Assange, ukoliko bude izručen SAD-u, mogao dobiti i smrtnu kaznu.

Za vlasti Ekvadora i predsjednika Correu, ovo je izuzetan izazov koji će zapravo pokazati u kojoj su mjeri spremni angažirati se oko zaštite Assangea. Pritisak je nesumnjivo golem, no, kada bi Ekvador dao Assangeu azil, to bi predsjedniku Correi učvrstilo status državnika koji je u stanju donositi autonomne odluke bez obzira na količinu pritiska koji se nesumnjivo upravo sada vrši na njega.

Prema posljednjim informacijama predsjednik Rafael Correa je osobno zatražio da se ekvadorski ambasador iz Londona vrati u Ekvador na konzultacije.
"Pozivamo svog ambasadora na konzultacije, jer ovo je izuzetno ozbiljna stvar. Nastaviti ćemo oprezno, odgovorno i ozbiljno po pitanju ovog slučaja, bez da popuštamo pod bilo čijim pritiskom. Uzeti ćemo u obzir sve strane, ali Ekvador će biti taj koji će donijeti konačnu odluku. Pritom ne želimo uvrijediti nikoga, pogotovo ne Veliku Britaniju koju poštujemo. Tražiti ćemo i njihovo mišljenje i mišljenje drugih država", istaknuo je predsjednik Correa.

Correa je također naveo kako će uzeti koliko god im bude trebalo vremena i kako neće žuriti s odlukom. "Ekvador je država koja brani pravo na život. Moramo vidjeti da li postoji konkretna opasnost po život Juliana Assangea", zaključio je Correa.

Za pretpostaviti je kako odluka neće biti donijeta tako brzo. Također nije jednostavno zaključiti iz navedenih izjava kakva će odluka biti, no, možemo pretpostaviti kako će sada uslijediti jedan period u kojem će ekvadorske vlasti dobro analizirati potencijalne posljedice ove, kako i sam Correa kaže, izuzetno ozbiljne situacije.

 

Izvor: www.advance.hr