Stigao je odgovor Ružice Bobovečki, ravnateljice Gradske knjižnice, na drugo otvoreno pismo Veljka Lukića. Objavljujemo ga u cijelosti. Inače, Lukić je poslao dva otvorena pisma.

Otvoreno pismo Ružici Bobovečki, ravnateljici Gradske knjižnice Slavonski Brod, i za znanje gradonačelniku Mirku Duspari

 

Drugo otvoreno pismo Ružici Bobovečki, ravnateljici Gradske knjižnice Slavonski Brod, i za znanje gradonačelniku Mirku Duspari

 

A odgovor ravnateljice Bobovečki Lukić komentira ispod njezinog.

 

GRADSKA KNJIŽNICA SLAVONSKI BROD

KLASA: 053-01/25-01/2

URBROJ: 2178-1-40-01-25-1

Slavonski Brod, 15. svibnja 2025.

Veljko Lukić

35000 Slavonski Brod

Predmet: Drugo otvoreno pismo Ružici Bobovečki, ravnateljici Gradske knjižnice Slavonski Brod, i za znanje gradonačelniku Mirku Duspari, objavljeno na portalu SBPeriskop, 14. 5. 2025.

- Odgovor, daje se

Poštovani,

temeljem Vašeg Drugog otvorenog pisma upućenom meni, ravnateljici Gradske knjižnice Slavonski Brod, a objavljenog jučer, 14. svibnja 2025. godine na portalu SBPeriskop dajem odgovor i obrazloženje kako slijedi:

U Vašem predmetnom pismu navodite „nedavno sam Vam pisao u vezi zakasnine koja mi je bila naplaćena bez prethodne obavijesti, suprotno članku 8. pravilnika Vaše ustanove. Odgovor nisam dobio.“ Dakle, uvidom u elektroničku poštu službene mail adrese Gradske knjižnice Slavonski Brod, a time i ravnateljice ustanove, kao i uvidom u sva prispjela poštanska pismena, nije razvidno pronađeno ni jedno Vaše pismo poslano elektroničkom poštom niti Vaša klasična poštanska pošiljka, naslovljena na ime i prezime ravnateljice, a niti Gradske knjižnice Slavonski Brod kao ustanove,  sa sadržajem koji navodite, što bi u konačnici i  bio sasvim korektan, profesionalan i uredan način komuniciranja između korisnika i ustanove, odnosno čelnika ustanove. Ukoliko nam dostavite određene upite na navedeni način svakako ćemo Vam odgovoriti.  Ja osobno …isto tako nisam obvezna čitati Vaš Portal kako bih na takve Vaše javne upite isto tako javno odgovarala. Tu je očito da želite javno polemiziranje, a razlozi toga su i više nego jasni.

Nadalje, pozivate se na čl. 8. Pravilnika o uvjetima i načinu korištenja knjižnične građe i usluga Gradske knjižnice Slavonski Brod navodeći  da je Knjižnica postupila suprotno navedenom članku.

Odredba članka 8. Pravilnika o uvjetima i načinu korištenja knjižnične građe i usluga Gradske knjižnice Slavonski Brod glasi:

Članak 8.

Član koji na vrijeme ne vrati knjižničnu građu dužan je platiti zakasninu.  Zakasnina se naplaćuje po jedinici građe i danu kašnjenja a prema važećem Cjeniku Knjižnice.

 Član Knjižnice dužan je čuvati svu knjižničnu građu od oštećenja i gubitka, vratiti posuđenu građu na vrijeme a u slučaju gubitka ili oštećenja nadoknaditi štetu plaćanjem naknade određene važećim Cjenikom ili vraćanjem naslova istog izdanja.

 Članu koji u roku ne vrati posuđenu knjižničnu građu Knjižnica šalje obavijest.

Kako je vidljivo iz odredbe  članka 8. st. 3.  Knjižnica šalje obavijest članu koji u roku ne vrati knjižničnu posuđenu građu. Pri tome je iz sadržaja ove odredbe jasno da se ne radi o obvezi slanja opomene u nekom određenom roku te se Knjižnica ne obvezuje niti ograničava kada će poslati opomenu. U svakom slučaju, Knjižnica procjenjuje kada je razumno vrijeme za slanje opomene. Dapače, Knjižnica niti želi niti je to u njenom interesu da svojim opomenama odmah nakon isteka roka posudbe „bombardira“ svoje korisnike, da ih uznemirava, da ih remeti u njihovom još daljnjem čitanju posuđenih knjiga, da ih pritišće na vraćanje….upravo iz razloga, što su vjerojatno u nakani dolaska u Knjižnicu i vraćanja posuđenih knjiga, potpuno odgovorno svjesni činjenice da je rok za vraćanje 30 dana, o čemu govori i čl. 7. navedenog Pravilnika.

Knjižnica procjenjuje da je razumno vrijeme slanja opomena svojim korisnicima (klasičnom poštom) 30 dana od zadanog roka vraćanja knjiga, te nakon proteka toga roka i šalje obavijest. Važno je i naglasiti, da svaki korisnik prilikom posudbe knjiga na Informativno-posudbenom pultu dobije informaciju od knjižničara kojeg je datuma rok za vratiti upravo posuđene knjige i korisniku se uruči papirić s naznačenim datumom.

Iz sadržaja odredbe članka 8. stavak 1. Pravilnika je sve jasno, da pravo na naplatu zakasnine nije vezano za obvezu prethodnog slanja opomene, niti su ove dvije radnje međusobno povezane ili uvjetovane na bilo koji način.

Nadalje,  temeljem čl. 9. st. 1. navedenog Pravilnika, obnova zaduženja može se obaviti osobno u knjižnici, putem telefona ili interneta. Vi, kao dugogodišnji korisnik Gradske knjižnice Slavonski Brod upoznati ste s činjenicom da je posudba knjiga na 30 dana i nadam se i vjerujem da ste upoznati i s mogućnošću produženja posudbe na još 30 dana bez Vašeg osobnog dolaska u Knjižnicu zbog obveza ili nemogućnosti dolaska. Dovoljno je nazvati Knjižnicu telefonom ili putem PIN-a osobno produžiti knjige.

Uvjerena sam da uljuđenom komunikacijom i konstruktivnim obrazloženjem možemo pronaći rješenje na dobrobit i zadovoljstvo uključenih strana. Zahvaljujem na razumijevanju i spremnosti za dijalog.                 

S poštovanjem,

ravnateljica Gradske knjižnice Slavonski Brod

Ružica Bobovečki, prof.

Dostaviti:

  1. Veljko Lukić, Naselje Andrije Hebranga 5/27, 35000 Slavonski Brod
  1. Veljko Lukić, elektronička pošta
  2. Gradonačelnik grada Slavonskog Broda Mirko Duspara
  3. Gradska knjižnica Slavonski Brod, pismohrana

_________________________

Poštovana ravnateljice,

zahvaljujem na Vašem odgovoru objavljenom kao reakcija na Drugo otvoreno pismo na portalu SBPeriskop. Priznajem, bilo je zanimljivo pročitati kako se jedna ozbiljna i kulturna ustanova poput Gradske knjižnice Slavonski Brod odlučila ući u javni dijalog – ne radi istine, već radi oblikovanja dojma.

Vaš odgovor, čvrsto utaban u teren proceduralne obrane, više nastoji diskreditirati formu mojeg obraćanja (jer nisam poslao službeni dopis, već sam si dopustio slobodu pisanja na javnom mediju), nego uistinu odgovoriti na ključnu stvar: je li korisniku, suprotno članku 8. vašeg pravilnika, naplaćena zakasnina bez prethodne obavijesti.

Naime, u članku 8. jasno stoji:

“Članu koji u roku ne vrati posuđenu knjižničnu građu Knjižnica šalje obavijest.”

Ne piše „možda“, ne piše „jednom u budućnosti“, ne piše *„nakon što knjižnica sama odluči da je prošlo dovoljno dana“. *Piše — *„šalje“. Dakle, očekuje se postupak koji prethodi ili bar blagovremeno prati kašnjenje. Jer ako knjižnica čeka trideset dana pa tek onda pošalje opomenu, tada obavijest nije obavijest – već rezignirana konstatacija, dolazak nakon požara s čašom vode.

U odgovoru se tvrdi da slanje opomene nije vremenski definirana obveza i da zakasnina nije uvjetovana njome. Dakle, nigdje ne stoji da je obavijest fakultativna ili da može biti poslana kad se knjižnici prohtije. Dapače, u pravnoj i administrativnoj praksi obavijest treba imati preventivnu funkciju, a ne retroaktivnu, osobito ako nosi financijsku posljedicu. Ako obavijest dolazi 30 dana nakon isteka roka, a zakasnina se broji od prvog dana, tada ona nema preventivnu vrijednost i postaje čista forma, a ne zaštita korisnika. To je kao da vas poštar upozori da će vam stići kazna — tjedan dana nakon što ste je već platili.

I ne – nisam „žudio za polemikom“. Nego sam, kako i sam pravilnik predviđa, očekivao obavijest prije nego što mi se tiho doda stavka na dug. A kad ta obavijest nije stigla – jedino mi je ostala javna riječ. Jer ako vi kao javna ustanova birate šutnju, onda korisnik ima puno pravo birati govor.

Vaša retorička boja – kako vi ne želite „bombardirati korisnike opomenama“ i kako ne želite remetiti njihovo „čitanje“ – simpatična je, ali neprikladna. Niti sam tražio bombardiranje, niti sam, ako smijem primijetiti, u knjižnici dočekan s pretjeranim mirom, razumijevanjem i stilom romaneskne finoće. Naprotiv, zakasnina je naplaćena hladno, bez najave, bez pitanja, bez papirića. A papir, rekli bismo, sve trpi – osim nepravde.

Stoga, dopustite da rezimiram:

  • Ne osporavam da sam kasnio;

  • Ne tražim oslobođenje od odgovornosti;

  • Ali da, tražim poštivanje pravilnika prema kojem obavijest prethodi naplati – kako bi sustav imao smisla, a ne bio zamka.

Za daljnju komunikaciju – obećajem, rado ću se koristiti službenim kanalima. Ali i dalje smatram da kada izostane institucionalna reakcija, javni govor nije provokacija, nego oblik građanskog nadzora. Ne pišem protiv knjižnice – pišem za nju.

S poštovanjem,

Veljko Lukić, diplomirani politolog

___________________