Kiseli kupus

Pisala sam o važnosti koju u prehrani ima i treba imati kupus, ali kiseli kupus je ima skoro još i više. Zato nemojte izbjegavati ili zaboraviti jesti ga u salati jer je tako najzdravije i ima sve, dolje navedene blagodati za tijelo, ali i u jelima u kojima se kuha ili prži. Ako ste pravili svoj domaći, to je tek ono pravo!

Kiseli kupus je niskokalorično, a superhranjivo povrće jedinstven je spoj vitamina A, B, C, E i K, minerala (mangana, selena, kalcija, kalija, magnezija), omega-3 masnih kiselina i ljekovitih sumpornih tvari (najpoznatiji je sulforafan) koje štite od raka. Jako je dobar za probavu, osnažuje imunitet i snižava stres. Zovu ga antistresnim povrćem!
Poznato je da rasol liječi mamurluk, ali je zdrav i za bistre glave i detox. Poznato je da su ga moreplovci nosili na daleka putovanja iako tada još nisu znali zašto im sprječava skrobut, da je to vitamin C, ali ima i kalij i kalcij.

U dalekim zemljama nisu znali za prirodno kiseljenje kupusa koje je od davnina poznato na balkanu i zemljama uz njega i bliski istok. Oni su kiselili uz pomoć octa, tek kasnije su saznali za prirodno kiseljenje koje je puno zdravije. Kiseli se u bačvama, riba i ostavljaju glavice u kojima se odstrani korijen i stavi soli koliko stane. Danas se ribani kupus nakon soljenja ocijedi i stavi u vrećice koje se izbuše čačkalicom da je jednostavnije izvaditi. Za boju se stavi kukuruza ili jabuka koja može i ubrzati proces. Sve se dobro pritisne kamenom i tekućina od kupusa ( doda se vode koliko treba) mora pokriti sav kupus. Za par dana se toliko slegne da ne vjerujete očima! Ostavi se na toplo da se ukiseli, poslije smije i mrznuti, ništa mu ne smeta. Ako jesenas niste kiselili kupus, kupite ga kao i ja na tržnici ili u dućanima. Probajte ako možete, ne smije biti preslan, to se ne da isprati, a od soli se ne može ukiseliti, pa na koncu to nije to.

Evo recept sa kiselim kupusom mada ga trebate jesti najviše kao salatu!

Hit na društvenim mrežama je:

Dimljena koljenica umotana u listove kupusa

SASTOJCI:

1 dimljena koljenica ( ovogodišnja, malo prosušena)
1 glavica kiselog kupusa,
po želji dinstajte glavicu luka
špaga
malo vode

PRIPREMA:

Operite kupus, ako je slaniji ili kiseliji, ponovite u nekoliko voda pa u zadnjoj ostavite. Koljenicu po potrebi također operite, slažite listove kupusa oko koljenice, ja sam prvo s gornje strane i strane koliko idu, onda polako okrenite, stavite ostatak kupusa. Povežite špagom da se ne raspadne kod okretanja. Na dno posude stavite sitnije listove iz sredine kupusa, ako ste dinstali luk, dodajte ga. Stavite uvezanu koljencu pa dodajte 1 dl vode i poklopite. Pecite na 180°c oko 3 h. Poslužite sa kuhanim krumpirima.

Banana cupcakes s marschmallow pjenom

Banane su na akciji, a ovaj desert vam neće oduzeti puno vremena.

Jednostavno.

SASTOJCI:

za 8-10 kom

75 g šećera

80 g omekšalog maslaca

2 jaja

2 manje zrele banane

250 g brašna

2 žličice praška za pecivo

1 žličica cimeta

malo soli

80 g čvrstog jogura

za marschmallow :

2 vrećice mljevene želatine

150 ml hladne vode

230 g šećera u prahu

po želji malo vanilije za aromu

PRIPREMA:

Zagrijte pećnicu na 160°c sa ventilatorom ili 175°c bez ventilatora. Pripremite kalupe. Mutite mikserom maslac i šećer u bijelu kremu. Umutite jedno po jedno jaje. Banane ogulite i usitnite viljuškom, pa dodajte smjesi i umiješajte. Posebno pomiješajte sve brašnaste sastojke. Dodajte ih smjesi s jajima naizmjenično sa jogurtom. Kalupiće s papirićima ili one silikonske punite cca 3/4 i pecite do 30 min. Probajte čačkalicom da li su pečeni. Ostavite oko 30 min da se ohlade. Pred kraj tog vremena stavite želatinu da nabubri u 150 ml hladne vode. Neka stoji min 10 minuta. U zdjelu za miješanje stavite šećer u prahu. Želatinu otopite da izgleda kao voda, ne smije prokuhati i ne mora se toliko baš zagrijati. Istopljenu u mlazu dodavati u šećer u prahu i stalno mutiti na manjoj brzini dok ne postane 'mokar' šećer, tada na najvećoj brzini oko 5 minuta mutite. Stavite u špricu i odmah ukrasite muffine. Preostalu masu špricom nanesite na papir za pečenje koji ste 'naprašili' šećerom u prahu i škrobnim brašnom omjer 1:1. Možete i po mima posuti, pa stavite u hladnjak da se stisnu. Imate domaći marschmallow.