[caption id="attachment_76455" align="alignleft" width="460"] Slijeva: Nikolaš, Tot-Đerđ i Dujmović[/caption]

Dana 01. prosinca 2015. godine je održana tiskovna konferencija Eko-Integrala, posvećena brodskim ekološkim temama. Teme koje su članovi Eko-Integrala; Anto Nikolaš, Ivo Dujmić i Peter Tot-Đerđ odradili, bile slijedeće:

Eko-Integral i program rada Eko-Integrala, najnovija onečišćenja zraka u Sl. Brodu, informacija o poduzetim aktivnostima (i zaključci Saborskog odbora od prije godinu dana), ocjena (ne)uključivanja lokalne i regionalne samouprave u zaštitu okoliša, nova saznanja o stavljanju u pogon TE Stanari.

Eko-Integral i program rada Eko-Integrala

U uvodnom dijelu izlaganja Peter Tot-Đerđ i Anto Nikolaš su informirali nazočne novinare o novim smjernicama udruge Eko-Integrala i uz ostalog ponovljeno je iz Statuta Udruge:

„Djelatnost ove Udruge je integralna zaštita okoliša; zraka, vode i tla, kao i prirode u gradu Slavonskom Brodu i šire, u Brodsko-posavskoj županiji.

Udruga ujedno je i pravni slijednik Građanske inicijative za čisti zrak u Slavonskom Brodu.“.

Anto Nikolaš je posebno istakao potrebu za integralnu zaštitu okoliša i prirode, pa je govorio o predstojećim aktivnostima zaštite okoliša od radiovalova 'nepočudnih' antenskih sustava mobilnih uređaja i o rješavanju problematike plastične ambalaže, kao i azbesta u Gradu Sl. Brodu i u Županiji. Također je naveo potrebe aktivnosti zaštite prirodnih lokaliteta, kao što su Ljeskove vode, Strmac i Petnja, kao i organiziranje okruglih stolova iz područja zaštite okoliša i prirode.

Onečišćenja zraka u Sl. Brodu u studenom

Peter Tot-Đerđ je svoje izlaganje započeo s konstatacijom kako je tijekom studenog problemi vezani uz zagađenje zraka su se intenzivirali i informirao nazočne da početkom studenog, pa sve do 20. studenog danima su slavonskobrodske mjerne postaje bile na vrhu sa indeksnim onečišćenjima, pa i u crvenom, tj. iznad 100 indeksnih poena.

Sve je to bilo uzrokovano sa zabrinjavajućim satnim koncentracijama lebdećih čestica PM2.5 i PM10! Tako su 20 dana u kontinuitetu evidentirani dnevni prosjeci lebdećih čestica PM10 iznad granične vrijednosti od 50 µg/m3! A najveći je dnevni prosjek iznosio zabrinjavajući 143 µg/m3!

Nerijetko je bila i satna koncentracija sumporovodika, a i ponekad, ali češće nego prije i satna koncentracija sumporov dioksida iznad granične vrijednosti! Samo su na mjernoj postaji kod Stadiona (faktički u centru grada) tridesetak puta mjerene satne koncentracije sumporovodika iznad granične vrijednosti od 7 µg/m3!

Također su i na jednoj i drugoj mjernoj postaji mjerene satne koncentracije sumporov dioksida više od 600 µg/m3, dok je granična vrijednost 350 µg/m3!

Poslije toga slijedilo je jedno mirnije razdoblje od 7-8 dana. Tako, sve to nije dugo trajalo. Slavonskobrodske mjerne postaje ponovo su na vrhu sa indeksnim onečišćenjima. Ponovo su mjerene visoke satne koncentracije lebdećih čestica PM10 i PM2.5!

Sporo rješavanje problema Brođana

Predsjednik Udruge, Peter Tot-Đerđ nakon toga je prezentirao poduzete aktivnosti vezana za zaključke Saborskog odbora od prije godinu dana. Istaknuo je da su spomenuti zaključci u biti rješenja problema Brođana u svezi zaštite okoliša, ako je riječ o brodskom zraku.

Na žalost mnoge aktivnosti ili nisu još ni započele ili teku jako sporo. Krivicu moguće je tražiti u spremnosti rješavanja tog gorućeg problema u Ministarstvu zaštite okoliša i prirode, također i u Ministarstvu zdravlja i Ministarstvu vanjskih poslova, ali i u Gradskoj i Županijskoj upravi.

Među ostalog tu su aktivnosti za:

- Akcijski plan za poboljšanje kvalitete zraka kojim će definirati konkretne mjere i način provedbe s rokovima izvršenja, a u cilju poboljšanja kvalitete zraka i kvalitete života stanovnika Sl. Broda.
- Zajednički projekt Brodsko-posavske županije i Grada Slavonski Brod pod nazivom „Edukacija i obavješćivanje građana o kvaliteti zraka u Slavonskom Brodu.“
- Studij utjecaja ekoloških čimbenika na zdravlje ljudi.
- Projekt izrade emisijskog inventara za cijelu Republiku Hrvatsku, koji bi trebao biti dovršen najkasnije do 31. prosinca 2016. godine.
- Sporazum o suradnji Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine u području zaštite okoliša.

Također i vezano za temu o ocjeni (ne)uključivanja lokalne i regionalne samouprave u zaštitu okoliša mr. Nikolaš i Tot-Đerđ su više puta ukazivali na veliku sporost oko rješavanja problematike zaštite okoliša, prvenstveno oko problematike čistog zraka u Sl. Brodu, gdje se vidi velika neučinkovitost tijela lokalne i regionalne samouprave.

Termoelektrana 'Stanari' uskoro u pogonu

Ukazano je kako je trenutno najviše zabrinutosti zbog Termoelektrane 'Stanari' koja će uskoro početi s radom i nalazi se u blizini Doboja, negdje 40-tak kilometara zračne linije od Sl. Broda.

"Realizaciju projekta izvršava kineska tvrtka, ulaganja su također iz Kine. Riječ je o termoelektrani na ugljen snage 300 MW s planiranom godišnjom proizvodnjom od 2 tisuće GMh električne energije i godišnjom potrošnjom ugljena od 2,3 milijuna tona ili dnevno oko 6 tisuća tona. Skorašnjim otvaranjem te termoelektrane na ugljen, za očekivati je, da nas u zraku u narednom periodu čeka još veće onečišćenje. Na žalost puno toga nam nije jasno jer nemamo uvid u dokumente procjena utjecaja na okoliš - rekao je Peter Tot Đerđ.

Ivo Dujmić je na to se nadovezao kako su izlazni podaci Termoelektrane 100% u skladu s europskom direktivom, ali na žalost, samo dok ona ne proradi...

Jako puno pravila i zakona koristi se iz Republike Srpske koji su barem dva ili više puta dozvoljiviji u postocima, nego u EU direktivama. Zanimljivo je da je TE gradi Kina, a nadzor rade Nijemci i Švicarci. Ako uzmemo u obzir pedantnost Njemačke, to bi trebalo biti neko dobro postrojenje“.

No, s obzirom na prijašnja iskustva s Rafinerijom Brod, ne može se ništa dobro očekivati. Primjerice do danas, a kako ističe Dujmić, Ruske vlasnike rafinerije se ne smije ili se ne može ništa pitati i tu su i nemoćni i u Općini Bosanski Brod.“.

Zaključno je kako će Eko-integral ići s dopisom prema Ministarstvu vanjskih poslova, jer nejasno kako može jedna država poput Bosne i Hercegovine koja planira poslati kandidaturu za članstvo u Europskoj uniji, premašivati EU direktive o zaštiti okoliša i zraka.