Polako stiže proljeće, a to ljude iznimno raduje… A posebno Brođane, budući da sa poboljšanjem vremenskih, meteoroloških prilika poboljšava se i situacija sa onečišćenjem u njihovom okruženju.

Već jedno vrijeme, nakon onih velikih onečišćenja; alarmantno visokih koncentracija lebdećih čestica, posebno onih sa promjerom od 2,5 µm odnosno PM2.5 i sumporovodika u prosincu, siječnju i u prvoj polovici veljače, razna onečišćenja u brodskom zraku su se pomalo stišala. Što više, na momente situacija je znala biti skroz podnošljiva, a indeksi onečišćenja na mjernim postajama niski ili vrlo niski, a same postaje biti 'u zelenom'. Na žalost, cijelo vrijeme u zraku lebde zlokobna pitanja kao što su: Dokle će tako ostati? Hoće li rafinerija ponovo emitirati neko novo veliko onečišćenje? No to ne zna nitko!

Zaista, već i brodski vrapci na grani znaju da je Rafinerija nafta Brod dominantni zagađivač brodskog zraka! Jedino naša nespretna i nesretna politika se pravi već sedam godina, da nije joj jasna situacija, da se mora ozbiljno pozabaviti sa pitanjem onečišćenja brodskog zraka, ali, kako ta politika definira, nikako ne nauštrb dobrosusjedskih odnosa i narušavanja nekakvih (nejasnih) gospodarstvenih odnosa sa BiH, RS ili tko zna s kim još(?)!

U tih sedam i nešto godina petoro ministara zaštite okoliša su pohodili Slavonski Brod. Prvo ministrica Dropulić, pa Bačić, Mihaela Holly, Zmajlović i onda prije mjesec dana i novi ministar Dobrović.

Tada 12. veljače, na za javnost zatvorenom sastanku kod gradonačelnika Slavonskog Broda i nakon toga na sastanku sa članovima Mosta i Eko-Integrala, ministar Dobrović je potvrdio kako će se poduzet nove mjere za rješavanje problema onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu ili kako piše na stranicama Ministarstva:

„Jasno nam je da je Rafinerija Brod u susjednoj BiH glavni izvor onečišćenja zraka koji značajno narušava kvalitetu života naših građana. Taj se problem rješava na međudržavnoj razini kroz zajedničku radnu skupinu, no željenih rezultata nema. Proces modernizacije Rafinerije je prespor i nemamo čvrste garancije kako će se ostvariti. Stoga smo primorani donijeti druga rješenja i rješavanje tog problema podići na višu razinu“ – rekao je ministar zaštite okoliša i prirode Slaven Dobrović u Slavonskom Brodu.

Također ovih dana je i u Ministarstvu zdravlja, kako je ministar zdravlja Dario Nakić Udruzi Eko-Integral u svom dopisu potvrdio, kreće se sa novom studijom koja će ukazati na utjecaj onečišćenja na zdravlje Brođana:

"Iskreno se nadamo što skorijem početku složenog epidemiološkog terenskog istraživanja koje će pridonijeti znanstveno utemeljenom sagledavanju problema onečišćenja zraka za 60 tisuća građana Slavonskog Broda“– navodi se u dopisu ministra Nakića.

Zaista, takvo nešto je potrebno jer kako je ovih dana na net.hr portalu u članku: TRAGEDIJA SLAVONSKOG BRODA: “Zagađenje zraka dovest će do obolijevanja od karcinoma i veće smrtnosti”, posebno istaknuto:

„Zagađenje zraka koje Brođani trpe već godinama, a koje uzrokuje rafinerija iz Bosanskog Broda u ruskom vlasništvu, moglo bi za njih biti kobno. Upozoravaju na to liječnici, tvrdeći da takvo zagađenje povećava broj oboljelih od kardiovaskularnih, respiratornih bolesti ali i od karcinoma.“.

A za to vrijeme Brođani žive u iščekivanju… Čekaju na potpisivanje Sporazuma između Vlade RH i Vijeća ministara BiH o suradnji na području zaštite okoliša i održivog razvoja,dovršetak Akcijskog plana, na nastavak rada Povjerenstva za praćenje kvalitete zraka u Slavonskom Brodu i na to, kada će saborski Odbor za zaštitu okoliša zasjedati vezano za problematiku onečišćenja u Slavonskom Brodu. Sva su ta bitna pitanja!

Ali u biti čekaju na pokretanje modernizacije Rafinerije nafte Brod. A ona kasni i kasni! Što više u veljači kao tuča iz vedrog neba odjeknula je katastrofična informacija iz prekosavske Rafinerije kako „kasni modernizacija Rafinerije i Brođani će još nekoliko godina udisati najzagađeniji zrak“! Na žalost nitko još iz Hrvatske na tu informaciju nije reagirao. A veliko je pitanje, kada će? No vjerojatno bi trebalo reagirati jer zahtjev iz RS i BiH se polako priprema prema Tajništvu Energetske zajednice u EU i šire za suglasnost za odgađanje roka modernizacije Rafinerije do kraja 2020. godine!

Ah, ta naša nespretna i nesretna politika!