Dočekali smo Božić. Dočekali i ispratili smo i Novu godinu… Nekako između ta dva datuma kao klin se uklještio jedan za Brođane, bar tako im se nekada činilo, važan događaj: 6. sastanak Povjerenstva za praćenje poboljšanja kvalitete zraka na području Grada Slavonskog Broda.

Zaista, nakon godinu dana stanke, dana 27. prosinca 2017. god. u prostorijama Grada Slavonskog Broda održan je taj sastanak Povjerenstva, za koji sastanak ni mediji, ali ni sami Brođani nisu se previše brinuli. Ne može se reći, ni da i u Ministarstvu ili u institucijama države čiji predstavnici čine većinu Povjerenstva, bili oni zabrinuti. Tome ide u prilog i otkazivanje sastanka sa strane važnih predstavnika nekih institucija, makar su se na kraju pojavili neki zamjenici predstavnika na sastanku, kao i famozni detalj, da do današnjeg dana nije do Brođana stigao zapisnik sa sastanka.

Potpuno nam je jasna situacija. Još tamo u listopadu 2014. godine, kada je nakon Apela petnaestak udruga na čelu sa Građanskom inicijativom za čisti zrak i Udrugom Eko-Integral, a i Grada i Županije, Ministarstvo zaštite okoliša osnovalo to Povjerenstvo, neki Brođani su predvidjeli da neće ono baš ništa novo i dobro donijeti u borbi Brođana za čisti zrak.

No nitko nije mogao ni pretpostaviti, da stanje brodskog zraka u ova tri godina i nešto mjeseci, ako nije se pogoršalo, neće se ništa poboljšati. A Povjerenstvo će se samo vrtiti u krug. Netko je davno rekao: ako ne znaš što da uradiš i kako da riješiš problem, onda osnuj povjerenstvo…

Tako u tih šest sastanaka Povjerenstva skoro na svakom sastanku u jednoj, nekad i u dvije točki dnevnog reda obrađivalo se stanje brodskog zraka, gdje se u dugim i širokim izveštajima, često i godišnjim izvješćima došlo do zaključaka da je brodski zrak zagađen, najčešće, točnije oduvijek sa lebdećim česticama PM2.5 i PM10, kao i sumporovodikom, a ponekad i ozonom, no uz određenih, često i smiješnih  ograničenja…

Zaista nikada se točno nije određivalo koliko je stvarno učešće prekosavskih zagađivača, a posebno nije, koliko je učešće Rafinerije u onečišćenju brodskog zraka. Kretalo se od dominantog zagađivača, prema 30 - 40 postotno učešću Rafinerije u zagađenju brodskog zraka. Pokušavalo se pronaći i neki model za rješavanje problematike, a najviše nada se ulijevalo u izradu Katastra zagađivača. No od sastanka do sastanka se odgađala njegova primjena. A svi čitateji SBPeriskopa se dobro sjećaju da Građanska inicijativa od 2012. godine traži izradu tog famaznog Katastra zagađivača.

Za to vrijeme, svake godine su mjerena alarmantna onečišćenja na brodskim mjernim postajama; na Jelasu i  kod Stadiona kraj Save, ali i u Rafineriji… Tako je i ovih dana. Nažalost, u Slavonskom Brodu ni u novoj godini nije se dogodilo čudo. Do promjene u brodskom zraku tek je došlo u jednom kratkom intervalu, poslije vremenske promjene i nakon kiše koja je očistila brodski zrak!

No, očigledno je da prekosavsko zagađenje zraka i dalje traje i zrak je (skoro) kontinuirano zagađen velikim koncentracijama lebdećih čestica PM2.5 i PM10, benzena i sumporovodika! Najbolji pokazatelji su (u prilogu) grafikoni satnih koncentracija lebdećih čestica PM2.5 i PM10, na kojima se lijepo vidi da i oko Božića i Nove godine, ali i za vrieme ovog zadnjeg vikenda Brođani su bili izloženi velikim zagađenjima iz Rafinerije, gdje se također mjerene  velike satne koncentracije lebdećih čestica PM10 (vidi sliku mjerenja 06.01. u 23 00 sata)!

No ni nakon što je svima postalo jasno da i ona druga strana  prihvaća i traži rješenje kako bi uzrok tog velikog zagađenja odstranili plinofikacijom Rafinerije, što bi rekli prelaskom na plin umjesto otpadnog mazuta kao energenta u proizvodnji, Povjerenstvo dalje se vrti u krug!

Neovisno od prethodno rečenog, ipak su za Brođane najvažnije informacije sa zadnjeg sastanka Povjerenstva vezane za točku dnevnog reda o “provedenim i budućim aktivnostima Ministarstva zaštite okoliša i prirode u cilju rješavanja problema onečišćenja zraka na području grada Slavonskog Broda” o čemu je nazočne detaljno informirao pomoćnik ministra, Igor Čizmek u funkciji novog predsjedavajućeg u Povjernstvu..

Što još reći?  Brođanima je posebno važno da predviđena plinofikacija Rafinerije provodi se u okvirima planiranih rokova. Tako je za očekivati da će izvođač radova Crodux početkom listopada 2018. godine pustiti plin u Rafineriji, a do konca godine će se završiti aktivnosti planirane plinofikacije!

Nadajmo se da ovo neće ostati samo na obećanjima!