29. lipnja je u Zagrebu po tko zna koji put boravio trećerazredni američki diplomat, podtajnik za energetiku State Departmenta Amos Hochstein, koji je čak izjavio "kako Hrvatska može postati energetski lider regije", prenosi Večernji list, iako na konferenciji za novinare nakon sastanka nije izgledao nimalo uvjerljiv.

"Naš je interes podupirati Hrvatsku u njezinu cilju za ostvarivanje energetske suverenosti, i to ulaganjem u Jadranu i na kopnu, a potencijalno i kroz podupiranje i građenje LNG projekta. Želimo pomoći Hrvatskoj da realizira te projekte i da surađuje sa susjedima u regiji i strateškim partnerima. Hrvatska ima veliku priliku postati energetski lider u regiji i pomoći ćemo ostvariti tu priliku", u društvu presretnog ministra gospodarstva Republike Hrvatske Ivana Vrdoljaka je rekao Hochstein i nakon sastanka naglasio američku potporu Hrvatskoj.

"Amerikanci podupiru naš posao na eksploataciji plina i nafte u Jadranu i na kopnu. Razgovarali smo i o tome kako nam mogu pomoći u izgradnji LNG-a. Hrvatska nema samo obavezu osigurati plin svojim građanima i svojoj industriji, nego ima obavezu osigurati i novu opskrbu svojim susjedima", poruka je ministra gospodarstva Ivana Vrdoljaka, koji je istaknuo "kako na energetskoj strategiji radimo zajedno s Amerikancima", prenosi hrvatsko Ministarstvo gospodarstva.

Hrvatska tragikomedija s Washingtonom i Amosom Hochsteinom traje već nekoliko godina i potpuno je besmisleno citirati njegove i izjave ministara i državnih dužnosnika koji su ga primali u službene posjete Zagrebu. Međutim, ako nekoga baš zanimaju te gluposti, može ih pogledati na internetskoj stranici HRT-a.

Tijekom posljednjeg susreta od prije nekoliko dana je ministar Vrdoljak rekao kako, uz američku pomoć naravno, "Hrvatska nema samo obavezu osigurati plin svojim građanima i svojoj industriji, nego ima obavezu osigurati i novu opskrbu svojim susjedima".

Uzmimo samo činjenicu da je LNG terminal na Krku tek u fazi izrade studija izvodivosti i utjecaja na okoliš, te da je na spisku uz tko zna koliko sličnih projekata u Europskoj uniji. Ono što je fascinantno jest da hrvatski ministar gospodarstva uz opskrbu hrvatskih potrošača spominje i izvoz susjedne zemlje, pa čak i zemlje srednje Europe.

To bi bilo i moguće, ali samo kada bi od Prevlake pa sve do Umaga duž cijele obale Jadranskog mora porušili sve hotele, odmarališta, manja mjesta, ostavili netaknute samo Dubrovnik, Split, Zadar, Rijeku i Pulu, te na toj beskrajnoj pustopoljini izgradili nekoliko tisuća LNG terminala, iako se ne zna s kojim novcima i koji bi to plin u njih trebalo skladištiti.

U komentaru izjave američkog senatora Johna McCaina, koji je rekao da će Amerika za dvije godine Ukrajinu i EU opskrbljivati svojim plinom stoji da se ostarjelom američkom senatoru može oprostiti ako ništa zbog činjenice da je u vijetnamskom zarobljeništvu proveo šest godina i bio je žrtva brutalnog mučenja. Međutim, naš ministar se ne može pravdati ni godinama, niti takvim ratnim traumama.

John McCain: SAD će za dvije godine Europi i Ukrajini isporučivati svoj plin

Ne samo da je samo do sredine lipnja ove godine, broj plinskih bušotina je pao na 859, što je 44,48 posto od maksimuma registriranog u rujnu prošle godine, kada je bilo 1931 bušotina. Broj naftnih platformi u SAD-u je smanjen na 635 jedinica, što je 39,47 posto od maksimalno registriranih 1 609 platformi prošle godine, nego je igra naprosto gotova i plinski rat je dobio Gazprom, htio to Amos Hochstein priznati ili ne.

Sredinom prošlog mjeseca, kada je Gazprom sa zapadnim kompanijama E.ON, Shell i OMV postigao dogovor o proširenju plinovoda "Sjeverni tok" koji ruski plin kroz Baltičko more plin isporučuje izravno Njemačkoj i udvostručio kapacitet izvoza do tamošnjeg distribucijskog čvorišta, Vladimir Putin i čelnik Gazproma Aleksej Miller su okončali plinsku bitku i matirali neiskusnog Hochsteina.

Obrat u plinskom ratu - Gazprom, E.ON, Shell i OMV dogovorili proširenje plinovoda Sjeverni tok za još dva kraka

Američki podtajnik za energetiku je prešao desetke i desetke tisuća kilometara i izgleda da je u "iskrene namjere Washingtona" uspio uvjeriti samo bugarskog premijera Borisova i predstavnike hrvatske vlade. Bugarska se tek sada probudila, ali nema naznaka da u Zagrebu znaju što se događa izvan granica Hrvatske.

Bugarska se "probudila" i Rusiji nudi izgradnju plinskog čvorišta na svom teritoriju

Tko zna na koji je način došlo do obrata, iako postoji vjerojatnost utjecaja bivšeg njemačkog kancelara Gerharda Schrödera i njegovih veza u Njemačkoj i Gazpromu, te prijateljstva s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, lider Kremlja je napravio uspio u djelo provesti još jedan genijalni udar.

Rezultati plinskih pregovora na Međunarodnom gospodarskom forumu u Sankt Petersburgu sve govore - Njemačka će postati glavna tranzitna zemlja za izvoz ruskog plina u Europu i moći će se zatvoriti stari ruski plinovodi u Ukrajini. Naravno da je dogovor između Moskve i Berlina odmah izazvao val ogorčenja u američkim medijima, prenosi portal Politrusia.

Konkretno, u člancima pod naslovom "Opasni novi Sjeverni tok" i "Gazprom u Njemačkoj" američki mediji prigovara  "kako će, jednom kada plinovod završen, gotovo sve zemlje istočne Europe biti potpuno izbrisane s plinske karte".

Navodi se da će Ukrajina, Poljska, Mađarska, Rumunjska, Bjelorusija i Slovačka biti isključene iz procesa tranzita plina.

Potpisivanje memoranduma o izgradnji druga dva kraka plinovoda Sjeverni tok je izazvalo puno pitanja, dok "vrhunski stručnjaci" navode kako Rusija neće moći izgraditi dva plinovoda - "Turski tok" i "Sjeverni tok".

Međutim, zaboravljaju da s ova dva projekta Rusija više neće ovisiti o drugim tranzitnim linijama i da cijeli Sjeverni tok II neće umanjiti važnost projekta Turski tok i da će on ovim samo teći puno brže. Dakle, Vladimir Putin je osigurao isporuke plina u EU i uništio američki san odvajanja Rusije od Europe.

Izgradnja plinovoda "Turski tok" i proširenje plinovoda do Njemačke će u smislu ograničenja izvoza ruskog plina biti veliki problem za SAD. Naime, sada više nema jedne točke na koju Washington može utjecati i zaustaviti dotok ruskog plina u EU.

Treba napomenuti da su izgradnju plinovoda "Sjeverni tok II" potpisale najmoćnije njemačke i britanske korporacije koje neće dopustiti američkoj administraciji da im poremeti proces izgradnje plinovoda.

Štoviše, Njemačka nakon završetka projekta može istisnuti Ukrajinu i postati glavna tranzitna zemlja za ruski plin u Europu, a poznato je da je Rusija poručila da nakon 2019. sporazum o tranzitnu preko Ukrajina neće obnavljati ni pod kojim okolnostima.

U bliskoj budućnosti će se Europska unija služiti s dva ruska plinovoda – sjevernim i južnim, a da nijedna od zemalja, kao do sada Ukrajina, neće imati monopol na tranzit ruskog plina, prenose ruske Novosti.

Ne zaboravimo da se na službenim stranicama Gazproma može naći podatak da je Hrvatska u početku bila među prvim zemljama na listi prioriteta Rusije u plinskom projektu "Južni tok". Nudio nam se naftovod "Družba Adria", a Gazprom je uz norvešku kompaniju Yara htio preuzeti i kutinsku Petrokemiju, gdje su se trebala proizvoditi umjetna gnojiva za cijelu regiju. Zagreb je sve projekte odbio, a Petrokemija je danas propala kompanija.

Možda je problem je što u Hrvatskoj nitko nema hrabrosti američkim emisarima reći da i mi imamo naše nacionalne interese i da ne želimo proći kao Bugari. Ili možda u vladi i Ministarstvu gospodarstva zaista pojma nemaju o svemu navedenom?

altermainstreaminfo