Ludilu igre PokemonGo, koja je ovo ljeto zamijenilo davne Hula-Hop, Yo-Yo i loptice Clik-Clak, malo se toga može dodati. Međutim, kada se ova popularna i zarazna igre pojavila kao alat propagande u informativnom programu zapadnih medija, bilo je previše.

Priču o zaklanom malom Palestincu, kojem su pripadnici umjerene oporbe pri tom odrubili glavu, mediji su objavili bez videa i fotografija, valjda da ne optuže umjerenu oporbu bez utvrđivanja vjerodostojnosti objavljenog materijala, kako je rekao John Kerry. No, iako zastrašujuće i jezive, video i fotografije malene žrtve Obamine administracije možete vidjeti ovdje (21+). Možete ih i dijeliti onima koji skrivajući jezive prizore žele skriti istinu.

No, sada je "umjerena oporba" dobila podršku zapadnih medija i to kroz igru PokemonGo o kojoj govori cijeli svijet.

Zapadne medijske kuće u svom informativnom programu pokazuju sramotni video, koji se dijeli internetom jednakom brzinom kao i sumanuta igra.

"Video", da ga tako nazovemo, prikazuje niz fotografija blijede djece koja na papiru drže sliku jednog od Pokemona i natpis na arapskom na kojem stoji: "Umjesto što pokušavate pronaći Pokemona, pokušajte doći i spasiti nas!" Video su objavili Euronews, Huffington Post i gotovo svi mediji zemalja "Prijatelja Sirije".

Porijeklo fotografija nije poznato, a neke možete vidjeti ovdje. To bi svakako bila pohvalna inicijativa, da nije krenula od strane "Revolucionarnih snaga Sirije – Medijski ured" (RFS), jedne od mnogih "sirijskih pobunjeničkih agencija", ali sa stranicom registriranom u Panami, koja povremeno opskrbljuje zapadni tisak "provjerenim informacijama iz Sirije", kao na primjer kada su obavijestili svijet i UN o korištenju bojnih otrova od strane ISIL-a i režima, valjda istovremeno, u napadima protiv "sirijske oporbe".

U početku su fotografije dijeljene bez logotipa "Revolucionarnog medijskog ureda", a onda su dodana na neke od njih, dok su na one na kojima nije bilo loga posao odradili zapadni mediji, koji su sve fotografije označili s "RFS" (The Revolutionary Forces of Syria).

U videu s dirljivom glazbom se optužuje "Assadov režim" da razara Siriju više od pet godina, te da je vlada kriva za 450 000 mrtvih.

"Dok se u ostatku svijeta sve više i više ljudi bori s novim opsesijom PokemonGo, neka sirijska djeca su ga izabrala da podsjete svijet na neljudske uvjete u kojima su prisiljeni živjeti", piše Huffington Post. Nesumnjivo su u pravu, ali RFS opet za sve optužuje "Assadov režim". Naravno, fotografije su izazvale ljutnju i bijes na društvenim mrežama u onih koji o Siriji znaju onoliko koliko čuju u informativnim emisijama ili režimskom tisku, te člancima Bernarda Karakaša, Vlade Vurušića, Silvane Perice ili Marine Šerić u nas, da nabrojimo samo neke, uz svu pohvalu časnim iznimkama.

Kako se boriti protiv ove sramotne i podle propagande koja humanitarni apel pretvara u propagandu bande koljača? Teško, ali ne treba prestati, ako ništa  onda zbog Mahmouda Isse (12) koji je u utorak ubijen na najokrutniji način. Možda bi bilo dobro potražiti na internetu rijetke članke, poput onog kojeg je objavio The Guardian, kada je reporter iz Homsa javio da se život vraća u razrušeni grad, od kada su se povukli pobunjenici i u  njega ušla sirijska vojska. U Homsu više nema vehabijskih šerijatskih sudova, nema klanja i javnih egzekucija, nema kažnjavanja i bičevanja za svako počinjeni grijeh, a ljudi, koliko mogu, pokušavaju obnoviti život u svom gradu, iako su islamističke linije još blizu i opasnost od terorističkih napada je velika. Ali Homs se opire i iz njega nema fotografije blijede djece s Pokemonima, koja traže da ih se spasi od "okrutnog diktatora Assada".

AMSI