Hegemonija SAD-a kao jedine supersile se preispituje u zemljama diljem svijeta, a posebno na Zapadu. Kolumnist Financial Timesa, Gideon Rachman, ovaj trend označava kao "kraj jedne ere", prekretnicu jednaku onoj prije 25 godina koju je svijet vidio s padom Berlinskog zida.

"U posljednjih nekoliko godina, Zapad je izgubio povjerenje u tri ključna segmenta američke dominacije na kojoj se svijet temeljio nakon Hladnog rata: tržištima, demokraciji i američkoj moći“, piše Rachman.

Prema njegovu mišljenju, hegemonija SAD-a, zajedno s idejom globalnog trijumfa demokracije, doživjela je debakl s ratom u Iraku.

"Sjedinjene Države nisu uspjele stabilizirati Irak ili Afganistan, unatoč godinama truda. Pokazalo se da američka vojska u nekoliko tjedana može uništiti neprijateljski režim, ali ne može osigurati stabilnost i konsolidarati nijednu zemlju nakon rata", kaže Gideon Rachman.

Drugi faktor je porast utjecaja Kine na sadašnje stanje kao najvećeg gospodarstva na svijetu, nešto što je već prepoznato od strane MMF-a.

„Iako se ta azijska zemlja drži daleko od "međunarodnih političkih zbivanja“, u stanju je ograničiti  američku ulogu u globalnoj hegemoniji. Takozvana "demokratska evangelizacija" je na kraju ispala žrtva, posebno nakon strahota koje je donijelo Arapsko proljeće. S izuzetkom Tunisa, demokracija se nije ukorijenila ni u jednoj od arapskih zemalja u kojima se razvio taj masovni pokret. Neke od najstabilnijih i etabliranih demokracija u posljednjih nekoliko godina su se pokazale nesposobnima u promicanju uspješnih vlada, reformi i gospodarskog rasta“, piše kolumnist Financial Timesa.

voxbblog