U zadnje vrijeme na stranicama SBPeriskopa više puta, da ne kažem često smo pisali o brodskim nadanjima vezano za pravo na čisti zrak i pravo na zdrav život! To sve u kontekstu duge,  osmogodišnje agonije Brođana i događanja vezano za 6. prosinac, kada ističe petogodišnja okolišna dozvola Rafinerije nafte Brod. Ta okolišna dozvola, kao i samo izdavanje nove okolišne dozvole uvjetovani su modernizacijom tehnoloških procesa u Rafineriji, koja na žalost, nije ni do danas provedena.

Tako mi Brođani već osam godina, otkada radi prekosavska Rafinerija,  svjedoci  smo svakodnevnom onečišćenju brodskog zraka, smradu koji nas (skoro) svako jutro budi, zagađenjima iz Rafinerije: sumporovodikom i  lebdećim česticama, rjeđe benzenom, sumporovim dioksidom, ozonom, a  i nekim drugim za zdravlje i za življenje neugodnim i nezdravim kemijskim spojevima.

Također i to skoro sedam godina, otkada je proradila mjerna postaja na Jelasu, svjedoci  smo da se u Slavonskom Brodu mjere visoke, često i alarmantne visoke satne koncentracije sumporovodika,  lebdećih čestica PM2.5 i PM10, ponekad i benzena i neki drugih za zdravlje i za življenje neugodnih kemijski spojeva!

Svjedoci smo i dosada puno puta smo bili i obećanjima; u zadnje vrijeme istina  rjeđe od prekosavskih političara i vlasnika Rafinerija, a  češće od domaćih političara, počevši od dosadašnjih pet ministara zaštite okoliša koji su se tu i tamo ili ponekad pozabavili sa pitanjem zagađenog brodskog zraka.

No bojimo se da sve to je prošlo bez odgovarajućih rezultata. Tako su Brođani ostali bez obećane modernizacije tehnoloških procesa u Rafineriji! Faktički sve je stalo na tom, kako je ovo međudržavni problem, gdje se pored interesa Republike Srpske i BiH, treba istaći i veliki interes ruskih vlasnika, a opet s druge strane interes Brođana i stanovnika okolnih mjesta koji gravitiraju prema Slavonskom Brodu, a njih je vjerojatno više od 100 tisuća!

Ta brodska situacija je zaista zabrinjavajuća… Najviše zbog toga što su Brođani prvenstveno izloženi zagađenju iz Rafinerije, tj. iz BiH, gdje su još i neke termoelektrane koje su u blizini, kao npr. TE Stanari, itd.. U isto vrijeme portal Croenergo piše da je „BiH 3. u svijetu po smrtnosti zbog zagađenja zraka“ i nastavlja:

„Zemlje regije su u samom svjetskom vrhu po broju smrti zbog zagađenja zraka. Bosna i Hercegovina je na trećem mjestu sa 223,6 umrlih na 100.000 stanovnika, odmah iza Gruzije i Sjeverne Koreje.“. Vidi  link: http://www.croenergo.eu/BiH-3-u-svijetu-po-smrtnosti-zbog-zagadjenja-zraka-31068.aspx

Na žalost Brođani koji su stanovnici EU, često imaju osjećaj, naročito ako je riječ o onečišćenju zraka da žive u BiH… Makar svima je ova  situacija jasna, jako je teško pronaći pravog uzročnika brodskog problema. Tu je svakako strateški interes RS i BiH kako bi i dalje Rafinerija ostala na nogama, ali sigurno da tu ni Rusija nije baš nezainteresirana za problematiku jer je riječ da i ruski vlasnici imaju veliki interesa za nastavak rada Rafinerije.

No mi u Građanskoj inicijativi za čisti zrak u Slavonskom Brodu ipak smo sigurni kako u ovih mjesec dana do 6. prosinca  postoji šansa da Vlada RH uspješno dogovori s vladama BiH i RS da okolišna dozvola bude u okvirima europskih i svjetskih standarda, a također i da će se sa strane BiH voditi briga o zadovoljenju ESPOO konvencije.

Posebno je za istaći da je na zadnjem sastanku međudržavnog Povjerenstva u lipnju sa BiH strane obećano, kako je za očekivati „da će revidirana ekološka dozvola definirati mjere za Rafineriju prema IPPC standardu kojima se definiraju ovakva postrojenja iako je BiH strana … sukladno nacionalnom zakonodavstvu nema tu obvezu“.

Članovi Građanske inicijative za čisti zrak u kontekstu prethodno rečenog, poduzeli su određene korake, da što prije Brođani uspiju prezentirati  sve svoje probleme u Saboru i u Ministarstvu zaštite okoliša, predsjedniku Sabora B. Petrovu i ministru zaštite okoliša S. Dobroviću. Tako se očekuje da će se za sljedeći tjedan-dva održati sastanak u spomenutim nadležnim institucijama gdje bi trebalo biti riječi upravo o brodskom gorućem problemu i izdavanju nove dozvole sa strane ministarstava RS Rafineriji.