Svjetski dan knjige i autorskih prava, 23. travnja, koji se u ponedjeljak prvi put obilježava i u Hrvatskoj manifestacijom "Noć knjige", UNESCO je posvetio prijevodima s obzirom na to da se ove godine obilježava i 80. obljetnica svjetske baze podataka objavljenih prijevoda, Index Translationum.

 

"Prijevod je prvi korak u približavanju naroda, ali i decentralizirajuće iskustvo jer nas uči raznolikosti i dijalogu", istaknula je glavna direktorica UNESCO-a Irina Bokova u povodu Svjetskog dana knjige i autorskih prava dodavši kako je prijevod jedno od načela koje pokreću našu kreativnu raznolikost, koja obogaćuje svaki jezik kroz njegov dodir s ostalima.

Knjige su, istaknula je Bokova, najsnažniji oblik dijaloga između pojedinaca, zajednica, između naraštaja i drugih društava.

"Dodirljive formom i nedodirljive sadržajem, knjige", dodala je, "izražavaju misao autora i pronalaze značenje u mašti čitatelja".

"Knjige su najbolji glas tolerancije, one nam pružaju najčvršći znak nade, one su oslonac slobodnoga i otvorenog društva", poručila je Bokova istaknuvši kako se knjige mora zaštititi, a njihovo bogatstvo učiniti dostupnim i za 800 milijuna nepismenih odraslih osoba u svijetu.

Svjetski dan knjige i autorskih prava obilježava se 23. travnja jer su toga dana 1616. godine preminula trojica velikana svjetske književnosti - William Shakespeare, Miguel de Cervantes i Inca Garcilaso de la Vega.

Sama ideja o obilježavanju toga dana temelji se na katalonskom običaju darivanja knjiga i ruža na Dan svetoga Jurja, a odluka je donesena na Općoj konferenciji UNESCO-a održanoj u Parizu 1995.

Cilj je svakoga, a posebno mlade, potaknuti na čitanje te promicati izdavaštvo i zaštitu intelektualnog vlasništva putem zaštite autorskih prava. UNESCO se u tome oslanja na pomoć brojnih izdavača, knjižara i učitelja.

"Uspješnost Svjetskog dana knjiga i intelektualnog vlasništva u prvome redu ovisi o podršci svih dionika - autora, izdavača, nastavnika, knjižničara, javnih i privatnih institucija, humanitarnih nevladinih organizacija i masovnih medija", ističe UNESCO na svojim mrežnim stranicama. (Hina)

 

Prezueto s portala www.culturenet.hr