Prekjučer, a bio je to ponedjeljak, 12. lipnja 2017., Ministarstvo kulture objavilo je popis otkupljenih knjiga za 2017. godinu. Odnosno dio popisa, s obzirom da je ovom prigodom iskorišteno 7,3 milijuna kuna od navodno predviđenih 12 milijuna, koliko bi nakladnici trebali dobiti u sklopu nove kulturne politike poticanja domaćih autora čija će se djela naći u knjižnicama.

Popis možete pročitati ovdje, ima u njemu svega i svačega, ali čini se da je važnije čega, odnosno koga, ovdje nema. A nema puno autora. Nećemo ulaziti u odabir Kulturnog vijeća za knjižnu, nakladničku i knjižarsku djelatnost koje je u suradnji sa Stručnim povjerenstvom za dječju knjigu pregledalo 1020 prijava i odabralo 207 naslova 73 nakladnika koje je predložilo za otkup u 55.875 primjeraka. Njegov sastav čine Ivica Matičević, Katica Matković Mikulčić, Krešimir Nemec, Kristian Novak i Lahorka Plejić Poje.

Ministrica je, kažu u Ministarstvu, „u potpunosti prihvatila prijedlog Kulturnog vijeća i odobrila da se za otkup knjiga u lipnju utroši predloženih 7.368.105,00 kuna“. „Mogućnost otkupa ostalih prijavljenih naslova Vijeće će razmotriti u jesen, odnosno po isteku roka za prijave na Javni poziv 13. studenoga 2017. godine. Koji naslovi nisu prihvaćeni, u cijelosti nećemo doznati do završetka vrednovanja cjelokupne godišnje ponude novih naslova“, suzdržani su iz zagrebačke Runjaninove ulice.

Nakladnici kao nakladnici, jedan dio se udara nogom u dupe od sreće jer se nagutao državnih poticaja, drugi dio protestira jer njihove knjige nisu ušle u ovaj odabir. Ono što im je zajedničko je da većina ne želi javno istupati. Izjavu nije želio dati ni Mišo Nejamšić, jedina ovlaštena osoba iz ovog svijeta, koji je predsjednik Zajednice nakladnika i knjižara Hrvatske.

„Zajednica će dati službenu izjavu nakon dogovorenog sastanka u utorak s ministricom kulture na kojem ćemo se baviti samo s ovom temom“, kratko je poručio, izrazivši nadu da će nakon sastanka izići sa zajedničkom izjavom.

Tko je zadovoljan, a tko nije, lako ćete i sami vidjeti iz popisa.

Međutim, ono što je zajednički zaključak svima je da je Vijeće temeljito pogriješilo. „Put u pakao često je popločan najboljim namjerama“, parafrazirao je jedan od nakladnika komentirajući otkupljene naslove. „Članovi Vijeća očito su se vodili nekim osobnim kritičkim, često i elitnim, preferencijama, pa su se na popisu našle neke knjige s maksimalnim otkupom od 310 primjeraka koje zanimaju tek usko profiliranu publiku“, kaže nam jedan od nakladnika.

„Umjesto da je Ministarstvo otkupilo 600 naslova po 150 ili 200 primjeraka, oni su se odlučili na drugi koncept otkupljujući 207 naslova po 73 nakladnika čime su znatno suzili popis. Pritom su i griješili. Već na prvi pogled jasno je da je došlo do stanovitog terora domaće beletristike koja se otkupljivala i gdje treba i gdje ne treba. Također, iz popisa je očita dominacija dvaju izdavača – 'Školske knjige' i  'Frakture' sa svojim naslovima. I kao treće, nemoguće je ne primijetiti da je opet došlo do pumpanja cijena, pa s jedne strane imate zbirke poezije koje su otkupljuju po realnoj cijeni od 50-60 kuna, dok s druge imate slične zbirke koje država otkupljuje po 110-120 kuna. Ne bih rekao da je takva razlika između cijena realna“, objašnjava drugi nakladnik s kojim smo razgovarali.

Sve u svemu, zbir je ovakav: Za 207 naslova 73 nakladnika Ministarstvo će izdvojiti 7,4 milijuna kuna. Bilo je prijavljeno 1020 naslova. Vijeće je odabralo 207 naslova 73 nakladnika te ih predložilo za otkup u 55.875 primjeraka.

Najviše je novca, više od 2 milijuna kuna, izdvojeno za otkup romana. Bit će otkupljeno 50 naslova u 15,5 tisuća primjeraka. Slijede naslovi za djecu i mlade, za koje je izdvojeno nešto više od milijun kuna te slikovnice, za koje je izdvojeno 733 tisuće kuna.

Vijeće otkupilo 12 naslova Školske knjige za 493 tisuće kuna, među kojima su knjige Davorina Rudolfa, Ivana Aralice, Krešimira Nemeca, Luke Paljetka, Nade Bezić i Robina Harrisa. Za 441 tisuću kuna otkupljeno i deset naslova Frakture, među kojima su dvije knjige Prima Levija, "Izgubljena prtljaga" Jordija Puntija, "Kultna posuda" Omera Raka, "Slijepa karta" Marka Pogačara i "Bestijarij" Witolda Gombrowicza.

A, kao šlag na kraju, Nina Obuljen prihvatila je odluku Vijeća po kojoj će država od malo poznate prozaistice - ali zato široko popularne slagarice stihova na hopa-cupa taktove popularne glazbene skupine „Magazin“, kao i Jelene Rozge, Petra Graše te ostalih – Vjekoslave Huljić, izdavač Mozaik knjiga, otkupiti maksimalnih 310 primjeraka, po 79 kuna, jednako 24,5 tisuća kuna romana „Moji misle da ja lažem“. Roman anglistički intoniranog naslova čiji bi naziv svaki priučeni lektor odmah promijenio (ako „lažem“, ne treba „ja“!) je za djecu, tako vele, i bavi se njihovim doživljajem traume razvoda roditelja. Danas na policama, sutra u lektiri!

forum.tm