Zaista, što se to događa u i oko Rafinerije? - pitali smo nedavno i pitamo to još jednom jer puno toga nam nije jasno. Nije nam jasno da Brođani i dalje udišu zagađen zrak i ta zagađenost zraka se mjeri skoro svaki dan i na brodskim mjernim postajama, ali i na mjernoj stanici u Rafineriji nafte Brod.

Rafinerija nafte Brod (možda) je obustavila preradu nafte, ali proizvodnju nije!

Krajem siječnja je objavljena, pa poslije toga na razne načine interpretirana vijest da je „Rafinerija nafte Brod“ 9. siječnja ove godine obustavila proizvodnju.

Nejasno nam je, kako je moguće da svi, od političara, a prvi je bio ministar energetike i rudarstva RS Petar Đokić, pa onda ministar zaštite okoliša i energetike RH Tomislav Ćorić, na kraju i gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara, pa sve do medije šalju svi neprovjerenu informaciju.

Kako smo prošli puta ustanovili ta informacija, pa još neke druge koje su usko vezane za tu ‘osnovnu’ informaciju, do Brođana su stigle putem medija, to jest nikako ne službenim putem i to 20 dana nakon što se događaj (obustava proizvodnje) odigrao.

Dok u isto vrijeme na brodskim mjernim postajama skoro svaki dan se mjerilo onečišćenje brodskog zraka, ponekad i iznimno visokih iznosa satnih koncentracija lebdećih čestica PM10 i PM2.5!

Nerijetko je dnevni prosjek koncentracije lebdećih čestica PM10 na MP kod Stadiona iznosio oko 100 µg/m3, što je 2 puta iznad granične vrijednosti (50 µg/m3 - vidi: http://iszz.azo.hr/iskzl/postaja.html?id=275!), dok je dnevni prosjek koncentracije lebdećih čestica PM2.5 na MP na Jelasu za ovih mjesec i pol dana, otkad je ‘obustavljen rad u RNB’ petnaestak puta bio oko i iznad 50 µg/m3 (vidi prilog i link: http://iszz.azo.hr/iskzl/postaja.html?id=165!)!

A na mjernoj stanici u Rafineriji nafte Brod ponovo su se više sati kontinuirano mjerile visoke satne koncentracije lebdećih čestica PM10 iznad 100 µg/m3, ali često noću i oko i iznad 200, pa i od 355 µg/m3 (dana 28. siječnja - vidi https://rafinerija.com/Content/Read/mstanica!)!

Ovih dana više puta smo zapazili i ukazali na očiglednu korelaciju mjerenih podataka na brodskim postajama s podacima iz Rafinerije nafte Brod!

Također na stranicama građanskih akcija          objavljeni su ozbiljni komentari na temu rada Rafinerije:

“Baš se osjetio (jučer) taj poznati smrad u zraku, pa dokle više…”.

“Uopće ne mislim da ne rade (u Rafineriji)... Logično objašnjenje je da rade i to punom parom, jučer je bio povišen i sumpor dioksid, pametnom dosta!”.

“Može li nam netko od nadležnih objasniti, zašto se sad sve to događa?? Pa obećan nam je čisti zrak…”.

Dok je naš kolega iz Građanske inicijative za čisti zrak ovako opisao svoje zapažanje: “Neki dan kada sam prolazio pokraj Rafinerije, smrad se osjetio iste jačine kao da je ona u radu. Baklje su ugašene i reklo bi se da Rafinerija uopće na radi. No ne znam što se događa? Od nekud dolazi dim… I smrad!”.

Da, Rafinerija nafte Brod možda je obustavila preradu nafte ali proizvodnju nije!

Europski parlament i izvješće Europske komisije o Bosni i Hercegovini 

Nažalost, u ovih deset godina nije rijetko ovakvo ponašenje u Rafineriji nafte Brod. Što više, prije će biti pravilo da Brođane iz Rafinerije rijetko ili nikada ne informiraju o nekakvim promjenama ili događanjima!

U tih deset godina su u Slavonskom Brodu sa svojim predlozima više puta ‘gostovali’ i predsjednici država, predsjednici vlade, ministri zaštite okoliša, državni tajnici, zamjenici i pomoćnici ministara, pa i saborski odbori i razna povjerenstva. Također su problemi zagađenja iz emisije prekosavske rafinerije bili i sadržaj saborskog i vladinog zasedanja, razgovora na razini predsjednika, pa i raznih ministarstava, ali i ministara zainteresirane države… No još uvijek, slobodno bi mogli reći, bez ijednog značajnijeg rezultata.

Moramo spomenuti i to, da ni na razini Europskog parlamenta situacija nije ništa povoljnija! Baš se u Europskom parlamentu sredinom veljače raspravljalo o izvješću Europske komisije o Bosni i Hercegovini. U raspravi su sudjelovali i naši parlamentarci. No kako smo informirani, naši parlamentarci nisu iskoristili prava i mogućnosti i nisu ukazali na to prekomjerno zagađenje iz Rafinerije koje već godinama negativno utječe i na zdravstveno stanje Brođana!

Jedna od rijetkih koja je sudjelovala o diskusiji o problemima Brođana sa onečišćenom zrakom, bila je Marijana Petir, zastupnica u Europskom parlamentu. Ona je izjavila:

„Unatoč tome što su moji amandmani kojima se poziva BiH da rad Rafinerije u Bosanskom Brodu uskladi sa standardima zaštite okoliša, tu i dalje nema pomaka i građani Slavonskog Broda zbog toga trpe posljedice. Od BiH kao potpisnice međunarodnih okolišnih konvencija očekujemo da se počne pridržavati njihovih odredaba“ (vidi poveznicu: https://www.youtube.com/watch?time_continue=11&v=a66cdydvwFU ).

Nevjerojatno je da većina naših zastupnika u Europskom parlamentu, slično kao i ostali naši političari, većinom šute o zagađenju iz prekosavske rafinerije!

Možda bi trebalo iskoristiti skorašnje izbore za Europski parlament i da na neki način Brođani pronađu za te izbore svog lokalnog kandidata tko bi mogao taj problem Rafinerije poslije 10 godine agonije svrstati na prvo mjesto rješavanja! Možda!

Baš kako se i čini, svi u državi imaju neke lokalne kandidate jedino mi Brođani, pa u širem smislu Slavonci nemamo ih... Dovoljno je samo pogledati sadašnji sastav u EU parlamentu, gdje mislim da su jedino gđe M. Petir i Lj. Borzan (2/11) na prošlim izborima vukle iz Slavonije svoje glasove...

No dok mi Brođani o svemu tome još možemo razmišljati, naši političari baš nemaju puno vremena jer vrijeme leti. Još uvijek ne znamo, što će biti sa plinofikacijom Rafinerije? Dokle se stiglo sa ugovaranjem prenamjene produktovoda u plinovod (od Slobodnice do Rafinerije)? Itd.,itd..