Zaista, predugo traje ova brodska apatija, velika ravnodušnost institucija brodskom gorućem problemu onečišćenja, gdje je uzročnik u drugoj državi… Uz sve to, u zadnje vrijeme pojavila su se neka pitanja vezana za zatvaranje i modernizaciju Rafinerije. Dosta dugo i jedna i druga informacija mogla se tretirati kao pozitivna informacija, no polako se iskristaliziralo da je riječ o velikim dezinformacijama.

Rafinerija u Bosanskom Brodu u punom pogonu, a u Slavonskom Brodu opet smrdi

No, prije nego bilo što o tome počnem pisati, trebamo se pozabaviti o temi iz podnaslova jer zaista u Brodu ponovo smrdi. A kako mjerni uređaji pokazuju podatke o zabilježenim koncentracijama, sva ta onečišćenja dalje truju Brođane!

Kako je vidljivo na stranicama Agencije za zaštitu okoliša (http://iszz.azo.hr/iskzl/index.html) nakon što su 13. i 14. veljače mjerene katastrofične i rekordne satne koncentracije onečišćujućih tvari iz emisije iz Rafinerije, krajem prošlog tjedna ponovo su mjerene i na mjernoj postaji kod Stadiona, ali također i na Jelasu velike satne koncentracije lebdećih čestica, benzena i sumporovodika.

Posebno zabrinjavaju podatci o koncentracijama lebdećih čestica PM 10 i PM 2.5. Tako su u ranojutarnjim satima u tih dana mjerene satne koncentracija lebdećih čestica PM 10 kod Stadiona i to 19. od visokih 397,9 µg/m3, a 20. veljače 404,7 µg/m3!!! Tako je indeks kvaliteta za te dane iznosio oko i iznad zabrinjavajućih 320 poena u CRVENOM!

Sve u svemu, dnevni prosjeci lebdećih čestica PM 10 i PM 2.5 već su danima daleko iznad granične vrijednosti (50 µg/m3)! Također su i dnevni prosjeci sumporovodika u tih dana bili daleko iznad granične vrijednosti (5 µg/m3)!

Tako je mjerena satna koncentracija sumporovodika kod Stadiona i iznad 100 µg/m3, a na Jelasu 19. veljače 2 puta iznad 60 µg/m3, 20. od 65 µg/m3, a 21. još više, od 90 µg/m3! Što je najtragičnije, od 2. veljače otkada je Rafinerija zvanično u radu, pa u slijedeća tri tjedna prosječna koncentracija sumporovodika je iznad granične vrijednosti satne koncentracije od 7 µg/m3! Kao da 21 dan i svaki sat smo mjerili koncentraciju sumporovodika oko 7 µg/m3.

Što je previše, previše je! Previše onečišćenja i otrova stiže iz prekosavske rafinerije! To već duže nego šest godina…

O zatvaranju Rafinerije

"Rafinerija u Bosanskom Brodu u punom pogonu, a u Slavonskom Brodu opet smrdi" - pojavljivali su ovih dana slični naslovi na brodskim portalima, pa i na lokalnoj televiziji. Uz to, ako ništa drugo, kako jedan od novinarskih bisera kaže: "ukoliko ste u posljednjih par dana osjetili da vani nešto smrdi, i ako ste odmah pri tome pomislili na rafineriju, bili ste u pravu“. Zaista, morali su Brođani pomisliti na Rafineriju!

No i pored svega toga, ljudi na tržnici, u trgovinama često me zaustavljaju i pitaju, nije li Rafinerija zatvorena(?), kako je najavljena još prošle godine… Što više, ne tako davno, vrlo se glasno govorilo o mogućem zatvaranju Rafinerije u susjednom Brodu.

Inače o zatvaranju Rafinerije najmanje se jednom do dva puta godišnje oglase brodski 'dušebrižnici'. Tako nije slučajno da krajem 2013. i početkom 2014. godine i to naročito nakon posjeta Viktora Orbana, premijera Mađarske Rusiji i Arkadija Dvorkoviča, vicepremijera Rusije Hrvatskoj, najavljeno je skoro na svim brodskim web stranicama kako je „Rafinerija pred zatvaranjem(!?)“.

I onda krajem godine iz pera prekosavskog slobodnog novinara Slobodana Vaskovića ponovo su brodski portali, pa i lokalna televizija preuzeli i proširili informaciju: „Rusi zatvaraju Rafineriju nafte Bosanski Brod“.

No, nepuno prije toga, 17. studenog i bivši predsjednik RH, Josipović također je (nespretno) probudio lažnu nadu u Brođanima svojom izjavom:

„Bio sam u kontaktu s udrugama, pisao sam pisma, razgovarao s g-dinom Dodigom, razgovarao s Upravom rafinerije… Obećavali su se popravci, novi filteri itd., do kojih nije došlo. No sada ima vrlo ozbiljnih naznaka koje sam dobio iz Rusije da bi se Rafinerija mogla zatvoriti. Čini se kako Rafinerija nije rentabilna i da vlasnici nemaju interesa za nastaviti posao. Time bi se riješio problem lošeg zraka…“

Nakon tih napisa, ne bih se libio da kažem dezinformacija, nisu pomogli ni indirektni, pa direktni demanti. Onaj tko je htio proširiti tu lažnu informaciju, u tome je bio vrlo uspješan! Pitamo se, zašto je to radio?

O modernizaciji Rafinerije

Svi se sjećamo kako su vezano za brodski ekološki problem, više puta sastali ministri jedne i druge države. Što više, nekoliko puta je njihov sastanak odvijao baš u Slavonskom ili Bosanskom Brodu. Također, kako je sam Ivo Josipović spomenuo (vidi njegovu izjavu gore) da je sastao sa predsjednikom RS. Uvijek je najvažnija točka tih sastanaka bila sama modernizacija Rafinerije.

No Brođani još nisu osjetili efekte modernizacije. Možda je riječ o nekakvim potezima, čiji je cilj bio zamagljivanje situacije, nije slučajno ta izreka u narodu: 'obećanje, ludom radovanje'! U svakom slučaju, agoniji građana Slavonskog Broda s onečišćenim zrakom izgleda ne nazire se kraj.

Jedna od zadnjih krivih informacija je vezana za sastanak ministra Zmajlovića sa predstavnicima ruske tvrtke Zarubežnjefta, vlasnika Rafinerije iz studenog 2013. godine. Tada je Mihael Zmajlović obećao Brođanima, ili možda samo prenio netočnu informaciju(?) koju je objavio i najpoznatiji hrvatski portal Indeks:

„Rafinerija Brod prelazi na plin, onečišćenje zraka smanjit će se za 70 posto“. (Vidi link: http://www.index.hr/vijesti/clanak/zmajlovic-rafinerija-brod-prelazi-na-plin-oneciscenje-zraka-smanjit-ce-se-za-70-posto/713939.aspx)

Ali mi u Građanskoj inicijativi cijelo vrijeme pitamo: „je li modernizacija bosanske Rafinerije uopće počela?“. To je naše pitanje, koje je objavljeno prije tri mjeseca na brodskim portalima i ostalo bez odgovora. A voljeli bi Brođani da im netko odgovori je li proces modernizacije Rafinerije, za koji su ruski vlasnici najavili da će završiti do kraja godine, uopće i započeo?

Na žalost, dosada od velikih obećanja vezano za modernizaciju skoro ništa nije se realiziralo. A svakom je jasno kako je Brođanima dosta svakojake priče i obećanja. Jedino je pitanje kada će odgovorni, u ovom slučaju ministar zaštite okoliša, shvatiti da nije pošteno igrati se zdravljem i osjećajima Brođana…