Ovih dana se navršava 9 i pol godina kako je počela s radom Rafinerija nafte u (Bosanskom) Brodu, u Bosni i Hercegovini (BiH), tu pored nas, ni dva kilometra od centra Slavonskog Broda!

Nevjerojatno, koliko se za ovih 9 i pol godina pričalo i dokazivalo negativan utjecaj Rafinerija nafte na brodski zrak i zdravlje Brođana i da skoro ništa se ni od obećanja političara, ali ni vlasnika Rafinerije nije ostvarilo… Stanje zraka ništa se nije promijenilo! Što više, pogoršalo!

Edukacija i osvješćivanje građana o kvaliteti zraka u Slavonskom Brodu

Prije nekih tjedan dana, dana 22. svibnja je u velikoj vijećnici Županije održan Okrugli stol posvećen projektu Edukacije i osvješćivanja građana. No na Okruglom stolu ipak najviše se govorilo o kvaliteti zraka na području Brodsko-posavske županije u 2017. godini.

“Od 2010. godine udišemo prema rezultatima mjerenja zrak druge kategorije za sumporovodik i lebdeće čestice i zato se osjeti onaj miris. Prema preporuci Svjetske zdravstvene organizacije taj zrak nije dobar za življenje…, a 2011. 2012. i 2013. godine mjerile su se i povećane koncentracije ozona i to u ljetnom, sušnom periodu” – kazao je u svojoj uvodnoj prezentaciji Miroslav Jarić, pročelnik Upravnog odjela za komunalno gospodarstvo i zaštitu okoliša u Županiji.

Dok je gđa Klara Šćuka, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb BPŽ, ukazala na probleme oko same realizacije Projekta:

"Projekt je imao duži zastoj u svojoj provedbi, no aktivnosti se nastavljaju dalje. Projekt je koncipiran tako da se građani informiraju o kvaliteti zraka, kako se ponašati i što učiniti kako bi prevenirali sve loše utjecaje koje takav onečišćeni zrak ima na naše građane...".

Zaista, Projekt je imao jedan duži zastoj na što se već duže vrijeme ukazivalo i na saborskim odborima, ali i na sastancima Povjerenstva. Sada je za očekivati da će krenuti ozbiljnije jer Brođanima potrebne su informacije i edukacija o onečišćenju ne samo zraka, nego integralno i o onečišćenju i zaštiti okoliša. No i dalje se primjećuje veliko distanciranje Grada od tog Projekta. Makar je svima jasno da takvo distanciranje jednog od nositelja, ponovo bi moglo dovesti do raznih problema na realizaciji Projekta.

No zato je Udruga Eko-Integral u ime ekoloških udruga i građanskih akcija ponudila nekoliko aktivnosti za realizaciju u Projektu:

  • prikaz stanja/statusa na displeju

  • softversko rješenje za informiranje Brođana i aplikaciju za praćenje kvalitete zraka

  • radionice edukacije o zaštititi okoliša od vrtića do veleučilišta i sveučilišta

  • organiziranje televizijske i radio emisije, okrugli stolova i dr.


Čeka se na zapisnike saborskih odbora sa tematskih sjednica o problemima Slavonskog Broda

U prošlom mjesecu, u travnju su saborski odbori: Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku i Odbor za zaštitu okoliša i prirode održali svoje tematske sjednice na kojoj se govorilo o brodskim onečišćenjima i ugroženosti zdravlja stanovnika Slavonskog Broda i okolice. Nažalost, sve do danas osim priopćenja sa ta dva saborska odbora, još nisu stigli zvaniči zapisnici. Kakva je praksa, možda i neće...

No svima nama koji smo bili na tim odborima ostalo u sjećanju iz Priopćenja sa 24. tematske sjednice Odbora za zaštitu okoliša i prirode slijedeće:

“Predstavnici nadležnih državnih institucija kazali su da će se na temelju Sporazuma o suradnji Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine na području zaštite okoliša kroz neposredne kontakte s najvišim predstavnicima Rafinerije nafte Brod, nastaviti tražiti rješenje za daljnje ubrzanje njezine modernizacije i plinofikacije, što je preduvjet za smanjenje štetnih emisija te prva u nizu mjera za cjelokupno rješenje problema onečišćenog (brodskog) zraka.”.

Tako i izjava Maria Šiljega, državnog tajnika u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike, da vjeruje; “nakon što će se razjasniti i otkloniti problemi koji su utjecali na eko-incident na produktovodu, kako će se predviđene aktivnosti na plinofikaciji Rafinerije nastavljati i da očekuje kako će se ispoštovati dogovoreni rokovi.”.

Nažalost, kako nema tih zapisnika, nema ni daljih aktivnosti na plinofikaciji Rafinerije i to već dva mjeseca! A plinofikaciju svi mi Brođani željno iščekujemo. No po svemu sudeći, to će se najvjerojatnije oduljiti na još godinu ili dvije. A budući da je Rafinerija okolišnu dozvolu dobila u prosincu 2016. godine, imaju oni pravo da ukupno pet godina rade na onakav način, tj. kako su dosada radili, odnosno do kraja 2021. godine.

Očigledno je, da te tematske sjednice spomenutih saborskih odbora ništa novo i dobro nisu donijele Brođanima!

Odbačena Kaznena prijava protiv Rafinerije i Predstavka Europskom parlamentu

Još jedan događaj je sredinom ovog mjeseca uzbrkao vode zaštite okoliša. Stiglo je rješenje Općinskog državnog odvjetništva u Slavonskom Brodu vezano za Kaznenu prijavu Petra Bašića protiv Rafinerije nafte Brod.

Petar Bašić je prošle godine, 5. travnja 2017. godine, simbolično u "pet do dvanaest", kao građanin Slavonskog Broda, predao je kaznenu prijavu Državnom odvjetništvu u Slavonskom Brodu protiv Rafinerije nafte iz (Bosanskog) Broda i glavnih direktora Rafinerije i OPTIMA grupe.

U Rješenju stoji da nema osnove za tu kaznenu prijavu i odbacila se prijava protiv Rafinerije i odgovornih direktora. Na kraju se navodi: "Iz svega navedenog ne egzistiraju dokazi, odnosno ne postoji osnovana sumnja koja bi upućivala na to da su okrivljeni ... počinili kazneno djelo - onečišćenje okoliša, odnosno ono koje im se stavlja na teret.".

Nakon toga u vrlo kratkom roku ispred Udruge Eko-Integral podnešena je Predstavka Europskom parlamentu vezano za zagađenje brodskog zraka i ugrožavanja zdravlja i života Brođana. U Predstavci piše i ovo:

Ovih dana se navršava 9 i pol godina kako je počela s radom Rafinerija nafte u (Bosanskom) Brodu, u Bosni i Hercegovini (BiH). Ratom oštećena i potpuno sa strane agresorske vojske devastirana rafinerija jedva je sanirana najnužnijim popravcima.

Tako Rafinerija od prvog dana rada ispušta u zrak prekomjerne količine otrovnih, kancerogenih i po zdravlje građana opasnih tvari poput sumporovodika i lebdećih čestica, sumporov dioksida, benzena i dušikov mon(di)oksida, te pored toga se stvara i prizemni ozon, to sve u količinama koje često (naročito zimi, a ozon ljeti) daleko nadilaze propisane granične vrijednosti u Europskoj Uniji…