U zadnji mjesec ili dva ponovo su se 'rasplamsali' na Periskopu tekstovi o prekosavskoj rafineriji. To nije nikakva slučajnost jer sve više i više izlazi na vidjelo arogantno i vulgarno ponašanje vlasničkog i upravljačkog dijela ne samo Rafinerije nafte Brod, nego i cijele Optima grupe ali i šire, Nestro grupe!

Na žalost svi to vide i dosada su vidjeli, no nitko nije imao i nema hrabrosti da to presječe, ni kada je riječ o uvjetno nazvanom 'biznisu', a ni kada je riječ o proizvodnji ili o ekologiji! U sve te priče potpuno su se uklopile dosadašnje vlade i u BiH-u i u RS-u, a najtragičnije, naročito ako je riječ o zaštiti okoliša da ovih sedam – osam godina nisu bolje postupile ni vlade RH, a prvenstveno Ministarstvo zaštite okoliša i Ministarstvo vanjskih poslova!

U Slavonskom Brodu i dalje smrdi i brodski zrak je i dalje onečišćen!

Neki dan je na jednom brodskom portalu objavljeno kako je „pozitivno razdoblje bez jačih smradova i većih onečišćenja čini se iza nas“. Na žalost takva pozitivna razdoblja su kratka i bojim se da rijetko se može govoriti u intervalu dužem od mjesec, mjesec i više dana.

Svima je jasno da sve ovisi o 'aktivnostima' u prekosavskoj Rafineriji, odnosno o tome, radi li rafinerija ili ne radi(?)!

Kako drugačije objasniti zabrinjavajuće podatke koji su svima nama dostupni, tako i povjerenstvima za praćenje kvaliteta zraka, tehničkoj Vladi, pa također su bili dostupni i bivšim vladama, ministarstvima! Na žalost o svemu tome rijetko se govorilo i govori! Ili ako se nešto i govori, skoro ništa se ne čini!

U prilogu možete vidjeti „srednju vrijednost“, odnosno godišnji prosjek izmjerenih koncentracija u razdoblju od prošlog kolovoza do danas za lebdeće čestice PM2.5 (sa mjerne postaje na Jelasu) i sumporovodika (sa mjerne postaje kod Stadiona kraj Save)!

Oba prosjeka su iznad granične vrijednosti za godišnje prosjeke!!!

Za lebdeće čestice PM2.5  granična vrijednost je 25 µg/m3, sa napomenom da je ona ciljano do 2020. godine morala biti 20 µg/m3! Iz priloga se vidi da prosjek koncentracije lebdećih čestica PM2.5 u zadnjih godinu dana iznosio visokih 27,65 µg/m3!

Za sumporovodik granična vrijednost je 2 µg/m3, dok se iz priloga vidi da je prosjek koncentracije sumporovodika u zadnjih godinu dana kod Stadiona kraj Save bio je i iznad 3 µg/m3!

Što je zaista jako zabrinjavajuće jer problem onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu traje već skoro osam godina! U to vrijeme brodski zrak je cijelo vrijeme bio onečišćen, a kako se vidi i sada je, s obzirom na lebdeće čestice i sumporovodik, ali poneku godinu i na prizemni ozon!

Da li su adekvatno iskorišteni podatci  sa mjernih postaja u Slavonskom Brodu?

Ovih dana putem Facebook-a mogli smo se prisjetiti  kako je prije dvije godine postavljena druga mjerna postaje u Slavonskom Brodu kod Stadiona kraj Save, skoro u centru grada, što omogućuje kvalitetnije praćenje onečišćenja.

Na žalost nakon postavke druge mjerne postaje i poslije dvije godine, Brođani su tamo gdje su tada bili ili gdje su bili prije sedam i pol godina! Odnosno kako je u članku onda pisalo:

„Mi već znamo da najveći uzročnik svih negativnih parametara u zraku u posljednjih pet i pol godina dolazi iz emisije iz Rafinerije. Prije toga nije ni smrdjelo, niti je dolazilo do ekoloških incidenata. Jedino što ćemo s ovom postajom dobiti jest to da će se napokon pouzdano utvrditi kako onečišćenje uistinu dolazi s desne obale Save – kaže Peter Tot-Đerđ iz Građanske inicijative ‘Za čist zrak’“ (http://www.vecernji.hr/slavonija/brodani-ce-napokon-znati-sto-sve-udisu-i-tko-ih-truje-955208 ).

No još uvijek su i nakon dvije godine neki podatci (gravimetrijsko određivanje masenih koncentracija za lebdećih čestica PM2.5 i PM10) nedostupni Brođanima! Jedino (valjda) je sada svima jasno da je dominantni zagađivač brodskog zraka prekosavska rafinerija! No kako izgleda podatci  sa mjernih postaja u Slavonskom Brodu nisu dovoljno iskorišteni. A tu su i podatci iz Rafinerije, a oni ukazuju na veliku korelaciju sa brodskim podatcima!!!

Neophodna je nova okolišna dozvola za rad Rafinerije nafte Brod

U međuvremenu polako se vrijeme ističe i do 06. prosinca 2016. do kada se očekuje dodjela revidirane ekološke dozvole Rafineriji nafte Brod u kojoj bi se trebali definirati i mjere za Rafineriju prema IPPC standardu, ostalo nešto više od tri mjeseca.

Svi mi u Građanskoj inicijativi nastojimo što intenzivnije što možemo doći do odgovora o tome kako je dodijeljena prijašnja okolišna dozvola, kako ne bi ponovo mjerodavne institucije napravile iste one pogreške koje su napravile prije pet godina.

Na to smo primorani jer Hrvatska još uvijek nema jasan program i smjer rješavanja ovog međugraničnog problema i najvećeg ekološkog problema u RH!

Jedan tekst iz 2011. godine sa portala eKapija (http://www.ekapija.com/website/bih/company/photoArticle.php?id=387968&path=rafinerija.jpg) dao je nam djelomičan odgovor na sve to!

Posebno je važno istaći kako u tom tekstu možemo pročitati, što je doista zabrinjavajuće za Brođane, da je okolišna dozvola 06. prosinca 2011. dodijeljena Rafineriji nafte Brod pod izlikom „da se radi o postrojenjima koja su izgrađena prije donošenja Zakona o zaštiti životne sredine i ratifikacije Konvencije ESPO“! S tom formulacijom su ministarstva iz RS izbjegla primijeniti postupke iz  ESPO konvencije i da na vrijeme informiraju institucije RH o svim detaljima o Rafineriji!

No to je očigledna strategija RS-a, ali na žalost ne samo u svezi Rafinerije(!), pa tako je bilo i sa dodjelom okolišne dozvole za TE Stanari. Bila je to strategija RS-a i biti će i u budućnosti... Na nesreću Brođana u Hrvatskoj još ne postoji snaga koja bi se suprotstavila toj i takvoj strategiji.

Dok Brođani jedino samo naslutiti mogu koji su ti dijelovi hrvatskih političkih struktura koji su omogućili da Rafinerija ponovo proradi, pa da prije pet godina dobije i okolišnu dozvolu i omogućuju da i dalje nesmetano radi i dalje kontinuirano truje Brođane!

Hoće li institucije u RH uključiti bar u praćenje procesa izdavanja okolišne dozvole?

Već smo više puta pisali o lipanjskim sastancima u Slavonskom Brodu. Tada je ministar Dobrović sa 'svojim svitom' i respektabilnom ekipom političara, pa i stručnjaka iz područja zaštite okoliša, skoro 'okupirao' Slavonski Brod. Tada se činilo kako će se nešto krenuti oko sređivanja stanja vezano za onečišćenje brodskog zraka i da „će se problem onečišćenja zraka podići na višu razinu“!

No na kraju izgleda sve je stalo i svi čekamo što će se dalje dogoditi. Ne trebamo posebno elaborirati da nakon opoziva Vlade i raspuštanja Sabora, godišnjih odmora članova tehničke Vlade i djelatnika ministarstava, a još više nakon pokretanja aktivnosti vezane za nove izbore, postoji velika bojaznost kako je brodski problem onečišćenja već stavljen ad acta! To već i ptice na grani naslućuju…

Možda će se koja stranka kod predstavljanja svog izbornog programa u Slavonskom Brodu osvrtati na problem onečišćenja, možda će tehnička Vlada RH ili Ministarstvo zaštite okoliša i prirode pokrenuti bar formalno nekakav postupak analize procesa izdavanja okolišne dozvole Rafineriji nafte Brod… Možda(?)!

No to neće biti dovoljno jer čitajući u uvodu spomenute članke, a posebno članak: „Što to ruski naftaši 'muljaju' u BiH?“ (http://www.sbperiskop.net/biznis/sto-to-ruski-naftasi-muljaju-u-bih), objavljena na Periskopu, vidi se da zaista vlasnička i upravljačka tijela Rafinerije, pa i šire; Optima i Nestro grupe zaista odrađuje neki mutan posao:

„Ekonomisti su i ranije upozoravali na sumnjivo poslovanje ovih kompanija u smislu iznošenja novca izvan BiH, ali i tzv. 'burazerske' ekonomije, gdje netko ima sve privilegije, a netko tu privilegiju nema. Ekonomistica Svetlana Cenić koja je od početka, od privatizacije naftnog sektora, upozoravala na štetnost tih ugovora, podsjeća da je Vlada RS 'očistila' sva dugovanja prije prodaje, ali da se nisu poštivale odredbe ugovora. I to je samo vrh ledenog brijega. ...

Činjenica je da Rafinerija ima akumulirani gubitak od preko pola milijardi maraka. Međutim pozivanje na investicije ne može biti razlog zašto nema profita, kaže Cenić, navodeći da očigledno neki imaju privilegirani položaj: „ Što se podrazumijeva pod investicijama? Nisu ispunjeni ni osnovni EU standardi kada je riječ o zagađenju u Brodu…“.

Zaista je riječ o nekom 'mutnom' poslovanju, ali za Brođane i 'mutnoj' i polako 'beznadežnoj' ili beznadnoj situaciji!

PM2.5 SB1 17082015 2016H2S SB2 17082015 2016