Ovih dana i to nekoliko dana ili sati prije što će započeti UN-ova Konferencija u Parizu (COP21), koja će biti posvećena klimatskim promjena (uzrokovanim i korištenjem fosilnih goriva), stiglo je Brođanima novo upozorenje iz susjedne nam države; BiH. Većina portala iz BiH, ali su i poneki portali iz Hrvatske, kao npr. croenergo.eu, objavili kako će „Termoelektrana 'Stanari' do kraja godine (biti) na mreži“!

Također i sama 'Privredna komora Republike Srpske' je potvrdila:

U TE 'Stanari' u toku je testiranje različitih podsustava, uključujući i test kotla u radnom režimu, a krajem godine očekuje se proizvodnja prvih kilowatsati električne energije!

Riječ je o termoelektrani na ugljen snage 300 MW, s planiranom godišnjom proizvodnjom od 2.000 GWh električne energije i godišnjom potrošnjom ugljena od 2,3 milijuna tona. Inače, radi se o ulaganju Kineskih poduzetnika i banaka, kao i o projektu i izvođaču iz Kine, o firmi 'Dongfang Electric Corporation'.

Ne bi bilo ništa čudno, da se ne radi o dvadeset i prvom stoljeću, kada većinom sve termoelektrane na fosilna goriva, a prvenstveno na ugljen napredni svijet (Englezi, Nijemci, Danci…) intenzivno isključuje iz električnih mreža tih zemalja.

Ne bi bilo ništa čudno, da baš nekako u isto vrijeme u Hrvatskoj nije se pojavila znanstvena analiza koju je naručio 'Greenpeace Hrvatske', a izradili su ju stručnjaci s 'Fakulteta strojarstva i brodogradnje' i 'Zelene energetske zadruge', koja pokazuje na koji način Hrvatska može iskoristiti vlastite potencijale sunca, vjetra, vode i ostalih obnovljivih izvora energije. O svemu tome ste mogli čitati baš na portalu SBperiskop, pa i slijedeće:

„Studija je naručena s ciljem ubrzanja trajne transformacije hrvatske energetike i udaljavanja od fosilnih goriva prema 100-postotnom udjelu obnovljivih izvora energije do sredine stoljeća. Ovo je prvi ovakav scenarij u Hrvatskoj, koji pokazuje da bez ikakvih ekonomskih gubitaka možemo u potpunosti prijeći na vlastite obnovljive izvore energije...“.

Još početkom 2014. godine ‘Građanska inicijativa – udrugu za zaštitu okoliša i prirode’, sada 'Eko-Integral' je zatražila po Zakonu o pravu na pristup informacijama od 'Ministarstva zaštite okoliša i prirode RH' informaciju svezi TE 'Stanari'.

Prvo je javljeno iz Kabineta ministra da „'Ministarstvo zaštite okoliša i prirode' nije zaprimilo notifikaciju Bosne i Hercegovine sukladno članku 3. Konvencije o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica (Espoo Konvencija) za zahvat TE 'Stanari'.”.

Po svim elementima međunarodne suradnje, Vlada Bosne i Hercegovine bila je dužna osigurati spomenutu notifikaciju. Pa su slijedili novi zahtjevi, dok nije nakon zahtjeva EUparlamentarke gđe Marijane Petir pronađen i proslijeđen 'salamonski odgovor':

„Prema službenim podacima 'Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstva i ekologiju Republike Srpske' postupak procjene utjecaja na okoliš za TE 'Stanari' završen je 5. veljače 2008. godine. S obzirom da je BiH postala stranka u 'Konvenciji o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica' 14. prosinca 2009. godine, nisu postojale zakonske obveze vezano uz prekogranične konzultacije.“.

Iako se sve ovo napisano još krajem prošle godine i uredno proslijeđeno zainteresiranima , u svim najavama vezano za početak rada TE 'Stanari' uredno je navedeno, kako će „rad termoelektrane (makar unazad nekoliko godina upućeni su prigovori od raznih stranaka) biti usklađen sa tehnološkim i eko-standardima EU, zbog čega navodno nema opasnosti od zagađenja“.

No, mi smo svi iz 'Eko–integrala' zabrinuti, a također izražavamo i skeptičnost i bojazan od novog onečišćenja zraka, čiji bi utjecaj mogli osjetiti i u Slavonskom Brodu jer je riječ o objektu koji je udaljen svega četrdesetak i koji kilometar zračne linije(!) od Sl. Broda, gdje će se uskoro novi dimnjaci emitirati novo onečišćenja, o kojima Hrvatska službeno pojma nema!