Prekjučer, dana 15. travnja je u EU parlamentu na Odboru za vanjske poslove prihvaćen (konačni) Prijedlog rezolucije u svezi Izvješća o napretku Bosne i Hercegovine u 2014. godini. Tako će taj Prijedlog ići na plenarnu sjednicu EU parlamenta do kraja ovog mjeseca. I tako smo mi Brođani dočekali i to točno prije 'sučevog zadnjeg zvižduka', našu veliku pobjedu.

No nije baš to bilo tako jednostavno kako baš izgleda. Još prije nekoliko dana smo u Građanskoj inicijativi zaprimili informaciju kako je na zahtjev socijalista i zelenih u EU parlamentu u ponedjeljak, na sjednici Odbora za vanjske poslove usuglašen tzv. kompromisni amandman vezano za izvješće o napretku Bosne i Hercegovine u 2014. godini.

Brzo se saznali i osnovni detalji; da je izbačeno spominjanje Rafinerije u Bosanskom Brodu iz hrvatskog prijedloga amandmana i to tamo gdje se navodi nužnost prevencije onečišćenja zraka jer kako je obrazloženo ne žele se izdvajati pojedinačni u Izvješću slučajevi kao npr. Rafinerija Brod...

Da se prisjetimo, Amandman kojeg je gđa Marijana Petir, zastupnica u Europskom parlamentu uložila na Rezoluciju o Izvješću o napretku BiH u 2014. godini u vezi sa Rafinerijom nafte u Bosanskom Brodu glasao:
„5 a. poziva Bosnu i Hercegovinu da poduzme aktivne mjere za sprečavanje prekomjernog onečišćenja zraka koje je rezultat rada Rafinerije nafte Brod, a ima prekogranični utjecaj i negativne posljedice na kvalitetu života i zdravlje stanovnika Slavonskoga Broda, te da u što skorijem roku, a najkasnije do kraja ove godine, obveže vlasnike Rafinerije da završe predviđenu modernizaciju.“.

Tako je već u utorak spomenuti kompromisni amandman i prihvaćen na prijedlog socijalista i zelenih.

Kako nam je kasnije u Građansku inicijativu javljeno, u tekst kompromisnog amandmana nije ušlo eksplicitno navođenje imena ni Bosanskog ni Slavonskog Broda. Ali zato su u kompromisni amandman ipak ušli neki dijelovi iz prvog prijedloga amandmana. To su oni koji se odnose na rijeke Neretvu i Trebišnjicu ("...also concerning activities in the Neretva and Trebišnjica River Basin;”).

Ono što je za nas Brođane ipak mogla biti utjeha, u točci 21a kompromisnog amandmana ipak se navodilo zagađenje zraka i njegov prekogranični utjecaj, ali bez posebne napomene vezano za Rafineriju nafte Brod!

Na sreću na tom se nije stalo i tako u zadnji čas je došlo do velikog obrata.

Kako nam je javljeno, pored zaštite okoliša već spomenutih rijeka: Neretva i Trebišnjica iz 21a paragrafa u kompromisnom amandmanu u Prijedlog rezolucije sada u točku 34 ušao je iza teksta vezano za rijeke Neretvu i Trebišnjicu i slijedeća za nas vrlo bitna rečenica:

"Poziva se BiH na usklađivanje sa ekološkim standardima EU-a, posebice u pogledu onečišćenja iz Rafinerije nafte u Bosanskom Brodu".

U prihvaćanju te korekcije ponovo je veliku ulogu odigrala EU zastupnica gđa Marijana Petir. Ona je od stupanja na dužnost više puta prezentirala i u Odboru za zaštitu okoliša i u Odboru za vanjske poslove probleme Brođana sa dominantnim zagađivačem, sa prekosavskom Rafinerijom.

Također je zastupnica Petir lobirala za Brođane, a amandmanom kojeg smo već i naveli, pripremala i usmjeravala konačni tekst o Rafineriji nafte u Izvješću o napretku Bosne i Hercegovine u 2014. godini.

Na kraju jedino što se još može reći, da mi iz Građanske inicijative svakako ćemo prezentirati nastali problem i na Povjerenstvu za praćenje kvalitete zraka u Slavonskom Brodu i na saborskom Odboru za okoliš jer o ponašanju naših EU parlamentaraca, kao i o cijelom problemu ne smije se šutjeti!

PM i C6H6  SB i RB 10 21012015