Evo duže vrijeme nisam se javio sa problemima onečišćenja brodskog zraka. Ne zato jer se stanje drastično promijenilo na bolje, nego sve više i meni kao i svim Brođanima jasno, da je oko nas nastala jedna apsurdna situacija.

Sve ono što je dosada pokušavano, počevši od okruglih stolova, raznih sastanaka i tiskovnih konferencija, sučeljavanja budućih saborskih zastupnika, preko pisama, e-pošti i apela svim mogućim i odgovornim institucijama, a i drugih načina ukazivanja i informiranja vlasti od lokalne, preko regionalne do državne razine, pa sve do raznih prosvjeda i slične aktivnosti, a takvih je bilo zaista puno i to najmanje pet prosvjeda, a na najvećem od tih prije evo skoro tri godine, sudjelovalo je više od tri tisuća Brođana, nije dalo odgovarajuće rezultate.

A cijelo vrijeme svima je jasno da je „dominantni onečišćivač“ brodskog zraka: Rafinerija nafte Brod koja se u svojim aktivnostima i dalje i dalje ne preže od zagađenja okoliša sa obje strane Save! Na žalost, to se događa već dulje od šest i pol godina, točnije od studenog 2008. godine, kada je u tišini, bez primjene bilo kakvih ekoloških standarda Rafinerija nafte u Bosanskom Brodu nakon sedamnaest godina ponovo proradila.

U srpnju je kvaliteta zraka u Brodu bila relativno zadovoljavajuća

No,neovisno od svih tih činjenica mora se spomenuti kako je u srpnju kvaliteta zraka bila relativno zadovoljavajuća. Brođanima na ruku je išla smanjena koncentracija dušikovog dioksida i hlapljivih organskih tvari u zraku jer oni su prekursori u stvaranju prizemnog ozona.

Tako su prošli mjesec na iznenađenje, Brođani bili zaštićeni od visokih koncentracije ozona, naročito ako znamo da smo prošle i pretprošle godine u srpnju i u kolovozu imali po desetak, čak petnaestak prekoračenja osmosatnog prosjeka ozona iznad granične vrijednosti od 120 µg/m3! Dok je prošli mjesec najveća satna koncentracija koja je mjerena na mjernoj postaji na Jelasu bila nešto iznad 130 µg/m3…

S druge strane, u gradu u zraku i to prvenstveno u jutarnjim satima dalje se osjeti neugodan miris sumporovodika. Češće se osjeti odnos smrdi u Brodu, nego što se mjeri povećana koncentracija sumporovodika na mjernim postajama. No i u srpnju su evidentirana desetak mjerenja iznad granične vrijednosti od 7 µg/m3, a posljednji put prošle nedjelje u jutarnjim satima. Inače ta prekoračenja su kretala od 8 – 14 µg/m3…

Također su evidentirana i to početkom mjeseca nekakva, točnije rečeno nedefinirana prekoračenja koncentracije lebdećih čestica PM10, i to i od visokih 177 µg/m3, kao i sumporov dioksida od 355 µg/m3, što je iznad granične vrijednosti (350 µg/m3)! No sve se to već u Brodu puno puta vidjelo…

SlBrod 29072015Povjerenstvo za praćenje kvalitete zraka nije ispunilo očekivanja

Tako vezano za prošli mjesec u kojem je onečišćenje zraka bila relativno zadovoljavajuće, posebno trebamo osvrnuti na rad posebnog Povjerenstva Ministarstva zaštite okoliša koje je osnovano zbog dugoročnog onečišćenja brodskog zraka iz Rafinerije nafte koja je u drugoj državi, kao i na probleme zajedničkog nastupa građana i vlasti i na lokalnoj i na državnoj razini. I o jednoj i o drugoj problematici dosada smo puno puta pisali, ali… Na žalost ni u srpnju, kao ni mjesec ili dva prije, ništa se tu to nije dogodilo! Ni riječi se nije moglo izustiti o radu Povjerenstva i o sinergiji vlasti i građana!

U Građanskoj inicijativi – udruzi zaštite okoliša i prirode posebno u zadnji mjesec i dva dana je ukazano kako Povjerenstvo dosada nije polučilo zadovoljavajuće rezultate, nedovoljno često se sastajalo, nedovoljne podatke, informacije i rezultate je pružalo. Kako je znano Povjerenstvo samo je tri puta sastajalo, a zadnji puta, skoro je nevjerojatno, prije više od četiri mjeseca…

Podatci i informacije koje su prezentirani na tim sastancima svima nama su bili poznati podatci i informacije. A očekivani su razni programi i razni planovi, pa tako i strateški plan za rješavanje tog brodskog gorućeg problema. Ali od svega ništa nije se dogodilo…

Zaista, već sada se može zaključiti da to Povjerenstvo za praćenje kvalitete zraka nije polučilo onakve rezultate kakve su Brođani od njega očekivali. Velika šteta da se u Ministarstvu zaštite okoliša i prirode nije pristupilo ozbiljnije ovom problemu. A svi ulazni parametri su bili definirani. Saborski Odbor je na pragu zahtjeva Brođana i Građanske inicijative još u studenom izglasao vrlo kvalitetne zaključke. Samo da se pola od njih realizirala u roku, bio bi to veliki iskorak za sve nas Brođane!

Koliko su hrvatski političari bili informirani o „povlaštenom statusu“ Njeftgazinkora?

Uz sve to neki dan je na TV postaji Al Jazeera objavljena reportaža sa naslovom: „RS: Ruski kupac rafinerije oslobođen obaveza iz privatizacije“ u kojem se analizira „povlašteni status“ Njeftgazinkora vlasnika Rafinerije nafte Brod. Faktički vidi se obistinilo se ono u što su Brođani cijelo vrijeme sumnjali!

Kako je Al Jazeera javila: „Objelodanjene su pogodnosti ugovora Vlade RS i Njeftgazinkora... A sve vrijeme se tajno izlazilo u susret ruskom partneru, koji duguje više od 100 miliona maraka.“.

Pitanje je tko i koliko od hrvatski političara bio informiran o (nekim) detaljima do koje je Al Jazeera došla: „Kupac jedine rafinerije nafte u Bosni i Hercegovini, ruski Njeftegazinkor, oslobođen je brojnih obaveza iz ugovora o privatizaciji, iako godinama gomila gubitke. Vlada RS-a usvojila je dva aneksa kako bi to omogućila. A tek nedavno otkriveni su detalji drugog aneksa iz 2013. Godine...“.

Detaljnije, vidi video-snimku te reportaže na linku: http://balkans.aljazeera.net/video/objelodanjene-pogodnosti-ugovora-vlade-rs-i-njeftgazinkora

Zaista, puno, puno zavrzlama oko Rafinerije nafte Brod. Da sve to što se događa u Brodu i to sa obje strane Save, ne bi događalo, trebalo bi mukotrpno raditi kako bi se napisao scenarij jedne takve da nazovemo: gospodarsko-ekološke 'supunice'!

Je li moguće nekakav drugačiji pristup sviju nas?

Na kraju što Brođanima ostaje? Vjerujem, da polako svi počnu uviđati kakve sve zavrzlame su mogli i mogu nam ‘priuštiti’ političari… Zato treba što prije pronaći zajednički put i način da Rafineriju nafte Brod, taj dominantni izvor zagađivanja zraka u našem Brodu, sinergijom svih Brođana ‘utjeramo’ u red.

Na žalost, vrijeme neumorno leti. Takvo pitanje iz podnaslova (Je li moguće nekakav drugačiji pristup sviju nas?) bilo gdje drugdje ne samo u Lijepoj Našoj, nego i šire bi bio već za sve skroz otrcano, ali u Brodu to nije!

Najnovije primjer o nečem sličnom nam je prezentiralo Gradsko vijeće (GV) u Dubrovniku kada je 24. srpnja na sjednici većinom glasova prihvatilo Deklaraciju protiv istraživanja i eksploatacije ugljikovodika u Jadranu!

Je li takvo nešto u Brodu moguće? Možda? Izgleda Brođani moraju se što prije pobrinuti da ta spomenuta sinergija između gradske i županijske strukture i građana oživi na korist Brođana!
rafinerija NB.