U Slavonskom Brodu jučer, dana 24.10.2014. godine održan je prvi sastanak Povjerenstva za praćenje poboljšanja kvalitete zraka. Sastanak je otvorila predsjednica Povjerenstva mr. Marija Šćulac Domac i ukazala na problem onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu, kao na jednim od ključnih ekoloških problema, ne samo na lokalnoj, već i na državnoj razini.

- Na žalost, opterećeni smo s mnogo poteškoća, posebno jer glavnina onečišćenja dolazi iz druge države. Ministarstvo aktivno i na svim razinama radi na rješavanju tog problema. Pratimo i potičemo ubrzanje modernizacije Rafinerije nafte Brod. Nedavno je u Slavonskom Brodu postavljena i druga mjerna postaja za koju je Fond za zaštitu okoliša izdvojio 1,5 milijuna kuna – rekla je pomoćnica ministra zaštite okoliša i prirode za klimatske aktivnosti, održivi razvoj i zaštitu zraka, tla i mora u prezentacije 1. točke dnevnog reda (Informacije o poduzetim i planiranim aktivnostima Ministarstva zaštite okoliša i prirode u cilju rješavanja problema onečišćenja zraka na području Grada Slavonskog Broda…).

U 2. točki dnevnog reda su djelatnici Državnog hidrometeorološkog zavoda prezentirali Privremeno izvješće o kvaliteti zraka na području Grada Slavonskog Broda za 2014. godinu u usporedbi s rezultatima mjerenja kvalitete zraka u 2013. godini, kao i Informacije o statusu rada mjernih postaja u Slavonskom Brodu.

Prema Privremenom izvješću o kvaliteti zraka na području Slavonskog Broda za prvih devet mjeseci u 2014. godini, a koje je izrađeno na temelju podataka mjerenja onečišćujući tvari na postaji Slavonski Brod-1 na Jelasu i na privremenoj pokretnoj mjernoj postaji na Vijušu, pokazuje da je zrak 1. kategorije, odnosno čist, u odnosu na sumporov dioksid, dušikov dioksid i benzen. Dok je zrak je 2. kategorije, tj. onečišćen, u odnosu na sumporovodik, ozon i lebdeće čestice, kako je bilo i u 2013. godini.

Također je prezentirano, da mjerna postaja Slavonski Brod-2 kod Stadiona Marsonie nakon otklanjanja posljednjih problema (prikaz podataka mjerenja H2S i kvar na analizatoru CO) radi u punom opsegu mjerenja.

U 3. točki dnevnog reda su djelatnici Ministarstva, Državnog hidrometeorološkog zavoda i Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada izvijestili da se nastavljaju aktivnosti na realizaciji projekta izrade emisijskog inventara, odnosno katastra onečišćenja, za područje Slavonskog Broda i Broda.

Tako su predviđene aktivnosti na IPA projektu izrade emisijskog inventara RH i BiH s detaljnim inventarom za područje Slavonskog Broda i Broda, Projektu izrade emisijskog inventara za zone i aglomeracije u RH i Elaboratu o udjelu pojedinih dominantnih izvora onečišćenja na području Grada Slavonskog Broda.

Također je prezentirano, da se nastavljaju aktivnosti na razvijanja stručne suradnje RH i BiH na razini inspekcija zaštite okoliša te uspostave kvalitetne komunikacije sustava za obavješćivanje RH i BiH.

U 4. točki dnevnog reda je potvrđeno kako Ministarstvo do kraja godine planira izraditi i preliminarni elaborat udjela dominantnih izvora onečišćenja na području Slavonskog Broda koji će poslužiti kao podloga za izradu Akcijskog plana za poboljšanje kvalitete zraka na području Slavonskog Broda. Izrada Akcijskog plana obaveza je Grada Slavonskog Broda, a Ministarstvo i Fond za zaštitu okoliša spremni su pružiti stručnu i financijsku pomoć u toj aktivnosti.

U 5. točki dnevnog reda rasprava se vodila o suradnja Grada, Županije i nevladinih udruga s Ministarstvom i Fondom na provedbi projekata koji imaju za cilj poboljšanje kvalitete zraka na području Grada Slavonskog Broda te informiranje i educiranje građana

Zaključeno je da nakon usuglašavanja sa Ministarstvom zdravlja započne sa radom na Studiji o utjecaju onečišćenja na zdravlje Brođana, a nakon usuglašavanja na lokalnoj razini pokrenu se projekti vezani uz edukaciju i informiranje građana u Slavonskom Brodu i Županiji.