Godišnji odmor

Moj je započeo a za mene je godišnji odlazak na more! Nekako to je vrhunac ljeta i ono što doista volim i što jedva dočekam. Plivanje i odmaranje u hladu na plaži, malo druženja i šetnje uvečer, eventualno neka događanja poput koncerata ili Noći punog miseca u Zadru, kome treba bolje! Tamo obično odmorim i od kuhanja, ne da ništa ne kuham, ali ipak manje i češće je roštilj na redu i poneka večera vani.

Neki dan sam pročitala nešto na portalima što me je malo, onako, bocnulo. Kažu, robovi na Jadranu, rade svaki dan, cijeli dan i mizerna plaća. Pa ne znam da li je to isti Jadran gdje su hoteli do nedavno za solidne plaće i smještaj s jednim obrokom nudili prosječne hrvatske plaće?! Znam da ima izrabljivača, pa Slavonija ima favorita, Bosu, ali ne mora se ostati kod takvog poslodavca! Nekada davno sam i ja jednu sezonu radila, naravno, uvjeti su bili dobri i osmosatno radno vrijeme ali se i tada radilo svaki dan, nepunih šest mjeseci! Pa da sam tada imala posao kod kuće ne bih ni išla! Naravno, to je bilo poslije škole, malo da se vidi kako je to daleko od kuće i zaraditi svoj novac, ali svejedno, ide se raditi tamo gdje je svaki dan turistima nedjelja a radnicima u turizmu ponedjeljak!

Ne želim ovdje braniti poslodavce, ne daj Bože, jer ih doista ima svakakvih, ali za to postoje inspekcije i mogućnost da ti sezonski radnici nađu drugi posao relativno brzo. O tome da trebaju jasno na profilima ili drugim medijima reći kakvi su uvjeti rada, pa bi se brzo slika promijenila jer sami ne mogu sve raditi a sa lošom reputacijom nije lako doći do zaposlenika. Naravno, oni komentari on zaradi tisuće za jednu noć a meni daje crkavicu su u najmanju ruku nerealni. Jer taj koji gleda ne ide kupiti ribu koju ne zna da li će prodati, svu kvarljivu hranu i namirnice, inventar i osoblje koje mora platiti, ne daj bože ne dolazak gostiju ili inspekcije… Pravi "gazde" noću ne spavaju jer misle na idući dan a ako radi kako treba, davanja državi i troškovi su onda veliki. Pa zar ne treba nešto i zaraditi?! Bilo bi lijepo kada bi svako mogao pokušati malo nešto samostalno raditi pa da onda jako cijene plaću, ako je redovito primaju i svoj bezbrižan i miran san.
A u Dalmaciji treba za tri mjeseca zaraditi ono što se "na kopnu " radi cijelu godinu, pa nije to lako!
Nama ne bi bilo lako tri mjeseca odmarati, a zamislite kako je kada morate tri mjeseca raditi i to 100/sat a niste naučili…..
Žalosti me što ima loših poslodavaca jer kada se radi s ljudima i kada se radi fer, to obično bude i uspješno, ali nekima to baš ne ide….Zato bježite od takvih i tražite bolje, ima ih i svi zaslužuju imati dobrog poslodavca dok god uredno obavljaju svoje radne zadatke. Samo se moramo naučiti da radimo za svoju plaću koju smo dogovorili i da je pošteno zaradimo, a to koliko vlasnik zaradi, to nije naša briga. Tako je kada radite za Gatesa tako bi trebalo biti i kada radite kod…Horvata.

Nešto sam pravila prije odlaska na more, nije ništa neviđeno ali je nova kombinacija. Uz to naravno i neka jednostavna slastica.

Fritaja (frittata) s povrćem


Kod španjolaca je vrlo česta, kod nas je udomaćena kao fritaja, pogotovo u Istri ali i u Dalmaciji. Istarske su najpoznatije sa šparogama  istarskim pršutom pred Uskrs i s dodatkom tartufa...mmm... Ovo je više jednostavna verzija frittate, Španjolci su je u stvari, kao i većina južnjačkih naroda dobila miješanjem onoga što ima. Jaja čine bazu, a mašta dovršava jelo. Sa kozicama je noble, sa gljivama jesenska, s rajčicama i povrćem lagana, ako dodate inćune, slana....

Fritaja ( frittata ) s povrćem

Jednostavno.

SASTOJCI:

8 jaja

1 glavica crvenog luka

1 poriluk

par listova blitve

1 žuta ili zelena paprika

150 g slanine

100 g sira, naribanog, po želji

vlasac, origano i mažuran po želji

sol i papar

1 tikvica

pola manjeg patlidžana

2-3 žlice kukuruza šećerca

ulje

masline, ako ih volite uvijek ih možete dodati!

PRIPREMA:

Očistite paprike, nasjeckajte ih na trakice. Očistite luk i nasijecite na tanke šnitice tako i poriluk. Na malo ulja pecite luk, poriluk i papriku u tavi koju možete staviti u pećnicu ali i neku drugu a poslije ćete sve premjestiti. Pržite par minuta, da ne promijeni boju. Izvadite na stranu, a na preostaloj masnoći, po potrebi dodajte još malo, pržite redom slaninu, kratko, pa tikvice i na kraju prije odležale kockice patlidžana u slanoj vodi. Stavite sve sa strane. Sada ako ćete peći manje fritaje na tavi, uzmite po malo od sveg povrća i malo slanine stavite na malo namašćenu tavu pa na to ulijte lagano umućena ( 2-3) jaja sa malo soli. Pospite ribanim sirom i kukuruzom po želji. Pecite na laganoj vatri poklopljeno par minuta. Gore mora ostati skoro tanki jedva pečeni sloj, a dolje je dobro porumenilo. Ako ćete peći jednu veliku uzmite veću tavu koja može u pećnicu ili lim za torte ili sl. Tada možete prvo peći kratko na peći, čak malo i miješati, pa poravnati, posuti sirom i kukuruzom i zapeći u pećnici 5-6 minuta. Treba već biti zagrijana na 180°c. Služite sa svježim pecivom, kruhom ili hrskavim prepečenim baguettima.

Philadelphia torta s borovnicama


Ovo je kombinacija koja nema greške. A sada je sezona borovnica! Još ako znate da su smrznute borovnice iste kao i svježe....ove godine u duboko ih ide puno više!

Philadelphia torta s borovnicama
Vrlo jednostavno!

SASTOJCI:

200-250 g integralnog pettit ili dr. suhog keksa

120 g maslaca

600 g philadelphia namaza

sok pola limuna

100 g blagog čvrstog jogurta ( grčki )

200 g slatkog vrhnja za šlag ( ako želite da je lakša, stavite 300 g jogurta bez šlaga )

100+50 g šećera

300 g borovnica

6 listića želatine

PRIPREMA:

Izdrobite ili sameljite kekse. Maslac otopite i pustite da voda ispari. Ostavite ga da se malo ohladi pa ulijte u zdjelu s keksima i miješajte. Ostat će grudvice, to je u redu. Stavite na pladanj za posluživanje prsten za torte. Uspite kekse i rukama pritišćite da se sjedine u koru. Ostavite u hladnjak oko 1 h. Za kremu prema uputstvu stavite omekšati želatinu. Operite borovnice. Pomiješajte philadelphiu s jogurtom, sokom od limuna i 100 g šećera. Otopite želatinu s 50 ml vode pa lad se otopila, brzo je ulijte i umiješajte u smjesu s jogurtom.  Istucite vrhnje za šlag i umiješajte ga ako ćete ga dodavati.  Lagano ga dodajte i umiješajte. Sada podijelite smjesu na dva dijela i u jedan dio umiješajte 50 g šećera i borovnice ( ostavite par za ukras ). Na koru koja se stisnula, izlijte prvo dio s borovnicama pa na njega pažljivo bijelu kremu. Ako je samo s jogurtom, može biti malo rjeđa, onda prvo stavite tortu sa samo borovnica kremom u hladnjak oko 15 min, malo će se stisnuti, pa onda dodajte drugi dio kreme. Ukrasite borovnicama ili po želji i prilici. Ovo je najjednostavnija verzija za kućnu upotrebu! Nekada se desi da se dno jako zalijepi za tacnu, samo lagano nožem prođite ispod svake odrezane šnite torte.

Možete koristiti sve vrste bobičastog voća, ili komadiće voća koje ćete složiti ili ubaciti u tortu. Ovisno o slatkoći voća oduzmite ili dodajte malo šećera, ali bazu od 100 g svakako trebate. Također možete koristiti biskvit ili prhko tijesto za koru, mogućnosti su bezbrojne!