Postoji, dakle, plodno tlo za lansiranje slogana »glas za Most je glas za HDZ«. A on je potencijalno jako razoran za Božu Petrova. Most je uistinu neobičan politički entitet. Njih se, zbog političkog backgrounda Bože Petrova i još nekih mostovaca, primjerice Ivice Relkovića, percipira kao stranku desnice ili desnog centra. Međutim, relevantna istraživanja javnog mnijenja napravljena prije prošlih izbora pokazali su da goleme većina birača Mosta preferira suradnju sa SDP-om


HSP je nekad bio razmjerno snažna stranka, na izborima 2003. s njihove je liste u Sabor ušlo osam zastupnika. No, četiri godine kasnije Ivo Sanader uništio ih je kampanjom »glas za HSP je glas za SDP«. Pravaši su tada osvojili samo jedan mandat i više nisu politički oporavili. Danas je HSP marginalna stranka.

Nešto slično na prošlim izborima dogodilo se Orahu. SDP-ovci su bili diskretniji nego Sanader, ali su biračima ipak odašiljali poruku »glas za Orah je glas za HDZ«. I stranka Mirele Holy, koja je samo godinu dana ranije bila nova velika nada ljevice, potpuno je zbrisana s političke scene. Ostali su izvan Sabora, a Mirela Holy napustila je politiku.

Ovih se činjenica trenutačno sigurno prisjećaju u vodstvu Mosta. Stvara se, naime, atmosfera da će Božo Petrov nakon prijevremenih izbora opet koalirati s HDZ-om. Dosad je o tome govorio predsjednik HSS-a Krešo Beljak, a šef HNS-a Ivan Vrdoljak bio je sasvim otvoren – »glas za Most je glas za HDZ«. Petrov je inzistirao isključivo na micanju iz Vlade Tomislava Karamarka, izražavajući želju da potom nastavi suradnju s njegovom strankom.

Sada kad se Karamarko povukao iz političkog života, upozorava Vrdoljak, svi koji glas daju Mostu moraju biti svjesni da se time automatski opredjeljuju i za HDZ. Uostalom, i čelnici te stranke naglašavaju da su itekako zainteresirani za nastavak koalicije s Mostom, makar su se pet mjeseci žučno svađali s njima.

Postoji, dakle, plodno tlo za lansiranje slogana »glas za Most je glas za HDZ«. A on je potencijalno jako razoran za Božu Petrova. Most je uistinu neobičan politički entitet. Njih se, zbog političkog backgrounda Bože Petrova i još nekih mostovaca, primjerice Ivice Relkovića, percipira kao stranku desnice ili desnog centra. Međutim, relevantna istraživanja javnog mnijenja napravljena prije prošlih izbora pokazali su da goleme većina birača Mosta preferira suradnju sa SDP-om.

Osim toga, u recentnim anketama zanemarujući broj ispitanika koji su 2015. glasovali za Most sada se izjašnjava za HDZ. Oni razočarani Mostom uglavnom optiraju za Živi zid ili SDP. S obzirom na razinu frustracije Mostom među HDZ-ovcima, u tom bi se smjeru očekivala ozbiljna fluktuacija glasova. Ali, nje nema jer Most je 19 mandata osvojio ponajmanje zahvaljujući bivšim glasačima HDZ-a.

Most je politički proizvod pretežno lijevih i centristički orijentiranih birača, to je posve jasno. I zbog toga je za Petrova iznimno opasno ako oni prihvate parolu koja im sugerira da u paketu s Mostom ponovno dobivaju i HDZ.

U tom bi slučaju Most zaista mogao doživjeti sudbinu HSP-a i Oraha. Jer, na prebjege iz HDZ-ovog biračkog tijela opet neće moći računati. Ti bi više moglo otići nekoj desničarskoj opciji, ako za predsjednika HDZ-a bude izabran netko poput Andreja Plenkovića. Znači, Petrov će idućih dana morati osmisliti taktiku kako zadržati birače skone ljevici i ujedno se pripremati za obnovu koalicije s HDZ-om. Pred njim je težak posao.

novilist