Govoreći na sastanku predstavnika industrije obrane, ruski predsjednik je rekao kako raspoređivanje američkog proturaketnog sustava u Rumunjskoj i Poljskoj “nije postavljanje obrambenog oružja, nego je riječ dijelu američkog nuklearnog arsenala koji se razmješta u istočnoj Europi, te da Rusija neće stajati i gledati dok SAD i NATO ograničavaju potencijal ruskih strateških snaga”.

“Sada, uz uvođenje takvih sustava, moramo razmišljati kako zaustaviti prijetnje po sigurnost Ruske Federacije. Ponudili smo se da ćemo surađivati ​​s američkim partnerima, ali su oni to odbili. Oni ne nude suradnju, nego jednostavno slušaju ono što sami govore, bez obzira na našu zabrinutost”, rekao je Vladimir Putin.

Podsjetimo da je u podnožju Devesela u Rumunjskoj već aktivan američki raketni kopneni sustav “Aegis Ashore“. U Poljskoj se proturaketna baza gradi u Redzikowu. Osim toga, na pomorskim granicama Rusije, na primjer u Crnom moru, razmješteni su američki razarači opremljene sustavila “Aegis”, dok ruska obrana neprestano bilježi letove američkih špijunskih zrakoplova.

Kao što je više puta naveo zamjenik ruskog ministra obrane Anatolij Antonov, obzirom na neograničeni razvoj zapadne proturaketne obrane koja može presresti ruske interkontinentalne balističke projektile, NATO i SAD zaslužuju izravan odgovor sve dok Rusiju vide kao “veliku i modernu, ali neprijateljsku zemlju i dok treniraju svoje vojne pilote kako tu veliku zemlju bombardirati nuklearnim oružjem”.

Kao će Rusija odgovoriti na prijetnju?


Prvo, ruska vojska je odlučila ponovno pokrenuti proizvodnju željezničkih raketnih sustava i prva jedinca željezničkog raketnog sustava će biti operativna od 2020. godine i nosit će 3 do 6 višestrukih bojevih nuklearnih projektila.

Prema riječima stručnjaka, to će izgledati kao običan vlak i neće biti prepoznatljiv NATO satelitima i iznenada može pogoditi ciljeve i bilo kojim zemljama.



CNN javlja da će interkontinentalni projektil “Bulava-30“, opremljen s više bojevih glava koji će moći gađati američke ciljeve, biti operativan iduće godine i da će upravo ovaj projektil biti odgovor na raspoređivanje raketnog obrambenog sustava NATO pakta u Rumunjskoj.

Zapadne zemlje su također zabrinute zbog raspoređivanja projektila “Sarmat“, koji u sekundi “može uništiti cijelu jednu zemlju”. Prema pisanju lista The Mirror, “trenutna raketna tehnologija ga apsolutno ne može zaustaviti”.

Osim toga, službena najava raspoređivanja sustava s projektilima “Iskander” u srcu Europe, u Kalinjingradu, izazvalo je plimu negodovanja u europskim zemljama. Prema vojnim stručnjacima, “Iskander” može nositi nuklearne bojeve glave, dok je u konvencionalnoj verziji smrtonosna prijetnja za sustave proturaketne obrane i vojne baze.

Bivši zapovjednik ruskih Strateških raketnih snaga, general Viktor Esin, nedavno otkrio da će u slučaju američkog napada prva stvar koju će Rusija učiniti biti bombardiranje baza američke proturaketne obrane u Rumunjskoj i Poljskoj.

Ukratko, zbog američke akcije i insistiranja na raspoređivanju ovih sustava tako blizu ruskih granica,  Europa će se morati naviknuti na život pod prijetnjom nuklearnih strateških projektila, taktičkih nuklearnih oružja, krstarećih raketa i ruskih strateških bombardera.

Podsjetimo, razlog za raspoređivanje ovih sustava, kada je donesena odluka da se oni postave u istočnoj Europi bila je “iranska prijetnja“.

logično