1809. g. počela je padati kiša i nije prestajala tri dana. Došlo je do takve silovite poplave Save, da su Brođani brali kukuruz iz čamca. Te je godine i urod pšenice zakazao, jer su svi muškarci u vrijeme vršenja pšenice radili na brodskoj Tvrđavi i za to bili relativno dobro i plaćeni, međutim, nestalo je žitarica na tržištu i zvaladala je glad i pomor stanovništva od bolesti vezanih za neuhranjenost. Pomoć izvana nije mogla stići zarez, jer su putovi bili toliko blatni da kola nisu mogla prometovati, a Sava tako visoka da ni brodovi nisu plovili.

1951. g. u prodavaonici Borovo na glavnom gradskom trgu prodano je oko 500 pari obuće u jednom danu. U 1950. godini svakog se dana u prosjeku prodavalo oko 200 pari. Dnevna je prodaja bila popračena neviđenim gužvama i redovima jer je vladala velika nestašica obuće. Tih godina za mlijeko i neke druge prehrambene artikle, te za odjeću i obuću čekalo se po cijelu noć kako bi se ujutro doći na red za kupnju. Cijele obitelji izmjenjivale su se u čekajući u repovima.

1974. g. brod je bio svećano ukrašen panoima, plakatama i zastvama s amblemima svih kazališnih kuća čiji će dramski umjetnici sudjelovati na prvom Susretu profesionalnih kazališta Hrvatske, koji će trajati dva tjedna. Bila je zo sigurno najznačjnija kulturna manifestacija Brodu., a nakon Dubrovačkih ljetnih igara i najznačajnija kulturna manifestacija u Hrvatskoj. Više od 500 vrhunskih glumaca, režisera, scenografa, kostimografa i drugih kulturnih radnika, i dvadeset novinara koji su to pratili, govore o značenju ovog kulturnog događaja u kojem su, osim Brođana, uživali ljubitelji kazališta iz Požege, Gradiške, Đakova, Županje i Osijeka.

Izvor: Stribor Uzelac Schwendemann - Dogodilo se jednom u Brodu...